SON DAKİKA
Hava Durumu

Bundan Sonra Gelecek Nesli Düşünenleri Seçin Ünyeliler...

Yazının Giriş Tarihi: 29.01.2023 15:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.01.2023 15:40


Bundan Sonra Gelecek Nesli Düşünenleri Seçin Ünyeliler...

Ünyeliler diyoruz çünkü, ülkedeki mevcut iller dışındaki 952 ilçeden hepsinin mum yakarak arayıp da bulamadığı ve her dönem yüce Parlamentoda bakan düzeyinde temsil edilme hakkı olan tarihi nitelikteki siyasi fırsatı yüce Allah yalnızca Ünye ye ve Ünyelilere nasip etmiştir.

Ancak yüce Allah'ın sadece Ünye ye ve Ünyelilere nasip ettiği siyasi nitelikteki tarihi fırsatı Ünyeliler gelecek nesli düşünen siyasetçileri seçerek görev ve yetki vermek yerine, kendinden başkasını düşünmeyen, kendinden başkasına huzur ve güven içerisinde insanca yaşam hakkı tanımayan bencil, paragöz, gelecek seçimi düşünen siyasetçileri seçerek hem Ünye ye hem de Ünyelilere yazık ettiler.

Her dönem bakanla temsil edilen Ünye de Ünye Organize sanayi bölgesinin yer tespiti çalışmalarını yaptığı esnada yüce Allah yolunu izini bahtını açık etsin karşılaştığı hayati ölüm tehlikesine aldırmadan yoluna devam eden Ünye eski kaymakamı Ümit Hüseyin güney beye Ünyeliler adına teşekkür ediyoruz.

Bizde temeli yeni atılırken bakanı olmayan Allah bakanları olmasa da insanlarının huzurlu ve güvenli geleceği için çalışanlara daha çok versin ve Fatsa da, Ordu da ekonominin can simidi olan organize sanayi bölgelerinin ikinci ve üçüncüleri yapılmaktadır.

Yüce Allah'ın Bir hikmeti olarak Ünye 1980 yılından buyana ve halen daha bugün itibariyle 42 yıldır yüce parlamentoda her dönem bakan düzeyinde temsil edilmektedir.

Ünyeliler diyoruz çünkü, Ünye 1980 yılından buyana ve halen daha bugün itibariyle 42 yıldır yüce parlamentoda her dönem bakan düzeyinde temsil edilmektedir.

Ama bu bakan düzeyindeki özel ve önemli temsilden Ünye ve Ünyeliler olarak arzulanan ölçüde paylarına düşen kalıcı hizmetleri sen ben kavgası senin benim kaymakamım, emniyet müdürüm başhekimim gibi amir memur ve bekçi tayinleri ve benzeri sıradan işlerin kovalanması gibi kısır çekişmeler nedeniyle alamamışlardır. ..

Mesela bugün itibariyle asgari 35 yaşında olması gereken Ünye organize Sanayi Bölgesi,30 yaşındaki Ünye İktisat ve işletme fakülte binası daha niceler ama en özeli ve önemlileri bunlar ekonominin can simidi. Gerçi değişen bir şey yok halen daha bakan düzeyinde temsil ediliyoruz ama bakanlar ve seçilmişler sadece kendilerine çalışıyorlar. ne yazık ki..

Tabii Ünyeliler de doğrudan yana olmak yerine güçlüden yama tavır koymaya devam edince kaybeden Ünye ve Ünyeliler oldu ve olmaya devam ediyor ne yazık ki...

Ünye de ilki 125 yatak kapasiteli Ünye devlet Hastanesi ikincisi, 125 yatak kapasiteli Anavatan Partisi dönemin de Demokrat Partiden seçilmiş Rahmetli milletvekili Senai Yazıcı beyin dönemin cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel’in partisine geçmek için Ünye'ye liman ve SSK hastanesi yapma şartıyla DYP’ye geçişi nedeniyle teşviki, dönemin Ticaret ve Sanayi bakanı Şükrü Yürür beyin önderliğinde yapılmış 125 yataklı SSK Psikiyatri Hastanesi olmak üzere Ünye de iki ayrı sağlık kuruluşu vardı. Her iki hastane 125+125 Toplamda 300 yatak kapasiteli idi..

Ünye SSK Psikiyatri Hastanesi bu bölgede ilk ve tek özel ve önemli sağlık kuruluşu idi..Ülkenin her yerinden insanlar psikolojik tedavi görmek için Ünye SSK Psikiyatri hastanesine gelecek Ünyeli otelciler, bakkallar, manavlar, parklar bahçelerde görev yapan Ünyelilerin kasasına sıcak para girdisi sağlayan kısacası bir anlamda aynen rahmetli hemşerimiz Tarım orman Köyişleri ve devlet bakanımız Refaiddin Şahin beyin 33 öğrenci ile 1994 yılında eğitime açtığı ve 3000 öğrenciye kadar yükseldiği ama basiretsiz siyasetçiler yüzünden gece bölümlerinin kapatılmasıyla bugün 1000 küsur sayıya düşen bacasız sanayi olarak nitelenen iktisat ve işletme fakültesi öğrenci ve ailelerinin Ünye ye ve Ünyelilere günlük sıcak para girdisi sağlayan o merkez bankası gibi para basacak SSK Psikiyatri hastanesi aslında Ünye'nin önemli gelir kapısı olması son derece yüksekti, ama henüz yirmi yıllık bir geçmişi olmasına rağmen o güzelim hastane kapatılarak, yıkılarak yerine yeni hastane diye yine 300 yatak kapasiteli, gerektiğinde kapasite artırılabilir ama iki hastane yerine tek devlet hastanesi yapılarak Ünye ye bilerek yada bilmeden büyük kötülük edildi.

Neymiş SSK Psikiyatri Hastanesi deli hastanesiymiş…

Her şey insanlar için. İnsan bin bir türlü hastalığa yakalanır. Bu hastalıklardan biri de Psikiyatri hastalığı. Psikiyatri hasta sayısı ülkede ve Ünye de oldukça yüksektir…

Dünyada olduğu gibi Ülkemizde SSK Psikiyatri hastaneleri var. Bu hastanenin olduğu yerlerdeki insanlarda Ünyeliler gibi biz deli miyiz de, deli hastanesini Ünye’ye yaptınız diye düşünse ve bizlerde deli hastanesini memleketimizde istemiyoruz dese bu insanlar tedavi olmak için Yurt dışına mı gidecek…

İnsan akıl sahibi canlıdır. Akıl sahibi canlı düşünerek yaşar. Düşünen insan böyle durumlarda bu ve benzeri sağlık kuruluşlarının ülkeye insanlara karını ve zararını düşünerek hesap ederek vermeliler.

Ama Ünyeli siyasetçiler düşünemediler. Halbuki eski hastanenin yeri kadın doğum yada diş hastanesi olabilirdi.

Eski devlet hastanesinin olduğu yeri bir başka sağlık kuruluşu olarak değerlendirmek yerine yok şehir için, yok kazalara davetiye çıkaran keskin virajda kaldı diye kaldırdılar hastaneyi şehir içinden insanların beş kuruş dolmuş parası vermeden ulaşabilecekleri hastaneyi dolmuşlar kazansın, yöredeki arsalar değerlensin diye eski SSK Psikiyatri hastanesi olduğu yere taşıdılar. Haydi ona da eyvallah.

Ama orada özel ve önemli bir SSK Psikiyatri hastanesi var ve harika sağlık hizmeti veriyor, hastaneden hastalar sağlıklarını kazanıyor. Ünyeliler ve bölge insanı dışında dışarıdan Ünye ye gelen hastalar ve yakınları sayesinde Ünye ve Ünyeliler kazanıyordu.

Neyse olmuş ile ölmüşe çare yok der atalarımız. Bu iş geçti.

Nereden nereye diye düşünenlere soruyoruz. Ünye eski devlet hastanesi burada büyütülemiyor denilerek kaldırıldığı alana yani hastanenin yerine hastaneden daha heybetli konut yapıldı. O keskin viraj aynı yerde duruyor. Orası o heybetli konutta kalanlar için tehlike arz etmiyor mu.. .

Ünye iki hastaneden tek hastaneye düşürülerek önemli bir gelir kapısı kapatıldı. Hastane şehrin dışına çıkarılarak insanların beş kuruşa beş düğüm attığı günümüzde hastaneye gitmekte zorlanır oldu.

Kısacası akılsız başın cezasını ayaklar ve kese çekermiş saygıdeğer insanlar okurlar ve Ünyeliler. Hastane uzaklara gitti. İki hastane bire düştü. Yerine yapılan beş yıldızlı otel kapasitesindeki hastane arzulanan değil durumuna ve konumuna göre gereken uzman hekimler olmadıkça, getirilemedikçe hastanenin uzaklığından geçtik, kimseye faydası yok.

Çünkü eski hastane döneminde dahi Ünye den dışarıya hele hele iç Anadolu'ya hasta sevki pek olmamıştır. Ama Özel hastanelerinde devreye sokulmasından sonra hastalarda hastalıklar da ve sevklerde büyük artış var her ne hikmetse..

Siz siz olun aziz Ünyeliler bundan sonrada olsa insanların gelecek seçimleri değil gelecek nesillerin huzurlu ve güvenli geleceğini düşünenleri seçin…

Ahmet Yenin

İnsanca
Bundan Sonra Gelecek Nesli Düşünenleri Seçin Ünyeliler...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.