SON DAKİKA
Hava Durumu

SÜLÜK

Yazının Giriş Tarihi: 23.08.2023 11:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 23.08.2023 11:30

SÜLÜK

       “Sülük gibi yapıştın bırakmıyorsun”  deyimini duymayanız yoktur. Aslında sülükler bildiğimiz canlılardan farklı yaratıklardır. 15.000’ den fazla türü bulunan Annelide filumundandır. Çoğu ektoparazit olup, kan emerek beslenen canlılardır. Bunların yaklaşık 650’den fazla türü Hirudinea sınıfındandır. Bu sınıfta genellikle deniz, tatlı su ve kara sülükleri yer alır. Faydası anlatılmayacak kadar çok olan tıbbi sülükler kirli kanı emerek tedavi yaparlar. Tedavisindeki sır, kan emerken vücuda zerk ettikleri ağızlarında bulunan salgıda gizlidir.  Anti bakteriyel özelliğe de sahip bu salgı yüzlerce enzim içerir. Bilim adamları sülüğün 32-35 beyninin olduğunu, 10 mide, iki kalbinin, 100’den fazla dişlerinin olduğunu söylemektedirler. Sülüğün 100’e yakın dişileri deriye geçtiği zaman 100 civarında aktif etken maddeyi kana karıştırır. Omurgasız sinir sistemleri ile beyin, kalp- damar hastalıklarının incelenmesinde sıklıkla kullanırlar. Sülüklerde vücut tipik olarak dorsoventral yassılaşmıştır.

     Bütün sülükler etçildir. Solucanlar, sümüklüböcekler, böcek larvaları, küçük kabuklular ile beslenirler. Sürüngenler, balıklar ya da bazı memelilerde kan emen parazit olarak bulunabilirler. Sülüklerin bilinen en büyük avcıları balıklar, sucul böcekler, karidesler, diğer sülüklerdir.

   Sülükler sürünme, titreme, yüzme ve dalgalanma hareketi olmak üzere dört tip hareket yaparlar. Sülükler vücut ağırlığının 3-10 katı kadar kan emer. Kan emerken vücuda kendi ürettikleri salgıyı verirler. Bu salgı biyoaktif madde içermektedir. Sülüğün hem ön, hem arka uçlarda emicisi vardır. Bazı ilkel sülüklerin tek emicileri vardır. Sülük kanı çok emerse çatlayıp ölür. Kanı çok emen sülüğe kül veya tuz kullanılarak kusturulur.

    Sülükler 10-20 dakika içinde 20-60 cc kan emer. Kanın içindeki su ve NaCl’ü atar. Emdiği kanla birlikte normal ağırlığının 2-6 katına çıkar. Sülüğün düşmesinden sonra kanamanın 1-2 saat daha sürmesi, kirli kanın giderilmesi için olumlu etkinin sürmesini sağlar.

      Sülük tedavisi, kanda pıhtılaşma, damar tıkanıklığı gibi sorunlarda etkilidir. Yeni kan oluşumu ile dokularda oksijenleşmeyi artırır. Toksin ve ağır metallerin atılımı ile detoks etkisi oluşur. Rahatlama sağlar. Ağrı şikâyetlerini giderir. Kasları gevşetir. Damar hastalığı, damar tıkanıklığı hastalığında kan akışını düzenlemek için sülük tedavisinden yararlanılır. Alopesi ve kellik, diyabet, kulak ve işitme, cinsel hastalıklarda sülük kullanılır.

    Sülük tedavisinin etki süresi kişinin hastalığa, genel sağlık durumu gibi faktörlere göre farklılık gösteri. Bazı hastalıklarda hemen rahatlama olur. Bazı hastalıklarda birkaç ay sonra görülebilir.

     Sülük tedavisinde sakıncalı bölgeler; kertinize bölgeleri( avuç, içi, ayak tabanı)  önemli damar üzerine( boyun, çene altı, koltuk altı, kasık) gibi... Sülük kan pırtılarını dağıtır, kan damarlarının duvarlarını sabitler. İntihapları tedavi eder. Kan basıncını, kolesterolü düşürür. Antibaktariyel bir etkiye sahiptir. Kişinin refleksini iyileştirir. Kan akışını ve beyin fonksiyonlarına iyi geldiği için cinsel gücüde arttırır.

    Büyük bir sülük de vücut yüzeyine yakın bir ana kan damarın uygulanması halinde aşırı kan kaybına neden olabilir. Kanın durdurulması için, baskı bandajı ile kompres yapılmalı.

    Kıllı deri, yılan balığı gibi görüntü, mavi çizgiler ve buhar rengi bütün zehirli sülüklerin ortak işaretleridir. Bu tip sülükler intihap, kanama, ateş, baygınlık yapar.

   Bazı kaynaklar; https//www. Doğan hayat. Com.tr.sülük

                              https//www.nefis yemekler tarifi. com

                               https//dr makbule erdem. Com. Tıbbi.

                               https//twitter. Com > BiosGtu > status

                               https//www. aa. com. tr.> sağlık > sülük

 Süleyman Erkan 20-08-2023 Pazar Bedesdenlioğlu-Tokat

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.