SON DAKİKA
Hava Durumu

İngiliz Papin’de ,Türk Kısacıkoğlu’da Kefensiz Göçtü…

Yazının Giriş Tarihi: 28.01.2023 10:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 28.01.2023 10:17

 

İngiliz Papin’de ,Türk Kısacıkoğlu’da Kefensiz Göçtü…

Sorumluluk duygusuyla yaşayan akıl sağlığı yerinde  saygıdeğer insanlar, okurlar ve Ünyeliler, bugün sizlerle insanlığın huzurlu ve güvenli geleceği için gece gündüz demeyip akıl yorarak çalışıp Düdüklü tencereyi icat eden buharlı makine yapımının yolunu açarak vadesi geldiğinde  ebediyete kefensiz göçenlerden biri yüce Allah’ın yarattığı  İngiliz evladı Fizikçi Denis Papin ile Üç  dönem üst üste icra ettiği başkanlığında yaptığı hizmetlerini belediye binasıyla taçlandıran Ünyeli belediye başkanı Türk evladı Mithat Kısacıkoğlu,biri İngiliz,biri Türk ikisini de Allah yarattı…

Allah’ın rızasına mazhar olmak, devletin ve milletin ortak ve adil çıkarı için çalışarak ebediyete kefensiz göçenlerden ülkede, Ünye de olduğu gibi ve dünyada çok var. Bu güzel insanların hayatlarını okuyup sadece kendi kasaları ve keseleri için çalışanların dertsiz ve tasasız yaşam sürmelerini mukayese edebilmeniz için ülkesi ve insanlarının huzurlu ve güvenli geleceği için çalışkan iki insanın sadece kendilerinin değil, aileleri ve evlatlarının da  kaderleriyle baş başa yaşam sürmelerinin hikmeti ilahisi nedir acaba diye mukayese etmenize karınca kararınca katkımız olsun istedik.

Kendinden başkasını düşünmeyen siyasetçilerin eline geçirdikleri iktidarlarını sürdürmek için yerine ve zamanına göre tavır alıp vergi ve harçlarını zamanında ödemeyenlere belli dönemlerde af getirirken, devletim dimdik ayakta dursun diye vergi ve harçlarını zamanında  ödeyerek vatandaşlık görevlerini eksiksiz yerine getirenleri cezalandırdıkları gibi, tövbe haşa herkesi hepimizi ve Alemi yaratan Yüce Allah’ta devletinin ve milletinin ortak ve adil çıkarını düşünerek  çalışan kullarını (acı örnekleri ülkede, Ünye de olduğu gibi dünyada da oldukça fazla olan ) bencil idarecilerinin yaptıkları gibi bencil davranarak kaderleriyle baş başa mı bırakıyor, akıl sağlığı yerinde düşünerek yaşayan insanlar olarak  sizler ne der, nasıl değerlendirirsiniz, aklın mantığın kabul etmeyeceği çifte standardı.!

Devletin ve milletin ortak adil çıkarı için çalışan süper beyinler kaderleriyle baş başa yaşam sürüp ebediyete kefensiz göçmekle kalmayıp geride bıraktıkları ailesi ve evlatları da aynı minval üzere hayatlarına yapayalnız devam eder iken, kendini düşünerek yaşayanlar her dönemde bir eli yağda bir eli balda hayat sürsün

Sen yüce Allah’ın akıl vererek yarattığı dili,dini,ırkı ve rengi ne olursan ol akıl sahibi kullarından İngiliz Fizikçi Denis Papin olarak devletinin ve aziz milletinin huzurlu ve güvenli geleceği adına insanlarının hayatını kolaylaştırmak için çalış çabala düdüklü tencereyi icat et, buharlı motor yapımının kapısını arala aynen Ünye de 1963-1977 yılları arasında 14 yıl üst üste 3 dönem belediye başkanlığı yapmakla kalmayıp tüm hizmetlerini yaptığın bugün itibariyle 45 yıllık yeni hizmet binası ile taçlandır, binada nice ekonomik güce sahip iktidar belediye başkanları  bir çivi çakmadan göreve devam etsin, vaden dolduğunda ebediyete kefensiz göç, senden sonra kendi yağlarıyla kavrularak göreve gelen sadece belediye başkanları  değil,ilçe başkanları,ve bazı meclis üyeleri ailece yat,kat, hastane,postane sahibi olarak bir eli yağda bir eli balda dertsiz, tasasız yaşam sürsün, bu Allah’tan revamı..!

Denis Papin (1647-1712) düdüklü tencereyi icat eden, silindir ve pistonlu buhar makinesi fikrini ortaya atan Fransız fizikçidir.. Kendisi, çağdaşları gibi birden çok bilim alanıyla ilgilenmiş ve çok çeşitli çalışmalar yapmıştır.

Papin tıp eğitimi alsa da fiziğe duyduğu ilgi çok daha fazla olduğu için bu alanda çalıştı. Bu ilgisi onu bu alandaki insanlarla bir araya getirdi. Papin, Hollandalı fizikçi, matematikçi, saat bilimci ve bilim insanı Christiaan Huygens ile tanıştı. Ona hava pompası deneyleri konusunda yardımcı oldu. Daha sonra Huygens için asistanlık yaptı.

Huygens’in önerisiyle, İngiliz fizikçi, doğa filozofu, kimyager, modern anlamda ilk “element” tanımını yapan, “Boyle – Mariotte Yasası” ile dikkat çeken (gazın basıncıyla hacmi arasında bir bağlantı olduğunu açıklayan yasa), Kuşkucu Kimyager kitabının yazarı Robert Boyle ile çalışmak için 1675’te Londra’ya gitti.

Papin burada bir süre sonra da düdüklü tencereyi icat etti (1679). Suyun kaynama noktasını önemli ölçüde artırarak, yüksek bir basınç oluşana kadar buharı saran ve sıkıca kapanan bir kapağa sahip olan cihazın emniyet valfi patlamaları önledi.

İlk biçimi ile otoklav yani buharlı sterilizatörün temeli de “The Marmite de Papin” ya da “Papin Digester” adıyla anılan düdüklü tencereye dayanır.

Otoklav, daha sonra mikrobiyolojide sterilizasyon amacıyla 1880’li yıllarda Charles Chamberland tarafından yapılmıştır.

Papin’in bu çalışmalarıyla Endüstri Devrimi’nin ortaya çıkmasını sağlayan buhar motorunun temelleri farklı yollarla atılmış oldu.

1698 yılında, İngiliz mühendis Thomas Savery (1650-1715), ilk ticari olarak satılan buhar makinesini yaptı.. İskoç mucit ve mühendis James Watt (1736-1819) ise modern buhar makinesinin geliştiricisi oldu.

Bu makinelerle Endüstri Devrimi’nin hayata geçmesini sağladılar. Böylece Avrupa’da 18. ve 19. yüzyıllardaki yeni buluşların ve buhar gücüyle çalışan makinelerin üretimde kullanılması başladı ve Avrupa’da sermaye birikiminin artması sağlandı.

1705’te Alman fizikçi ve filozof Gottfried Wilhelm Leibniz, Papin’e İngiltere’den Thomas Savery tarafından yapılan ilk pratik buhar makinesinin bir taslağını gönderdi.

Bu taslak Papin’in gelecek çalışmalarını etkiledi ve Ars Nova ad Aquam Ignis Adminiculo Efficacissime Elevandam’da (1707; “Buhar Kullanarak Su Pompalamanın Yeni Sanatı”) sonuçlandırabildi. 1709 yılında, insan gücüyle çalışan bir çark botu inşa etti.

Papin aynı yılda buharlı gemilerde kendi geliştireceği bir makineyi kullanmayı düşündü. Papin, Londra’da Royal Society’den buharlı gemisi için parasal destek istedi. Yapacağı makinenin İngiliz Bilim İnsanı Thomas Savery’ninkinden üstün olacağını öne sürdü. Ancak isteği kabul edilmedi.

Papin bu durumun üstüne ölene dek gizlilik içinde yaşadı. Londra’da, yoksulluk ve yalnızlık içinde 1712’de öldü. Daha sonrasında gelen bilim insanları ise onun çalışmalarından esinlenerek pek çok icatı maddi desteklerle birlikte hayata geçirebildiler. Alıntı...

Ahmet Yenin

İnsanca

İngiliz Papin’de,Türk Kısacıkoğlu’da Kefensiz Göçtü…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.