SON DAKİKA
Hava Durumu

BİLİYORUZ, FARKINDAYIZ DA;

Yazının Giriş Tarihi: 25.07.2022 09:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 25.07.2022 09:17

Umursamıyoruz demek istemedim, istemiyorum..

 

Uzun göle baktım, on sene öncesine baktım birde, yemyeşil, doğanın bize hediyesi gibiymiş on sene önce, beton heveslisi olarak yeşil bırakmamış doldurmuşuz etrafını arada kalmış leğen gibi. De hadi onu da geçtim yabancı tabelalar ne ?, yabancı düşmanlığı diyen de oluyor ama değil...

 

Kermes oluyor, panayır oluyor efendime söyleyeyim festival oluyor, bu tür etkinlikler adı altında seyyar ticarethaneler, imalathaneler adına ne derseniz.. geliyor gidiyor.. da bizim yerel esnaf bundan nasıl etkileniyor.. bunun örnekleri var..( hatırlayana )

 

Ne kadar yakıyor diye hesap ederdik önceden, şimdi tutmuyor hesap, bir lira küsur kuruş indirim gelecek diye bekler olduk.. Halay bile çekeceğiz. .gece yarısı bidonlarla istasyon kuyruğunda olanları biliyorum.. da bir yıl önce ne kadar dı o benzin?

 

Sığınmacı meselesi aynı, önceden trafik ışıklarında tek tük dilenirlerdi, şimdi parsellemişler bölge bölge, çoluk çocuk belik bebek nöbetleşe sarıyor arabanın etrafını. Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin, her ilde her şehirde, kontrolsüzce çoğalan din kardeşlerimiz var..

 

Sonra düşük faizli kredi icat edildi. Çok güzel de oldu iki milyon sınır geldi, harika da niye sadece sıfır dairelere? bir milyondan aşağı sıfır daire kalmadı nerdeyse. İki milyon kredi kullanan birinin aylık ortalama ödemesi yirmi bin civarında. Kimin için icat edildi bu kredi?

Kaynağını anlayamadığım EYT problemimiz var ve bu problemin çözümü neredeyse hayır işine döndü, emeklilik hak edildiyse hak sahibine teslim edilir, böyle yılan hikayesine dönmez, her seçim ayağı aynı vaatler verilmez.

Sayın büyüklerimiz, başka sayın büyüklerimiz hakkında nerdeyse her gün bir yolsuzluk bir usulsüzlük benzeri iddialarda bulunuyorlar, örnek bugün Anka park ile ilgili haberleri inceledim, şaşırdım mı desem, ne desem bilemedim, iddia edilen rakamlar doğru ise, biz gerçekten büyük ülkeyiz, para gani…( bu konu ile ilgili söyleyecek başka sözüm yok)

 

Elimizle ruhsat verip her köşe başına açtırıp küçük esnafı bitirme aşamasına getirdiğimiz, hal yasasından muaf tutulup yaş sebze meyveyi direk alım yetkisi verdiğimiz market zincirleri var.. Hani sabahları kuyrukta bekliyoruz beş on yağ alalım stok yapalım diye, hah işte onlar, ne yaptık denetledik, ceza kestik, onlar ne yaptı etiketler değişti, kimin cebinden çıktı o cezalar? işin tuhafı hal esnafını sorumlu tuttuk sebze meyve fiyatlarından, beş liraya alıp on beş liraya satıyor dedik, demesine de, bir tırın gidiş gelişi kaç liraya mal oluyor, kaç işçi çalıştırıyor, kira ne ödüyor diye sormadık ( hal esnafını örnek verdim, sermaye şirketleri hariç tüm esnaf bu sıkıntıyı çekiyor)

 

Yurt dışında yaşayıp Türkiye nin ekonomisiyle gurur duyan gurbetçilerimiz var.

Daha sonra,

Geçmediğimiz yollar var, inmediğimiz hava alanları var,

beş yıldızlı otel konforunda hastanelerimiz var ( içinde doktorumuz yok),

Ahmet amcanın bankaya yatırdığı paranın kur koruma farkı var,

bir zamanlar mitingler yapan, tehditler savuran ancak şimdi çektiği videoları ile viral olan sedat peker var. Bu sedat peker çıktı bir sürü iddiada bulunuyor, eli arkasında gezdi diye soruşturma açılan memleketimde bu iddiaları merak eden yok.. parsel parsel veren var, kozmik oda komedisi var, Ergenekon var balyoz var, gururuna yediremeyip intihar eden TATAR yarbay var, var oğlu var…

 

Ekonomiyi düzene soksun diye gözünün içine baktığımız, ama 6 ay sonra uyanmak isteyen kıymetli büyüğümüz var,

Gündemi takip etmemizi sağlayan sütten ak, hukuk profesörüne hukuk dersi verecek kadar bilgili, milyon dolarlara aracılık yapacak kadar alçak gönüllü çok kıymetli, paralı askerlik yapıp askerlik hakkında nutuklar atan gazetecilerimiz var.

Dertlerimiz dile getirsin, çözüm arasın diyerek oy verdiğimiz vekillerimiz var.

Eğitici öğretici, gençlerin örnek aldığı, kimin eli kimin cebinde belli olmayan, aşçı, şoför, uşak trencilik oynayan, reyting rekorları kıran dizilerimiz var..

 

Bitmeyen, pardon bitirilmeyen bir trafik sorunumuz var..( Trafik sorunu demişken, AVM önünde, ana yola yapılan yükseltinin amacını anlayamadım, cahilliğime verin, bir büyüğüm izah ederse memnun olacağım.)

sağa sola havlayan köşe başlarını mesken tutan, kısırlaştırılıyor diye savunulan ( biz ısırılmaktan korkuyoruz da, ilgililerin endişesi ne yönde anlayamadım) sokak hayvanlarımız var.

Salgın ile ilgili sürekli uyarılar geliyor, son bahara dikkat çekiliyor, hastanelerde vakalar çoğaldığı haberleri yayılıyor, yoğunluğun olduğu yerlerde küçük de olsa tedbirler almak aklımıza gelmiyor.

Özet olarak devlet sırrı değil bu örnekler, yaşadıklarımızdan alıntılar..

Hepsini biliyoruz, hepsini yaşıyoruz, hepsinin farkındayız..

 

Artık kim ne anladıysa…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.