SON DAKİKA
Hava Durumu

GELEN ARATIRMIŞ YA GİDENİ;

Yazının Giriş Tarihi: 29.12.2022 20:01
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.12.2022 20:01

            GELEN ARATIRMIŞ YA GİDENİ;

            Hani varya öyle bir söz, 2022 de ayaklandı gidiyor da 2023 nasıl gelecek onu bilmiyoruz.

            Asgari ücret açıklandı, bu zamla beraber piyasa hareketlenecek mi? Asgari ücret zammı işverene ne kadar yük getirecek? Asgari ücret artışı ile beraber maliyetlerde değişecek, zamlar yapılacak. Şubat 2023 ayı başında zamlı ücretini alacak olan asgari ücretli aralık 2022 ayında zamlı harcama yapmaya başlayacak.

            Zam yapmak, kredi vermek ekonomiye fayda sağlamayacak, ne zaman anlayacağız?

            Büyükler anlatır arada bir, dinlerim bende. Kuruşlardan bahsederler alışverişlerinde, şimdi bizim arabanın deposunu doldurduğumuz rakamlara araba aldıklarından bahsederler.. bizde ona doğru gidiyoruz.. ”Ekmeği beş liraya alıyorduk” mu diyelim birkaç sene sonra..

            Kiradan aydınlatmaya, ısınmadan gıdaya , eğitimden giyinmeye aylık karşılamak zorunda olduğumuz  giderlere yetecek mi ? Bilemiyoruz.. 

             Enflasyon ile ilgili müjde, EYT ile ilgili müjde,  vb. müjdeler .. şapkamızı önümüze koysak diyorum artık..

            Üreten memnun değil, satan memnun değil, alan memnun değil.. Sorun kimde? Üretenin maliyeti artınca ürünün maliyeti de artar, üretimi desteklemediğin sürece yapılan zamlar sadece sırtımızdaki yükü artıracak..

            2023 bütçesinde tarıma çiftçiye hayvancılığa verilmesi planlanan destek, faize verilmesi planlanan rakamın onda biri kadar. Bu rakamın 2023 yılında ödenmesi planlanıyor ise  kaynağı nerde ?

            Hakkı bile teslim edemez hale geldik, “şu kadar günü olan emeklidir” bile denemiyor. Niye?

            İnsanlar yapılan anketlere bile doğru düzgün cevap veremez hale geldi,

            Yardım edecek fakir kalmadı ülkemde denmesi gerekirken yapılan sosyal yardımlarla övünür hale gelmişiz

            Çok şükür 2022 yılında yaprak ile gezmedik ama 2021 yılını aradık. 2021  de 2020 yi aradığımızı biliyorum.. demem o ki 2022 yi de aramayız İnşallah..

            Siyaset artık izlenemez hale geldi, kavga gürültü, hakaretler, havalarda uçuşuyor, o açık oturumlar artık izlenemez hale geldi.

            Muhalefete de iki laf edelim, bu yolsuzluk hırsızlık haberleri artık bıktırdı bizi, millet bunlara artık bakmıyor ne yazık ki. Tartışma ortamı yaratılmasa artık, zamanı gelince kanun karşısında değerlendirilecektir. Bizim inancımız tam buna..

            Avrupa bizim için ölçü değil sayın büyükler, adam Avrupa da emekli olunca ülke ülke gezmeye çıkıyor, biz emekli maaşı ile çarşı pazar bile gezemiyor,  geçinmeyi hesap ediyoruz.       Muhalefetin adayı kim olacak? Bu bizim konumuz değil, zamanı gelince açıklanır, bu konuyu artık tartışmayı bırakalım..

            Talebimiz sayın büyükler;

            Üretim maliyetlerinin nasıl düşürüleceğini konuşsanız, sığınmacı sorununu ele alsanız, köy enstitülerini tekrar açmayı konuşsanız, yaşadığımız trafik keşmekeşine el atsanız, televizyonlarda yayınlanan ahlak seviyesi yerlerde sürünen programlara dur deseniz,  ilkokula kadar  inen madde kullanımı sorununa çözüm arasanız, sokaklarda başı boş dolaşan hayvanları alıp şehir dışına götürmekten başka bir çözüm üretseniz..

            Bizim taleplerimiz bunlar..

            Dileğimiz o dur ki 2022 yılını aramayalım..    

           

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.