SON DAKİKA
Hava Durumu

Kimsin, nesin nerelisin bilmiyorum, sadece bir göz gördüm haberlerde, aracın önüne “GELDİM DOSTUM” yazan insan evladı.

Yazının Giriş Tarihi: 22.02.2023 10:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.02.2023 10:20

            Hoş Geldin Dostum..

            Kimsin, nesin nerelisin bilmiyorum, sadece bir göz gördüm haberlerde, aracın önüne “GELDİM DOSTUM” yazan insan evladı. Sana söylüyorum, büyük ihtimalle okumayacaksın haberin olmayacak ama teşekkür ediyorum,

            6 Şubat 2023,  yaşadığımız yaşayacağımız en uzun şubat ayı..      

            İlk dakikadan itibaren bölgeye akın edip, elinde avcundakini gönderip bir yara sarayım diyenlere,  hepinize teşekkür ediyorum, hepinizden Allah razı olsun..

            Allah’ım böyle acı göstermesin kimseye..

            Almanı geldi, İngiliz’i geldi, Çinlisi geldi, Yunanı geldi hepsi bir ucundan tuttu, bir can kurtarayım, bir yüreği ısıtayım diye.. Hepiniz Varolun..

            Muradiye depremi, Gölcük depremi, Düzce depremi, Van depremi.. 1500 lü yıllardan buyana 7 ve üzeri 25 deprem yaşamışız.   

            Depremi yaşadık ama deprem ile yaşayamıyoruz. Yapamıyoruz,

            Prof.Dr. Celal ŞENGÖR’ün İstanbul hakkında yaptığı açıklamaları okudum, İstanbul ile alakalı olarak bir deprem sonucunu düşünemiyorum

            Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki nin açıklamalarını okudum,

            Ve geçmiş yıllarda benzer uyarılar,  benzer açıklamalar yapan bir çok uzman..

            Mimar Sinan a kadar gider bir ucu, ki izolatörün mucidi olduğu söylenir..

            Depreme engel olabilir miyiz ? HAYIR..

            Ama uyarıları dikkate alabiliriz, Nasıl olacak o iş ?

            Bir il veya ilçede kat yüksekliklerine bu işin uzmanları karar versin, çok katlı binalarda izolatör ve benzeri deprem tedbirleri zaruri olsun, nüfusa göre deprem toplanma alanları oluşturulsun ve her türlü imara ve yapılaşmaya kapatılsın,  

            Hatay İli Erzin ilçesi. Çok şükür can kaybı yok, yıkıntı yok,  Ne dedi Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu? “kaçak yapıya müsaade etmedim”..sanada ayrıca teşekkür ediyoruz.

            İşini hakkı ile yapanlara bir örnek Akın ÖNCÜL Kahramanmaraş, siz ve sizin gibi sorumluluk sahibi insanlar, işinizin ekmeğinizin hakkını vermişsiniz. Varolun.. 

            Öğrenme maliyetlerimiz çok yüksek, hatırlamak bile istemediğimiz ancak hafızalarımızdan silemediğimiz günler yaşadık. Enkazın önünde ağlayanları da gördük, felaketi fırsat bilip yağma yapanları da gördük, hepsinin hak ettiğini almasını da görmek istiyoruz. Enkazın altında can veren kızının elini tutarak çıkarılmasını bekleyen baba adaleti hak ediyor, durumdan fırsat çıkarıp dev ekran televizyonu yürütürken, enkazda para pul arayan canlı içinde adalet istiyoruz.. 

            Deprem can almıyor, binalar can alıyor, ne yazıktır ki, sorumluluk almaktan kaçıp “Allah’tan” diyen zihniyet gördük, hayretler içinde izliyorum, birileri birilerini suçluyor, da birinizde çıkıp yahu imar affı hatadır dese,  mühendis yok, denetleme yok, hesaplama yok yapmış Ahmet Amca binayı girmiş imar affına, yatırmış parayı almış kullanım iznini, e sonra, sonrası yok, kaç yapı var bu şekilde Türkiye’de.

            Bu bölgeye yirmi küsür kat ruhsat verilebildiğine göre zemin müsait olmalı ve ya deprem tedbirleri alınmış olmalıydı, zemin müsait değilse ve deprem tedbirleri alınmadıysa o yapıda can verenlerin suçu ne? 

            Politika, EYT, Ekonomi vb.. yıllardır konuşuyoruz, bugün konuşmayalım, uyuyamayanlar var, uyuduğu için utananlar var..İyi ki varsınız..  

           

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.