SON DAKİKA
Hava Durumu

SORU-YORUM, ELEŞTİRİ-YORUM

Yazının Giriş Tarihi: 06.06.2022 11:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.06.2022 11:25

 

Neyi?  Dedi Ahmet amca ordan , söyleyelim..

Yağa zam geldi, marketlerde kuyruklar oldu, bidon bidon, koli koli yağ aldı vatandaş, savaşa mı gireceğiz ne bu telaş..

Yakıta zam geldi ( düzenli oldu artık ), kar edelim diye depoları dolduruyoruz. Yetmiyor neden damacanalara yedekliyoruz..?

Ekonomik sıkıntı diyoruz, maaş eridi gelir yetmiyor diyoruz da bu kuyruklar ne ? Adam bir sene de harcayamayacağı neden yağı stokladı.?.      

Arabaya zam haberi geliyor..bayiler gemide gelen arabayı satıyor. Neden? Zam haberini duyan koşturuyor, ihtiyacım var mı yok mu bakmadan bulduğunu alıyor. Zam geldikçe neden daha fazla satın alıyor..? Konut satışlarında faiz indirimi yapıldı, iki milyon liraya kadar finansman, dendi konut fiyatları fırladı gitti, orta direk bu krediyi nasıl alacak , nasıl geri ödeyecek..? Bu kredi neden sadece  sıfır daireler için, bu faiz indirimi kimin  için yapıldı ?

O mülk satışlarında yabancıya satışı kısıtlasak,  böyle afaki fiyatlar ortaya çıkmaz, konut üreticisi yerli müşteriden ziyade yabancı müşteri kitlesini hedef almaya başladı, bu duruma neden müdahale edilmiyor..? 

Sığınmacı meselesi; beş milyon kişi diyen var , yedi milyon kişi diyen var, sayıyı bilen olduğunu da düşünmüyorum, kara delik oldu, çok ciddi yük getirdi bütçeye, e sınır komşularında savaş ta bitti ..neyi bekliyoruz..?

Öğrencilerin barınma sorununu neden el atılmıyor. Yurt yapılsa, öğrencileri (şahıs , dernek adı her neyse ) bu kitleden  kurtarsak, fahiş kira artışlarına da çare olmaz mı ? 

Kur korumalı hesaplar açıldı, dolar 16,40 lira ( 05.06.2022 tarihi itibarı ile) 40 milyar faiz ödeneceği hesaplanıyor. Bu rakamın cebinden çıkacağını hesap etmeyen Ahmet amca bey, yol yaptık, köprü yaptık diye övünüyor.. Eleştiriyoruz tamam, ama yapılan yolu köprüyü değil, o parayı millete garanti diye dağıtacağına, neden o yatırımlar yapılmıyor..?

            sığınmacılar, iç ve dış borçlanma maliyetleri, yap işlet devretlere ayrılan maliyetler, kur korumalı mevduatlar derken harcamalar neden karadelik oldu..?

Kim karşılayacak? Tabi ki vatandaş, vatandaş ne yapıyor?  Kuyrukta..

Siyasetin dili neden düzeltilmiyor..? Türkiye cumhuriyeti devletinin bir bakanı ile bir siyasi parti liderinin yaşadığı tartışma buna en bariz örnek.. Devlet adabı neden bu duruma sokuldu?             

           

Yazılı ve görsel basında, artık görmekten sıkıldığımız her şeye bahane bulan, siyasi zemine göre şekil alan, her konunun uzmanı olan çok değerli uzmanları neden artık emekli etmiyoruz..?

bunlara  cevap vermek lazım..

Ünye’den bahsedelim,

Sayın büyükler müjdelerle başlayıp  bitmeyen, çürümeye başlayan projeleri istemiyoruz.

Aynı problemi tekrar tekrar söylemekten de bıktık..

Trafik diyoruz, başlayıp beklemeye aldığınız kazıp bıraktığınız yollar diyoruz, o yol çalışmaları esnasında su hatlarına zarar vermesek diyoruz, sahilin yarısını beton yaptınız tebrik ederiz.. Öteki yarısına dokunmasanız diyoruz..

            çok şey mi istiyoruz?            

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.