SON DAKİKA
Hava Durumu

Kemikleri Dahi Erimişti..!

Yazının Giriş Tarihi: 06.01.2023 09:48
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.01.2023 09:48

Kemikleri Dahi Erimişti..!

 

Yaptığınız iş ister uyku sersemliği ile düşmelerine sebep olduğunuz kezzap çukurunda 26 yolcunun feci şekilde eriyerek can vermesine sebep olan otobüs kaptanlığı olsun, isterse evde işte icra ettiğiniz mesleğiniz olsun, işe başlamadan önce iş ve işin yapılacağı olay yeri ile ilgili güvenlik önlemi almanın nedenli büyük hayati önem arz ettiğini, bugün itibariyle 58 yıl önce İstanbul’a gitmek için Ankara’dan hareket eden otobüs içerisinde kaptan dâhil 40 yolcusu bulunan ve hiç birinin burnunun dahi kanamadığı Hendekte yaşanan maddi hasarlı kaza sonrası, kazaya sebep olan kamyondaki kezzap damacanalarının kırılıp olay yerinde var olan mini kanaldaki su ile buluşmasıyla oluşan dumanın otobüse dolması üzerine uyku sersemi olan 40 yolcudan 26’nın otobüs yanıyor korkusuyla araçtan inerek su kanalı diye atladıkları kezzap çukurunda kemikleri dahi eriyerek feci şekilde hayatını kaybettiklerini ciğeriniz cayır, cayır yanarak, öğrendiğinizde işe başlamadan güvenlik önlemi almanın nedenli önemli olduğunu çok daha iyi anlayacaksınız, ama iş işten çoktan geçmiş olacak saygıdeğer okurlar, insanlar ve Ünyeliler…

Ogün, bugün ve halen daha güvenlik önlemi almadığımız için yaşadığımız onlarca insan odaklı olumsuz olaylardan, kazalardan ibret alıp güvenlik önlemi almadan iş yapmaya devam ettiğimiz için, bugün itibariyle 58 yıl önce yaşanmış maddi hasarlı trafik kazasında otobüste bulunan 40 yolcudan 26’nın uyku sersemliği yada can havliyle su birikintisi diye atladıkları kezzap çukurunda nasıl feci şekilde eriyerek hakka yürüdüklerini paylaştığımız haberi okuyup güvenlik önlemi almadan iş yapmanın, yada işe başlamanın feci sonunu acı içerisinde öğrenerek, bundan sonrası içinde olsa, bu acı tecrübeden yola çıkan insanlarımızın güvenlik önlemi alarak işe başlamalarına karınca kararınca katkımız olsun istedik.

Tarihin en garip trafik kazalarından biri 57 sene önce 11.08.1965'de yaşandı.

Yolcu otobüsü 40 yolcusuyla birlikte saat 20.00’de Ankara’dan hareket etti.

Otobüs, sabaha karşı 03.00 sıralarında Hendek’e geldiğinde arıza nedeniyle yol kenarına park etmiş kamyona arkadan çarptı.

Kazada otobüs çok küçük hasar aldı. Kimse yaralanmadı. Eğer yaşananlar bununla sınırlı kalsaydı, sıradan hasarlı trafik kazası olarak geçecekti kayıtlara. Ama öyle olmadı. Otobüsü duman kapladı. Otobüsün çarptığı kamyon, asit-nitrik, yani kezzap yüklüydü.

Düşündüğünüz gibi, kezzap otobüse dökülmedi. Faciaya biraz daha süre vardı. Yolun kenarındaki şarampolde küçük bir su birikintisi bulunuyordu. Kezzap dolu dev damacanalar parçalanınca, içindeki kimyasal şarampolden aşağı döküldü, suyla karıştı.

Asit-nitrik suyla karışınca ortalığı duman kapladı. Bu duman otobüsün içine de doldu.

Kaza anında uyumakta olan yolcular, otobüsün yandığını düşünüp panikle çıkmak için kapılara hücum etti. Biraz izdiham olduysa da kimse yaralanmadı.

Çukur artık su dolu değildi..

Kazada bir miktar kezzap da yola dökülmüştü. Otobüsten inen yolcular, bu kezzaba basınca ayakları yanmaya başladı.

Gecenin zifiri karanlığında hemen kenardaki su birikintisini gördüler. Oysa o artık su değil, bir kezzap çukuruydu. İşte korkunç olay da tam bu anda yaşandı.

Yolcular ayaklarının acısını dindirmek için kendilerini su sandıkları, kezzap dolu çukura attılar. Çukura atlayanlar saniyeler içinde eriyordu. Gecenin karanlığında kendisini kezzap çukuruna bırakan 26 kişi eriyerek hayatını kaybetti. Kamyon şoförü Mustafa Silik de kezzapla yandı.

Ağır yaralandı. 6 saatlik yaşam mücadelesinden sonra hayatını kaybetti. Yanık kokusu Hendek’in 2 kilometre uzağından bile duyulabiliyordu.

Çukur kazıldı namaz kılındı

Cesetlerden geriye çok az şey kaldı. Kemikler bile erimişti.

18 kişiden kalan parçalar kazadan 10 metre ileride kazılan bir çukura konuldu. Bir imam, çukurun başında cenaze namazını kıldı, çukur toprakla kapatıldı.

Çukurdaki kezzaba temas edip hayatta kalan yaralıların da durumu parlak değildi. Kimisi gözünü kaybetti.

Kimisinin vücudunda çok ağır yaralar vardı. Adapazarı Devlet Hastanesi’nin koğuşları yanık kokusuyla, feryatlarla kaplıydı. Acı çok büyüktü. Üzerinden 57 yıl geçen bu kaza, bugün neredeyse hiç hatırlanmıyor.

Tarihin en garip ve korkunç kazalarından biriydi oysa...

Hürriyet

Ahmet Yenin

İnsanca

Kemikleri Dahi Erimişti…!

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.