SON DAKİKA
Hava Durumu

Atatürk ”Tekke ve Zaviyeler Allah, Din, İnsanlık ve Devlet Düşmanı”

Yazının Giriş Tarihi: 19.01.2023 17:51
Yazının Güncellenme Tarihi: 19.01.2023 17:51

Atatürk ”Tekke ve Zaviyeler Allah, Din, İnsanlık ve Devlet Düşmanı”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk” Efendiler, Biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

“Din lüzumlu bir müessesedir.

Dinsiz milletlerin devamına imkân yoktur.

Yalnız şurası var ki din, Allah ile kul arasındaki bağlılıktır.

Softa sınıfının din simsarlığına müsaade edilmemelidir.

Dinden maddi menfaat temin edenler, iğrenç kimselerdir.

İşte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsaade etmiyoruz.”

“Din, bir vicdan meselesidir.

Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir.

Biz dine saygı gösteririz. Düşünce ve tefekküre karşı değiliz.

Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyoruz, kasde ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz.

Gericilere fırsat vermeyeceğiz.”

“Din gibi temiz bir duygu, politika gibi kirli oyunlara alet edilemez.

Din ait olduğu yerde, temiz vicdan sahnesinde yaşanmalıdır.”

“Bizim dinimiz en tabii ve makul dindir.

Ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur.

Bir dinin tabii olması için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur ”diyor Atatürk…

Cennet vatan ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti devletimizin kurucusu dünya lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk” Efendiler, Biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık.

Çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki; bazı kişiler, bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeğe geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir.

Ayrıca unutmayın ki; o gün geldiğinde, her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.’

88 yıl önce söylenen sözler, 35 – 40 yıl önce kaleme alınan düşünceler yeteri kadar dikkate alınmıyorsa, aynı hatalar yaşanıyorsa, kendimizi tekrar, tekrar sorgulamamız gerektiğine inanıyorum…

Tarih insanlığın geleceğidir, geçmiş geleceğe şekil verir” Yüce Atatürk’ün ışığıyla aydınlanan ve yolunda ilerleyen bir Türkiye’de yaşayacağımız güzel günler dileğiyle… Hoşça kalın… Dostça kalın diyor, saygılar sunuyorum.

Ahmet Yenin

İnsanca

Atatürk ”Tekke ve Zaviyeler Allah, Din, İnsanlık ve Devlet Düşmanı”

------------------------------------------------------------------------------------

Tilki Eti Helaldir…

Sorumluluk duygusuyla yaşayan akıl sahibi ve akıl sağlığı yerinde olup yinede okuyup öğrenmedikleri, ilim, bilim ve sanat tahsil ederekkendilerini değiştirmedikleri ve en önemli sermayesi olan aklını geliştirmeyip çalıyor ama çalışıyorlar diye kiraya vermiş olan saygıdeğer okurlar, insanlar ve Ünyeliler,bugün sizlerle yazar Murat Demirocak kardeşimizin ”Tilki yavrusuna öğüt veriyor;”başlığı altında kaleme aldığı makalesini okuyup, anlayıp kendilerine çeki düzen vermek isteyen insanlarımıza karınca kararınca insani katkımız olsun diye paylaşalım istedik.

Tilki yavrusuna öğüt veriyor;

-Yavrum, bütün bağlardaki üzümlerden yiyebilirsin.

Sadece köyün hocasına ait üzümler hariç…

Hatta aç kalsan bile aklına bile getirme.

Yavru tilki sormuş;

-Neden o bağın üzümleri zehirli mi?

-Hayır çocuğum. Eğer molla bağından üzüm yediğimizi anlarsa yarın” tilki eti helaldir.” Diye fetva verir ve neslimizi yok eder.

Gücü, insanların cehaleti üzerine kurulmuş toplumlara hiçbir zaman BULŞAMA.

Evet yüce Allah yarattığı dili, dini, ırkı ve rengi ne olursa olsun tüm insanlara, insanlığın en büyük baş belası cahilliktir, cahil insanlardır.Çünkü insan dünyaya gözlerini kör kütük cahil olarak açar.Bu yüzden de yüce Allah yarattığı tüm kullarının okuyup öğrenerek cahillikten kurtulmaları ve birlikte yaşam sürdüğü insanlarında  cahillikten kurtulmalarına katkı sağlamaları için insanlığın anayasası, rehberimiz kutsal kitabımız Kur’an’ı Kerimi indirdi. Ve bu yüzden de tüm kullarına okuyun öğrenin cahillikten kurtulun, birlikte yaşam sürdüğünüz insanları da tilkinin yavrusuna öğretmeye kalktığı gibi cahillikten kurtararak hep beraber huzur ve güven içerisinde hayat yaşayın ve yaşatın buyurdu.

Neymiş aziz insanlar, okuyup öğrenirseniz insanlığın en büyük baş belası cahillikten kurtulur, iki günlük fani dünyada huzur ve güven içerisinde yaşar ve birlikte yaşadıklarınızı da aynı minval üzere yaşatırsınız.

Yok, hayır Okumaz öğrenmez de günümüz ülkesinde ve Ünye’sinde olduğu gibi ekmek elden su gölden yanlış anlayışıyla cahilliği hazırcılığı, seçerseniz cahil insanların seçerek görev ve yetki verdiği Allah, din, iman ve insanlık düşmanı bencil idarecilerin elinde köle olup sürünerek yaşamaya devam edersiniz günümüz ülkesinde Ünye’sinde ve dünyasında olduğu gibi…

Ahmet Yenin

İnsanca

Tilki Eti Helaldir…

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.