SON DAKİKA
Hava Durumu

A - NORMALLEŞME;

Yazının Giriş Tarihi: 13.12.2022 17:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 17:44

A - NORMALLEŞME;

                       Oldu da bitti derdi hani büyükler, genelde başka meclislerde söylenir.. Hani var ya ata sözü..

            Sayın İmam efendi, zevcesi hanım efendiyi başka bir hanım efendi ile cami de aldatıyor, Sayın Müftümüz beyefendi dini nikahları diyor varsa, göreve iade edilir.. diyor..

            Çocuk yaşta evlilik denilen bir iğrençlik ile çalkalanıp duruyoruz, mahkeme var, tesbitler var, suç duyurusu var.. biri itham ediyor, biri inkar ediyor .. dizi filim gibi oldu bu konu, çocuk evlilikleri, kadına şiddet bitmiyor..        

            Dertlerimizi dile getirsinler, çözüm bulsunlar diye oy verdiğimiz sayın büyüklerimiz, kavga gürültünüz bitince bizim sorunlarımızı da ele alırsanız ..teşekkür ediyoruz.. ( Ahmet amca kızıyor)

            EYT diye dile getirilen, yıllardır söylemden ileri gidemeyen mesele yine aynı yerinde duruyor. Sayın büyüklerimiz artık vaat vermek yerine “ efendim şu kadar gün prim ödeyen, şu kadar yaşı dolduran, şu kadar süre geçirmiş olan kişiler emekli olmaya hak kazanır” kelimelerini sarf edemedikleri için, lütuf bekler gibi bekliyoruz EYT sürprizini.. Ha emeklilik işini Avrupa ile karşılaştıranlar var, hayat standardınızı da karşılaştırsanız o Avrupa ile..

            Yaklaşık 10 yıldır kaç milyon mülteci ye ev sahipliği yapıyoruz, kaç lira para yüklendik ve ne kadar sürecek, bu para ile kaç eyt problemi çözülebilirdi.?           

            Asgari ücret çalıştayları son sürat devam ederken, işverenler de de maliyet çalıştayları aynı hız ile devam ediyor. Sırtımızdan geçinmeyi ticari faaliyet zanneden kesimi muaf tutalım, kalan esnaf hem maliyetler ile mücadele ediyor, hem de zincir marketler ile rekabet etmek zorunda kalıyor.

            Zincir marketler.. eveet .. hani bir gecede binlercesi türedi her köşe başında, hah işte onlar, eldivenden merdivene, akü den fiber glas tekneye bütün ihtiyaçlarımızı evimize kadar getiren marketler. Üreticiden direk alım yetkisi verilen o marketler,  şimdi hatırlayalım, 2019 yılında stokçulukla mücadele kapsamında meydanlarda tanzim satışlar yapılmıştı. Dört sene sonra yeni aklımız başımıza geldi, denetleyelim bari dedik..bu zincir marketler ile nasıl olacak, yine tanzim satış mı gelecek,  nasıl normalleşecek..   

            200 bin ton şeker üretme kapasiteli tesis 11 yıldır çürümeye terk ediliyor Samsun da 400 bin ton şeker ithal ediliyor. ( Samsun Şeker iş sendikası şb. Bşk. Sinan TÜRE) yazayım da yalan diyenler açıp baksın.. fındık için de aynı durumu yaşıyoruz.. kaç lira açıklandı, kaça sattık..

            Genelde a-normal olarak devam eden hayatımız yerel de de milim değişmedi.

            Çok bahsettik bu konudan da özellikle sormak istiyorum. o bangır bangır gezen araçları, motorları hepimiz görüyoruz da sayın yetkililer neden  görmüyor? Gecenin bir yarısı bangır bangır dolaşılmaz neden denmiyor..  Ne dir tam olarak, yolun ortasına park edip çay içmeye giden şahsiyete niye sayın yetkililer al kardeşim o arabayı, park yeri değildir orası demiyor.. Yayalara saygılıyız tamam.. da o yol ortasında sahil turu atan yayalara da aynı saygıyı göstermek zorundamıyız ? ..

            Sorunları yaşayan halk, çözüm makamı olması gereken Sayın büyükler, bunun arası yok, görmezden gelerek,  erteleyerek çözüm üretilmiyor.

            Eskilerin hakkı var mı bilemedim.. oldu da bitti mi?  Bitmedi mi ? göreceğiz.. İnşallah  

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.