SON DAKİKA
Hava Durumu

SEÇİMLERDE SON DÜZLÜĞE ÇIKARKEN 

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2024 14:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 14:49

SEÇİMLERDE SON DÜZLÜĞE ÇIKARKEN   

     Yakın bir zamanda Yerel Seçimler var. Özellikle iktidar partisi başta olmak üzere mecliste grubu bulunan partilerde bir hareketlilik görülmektedir. Belediye Başkanı adayları tespit edildi. Şimdi Belediye Meclisi ve İl Genel Meclisi Üyesi adayları şekillenmeye başlıyor. Selam verilen siyasiler, hatırı sayılı kişiler araya sokuluyor. Bir sıra kapma yarışıdır gidiyor. Bu yarışta hak eden adaylar,hak ettikleri yerlerde olabiliyorlar mı? Elbette ki hayır... Türkiye'de Milletvekili adaylarının belirlenmesi de dahil olmak üzere Türk Siyaset Sahnesinin değişmeyen görüntüsüdür bu. Torpille,hak etmeden, birilerinin işareti ile sıra kapma mücadelesi...Bunun adına  demokrasi diyorlar;sevsinler bu "Cici Demokrasi"yi...

     Diğer taraftan bir şeyler dikkatinizi çekiyor mu bilmem. Müracaat edenlerin aday  adayı,hatta aday olmadığı,olamadığı parti koridorlarında,parti koltuklarında,köşe başlarında partili gibi davranan; seçimden seçime bu partilerde görünen tipler türemiştir. Bunlar menfaatçi, asalak tiplerdir. Birileri adına oyum var,adamlarım var,benim bir dediğimi iki etmezler diye adaylardan ne koparırlarsa kendilerine pay çıkarmaktadırlar. Bir diğer grup ise hizmetten ziyade vurgun,talan,menfaat ve makam sevdasını hedef seçenlerdir. Gerçekten bu görevlere layık,seçilecek yerlere yakışan,seçildiği zaman hem görevine,hem partisine ve hem de memleketine yararlı hizmet yapabilenlere diyeceğimiz hiçbir şey yoktur. Onların önü kesildiği ,seçilemedikleri için üzüntü duyarız. Bizim sözümüz menfaatleri adına bir yerlere gelmek için her  yolu deneyen ;temsil yetkisi,idareciliği,siyaset bilgisi,ilgisi olmayan densiz insanlaradır.

     Çok kısa bir zaman öncesinde teşkilatı olmayan,kapısına uğranılmayan partilerde bile birileri olduğu görülmektedir. Bazı akıl ustaları,yalancıktan akıl vermeleri yanında,çekilen fotoğraf karelerinde yer alma gayretindedirler.   Yıllarca bu partilere gönül verip çalışan,gayret gösteren kişilerin yerini alan bu tipler menfaatleri için partilerde,adayların ve diğer etkili kişilerin yanında gözükmektedirler. Menfaatleri bitince orayı ilk terk eden onlar olacaktır.

     Bu arada arka planda görünmeyen birileri vardır ki onlar sözde para babalarıdır. Adaylara yardım yapar,işlerini şansa bırakmazlar. Yaptıklarını zannettikleri veya öyle zannedilen masraflarını kat kat çıkarırlar. Onlar bu menfaatleri için adayların arkasında dururlar. 

     Siyaset uzun soluklu bir iştir.Partiler teşkilatlarını kurarken ve normal seçim sürecine gelmeden seçimlerde hareket edecekleri kişileri belirlemelerinde yarar vardır.İhtiyaç duyulursa mevcut kadroya takviye yapmak doğaldır.Ancak bu takviye partilerin doğal yapısını bozmasının düşünülmemesi yanında,iş olsun diye aday olacaklara fırsat verilmemelidir.Öz olarak seçilecek yere hizmeti amaçlayan, bunu yapabilecek kapasitedeki kişilere listelerde yer vermek gerekmektedir. Samimi ve yetişmiş kadrolarla yola çıkmayan,işi macera olsun diye ortaya çıkan adaylara teslim eden partiler maalesef seçim sonrasında uğradıkları hüsranla birlikte siyaset tarihinin tozlu sayfalarına gömülmektedirler.

     Yerel seçimlerde özellikle küçük yerleşim bölgelerinde yaşanan bir sıkıntıya değinmek istiyorum.    2-3 bin nüfuslu beldelerde,hatta ilçelerde Belediye Başkanı adayı olarak iki veya üç partiden fazlasının aday olması,o yerde görev yapacak kaliteli insanların öne çıkmasını engellemektedir.Belediye Başkanı hizmeti esas alan kadrosunu iyi tespit edip seçtirebilirse faydalı hizmetler yapabilir.Aksi takdirde günlük afaki işler peşinde koşup durur. Başkan adayının listesine monte edilecek meclis üye adaylarını düşündüğümüzde,  küçük yerleşim yerlerinde çok fazla aday bulmak zordur.Hizmet edilmek isteniyorsa özellikle toplumla barışık,bürokrasiyi bilen,iktidarla irtibat kurabilecek yönetimden anlayan kadroların işbaşına gelmesi  gerekir.Böyle bir yerde 6 Belediye Başkanı adayı olsa,listelerine 10'ar kişi yazsalar ne eder? 60 kişi... Küçük bir yerde belediye hizmeti,belediye başkanlığının ne olduğunu bilen 6 Belediye Başkan adayı bulunamazken bu kadar hizmete layık belediye meclis üyesi adayını bir araya getirebilmek,hatta bulabilmek zor değil midir? Buna örnekler  vardır. Bu kalabalık,bu kargaşa içinde seçilenin bu işe yakışıp yakışmadığını düşünürken seçilemeyen başkan adayları,meclis üye adayları 5 uzun sene ne yapacak, nelerine yanacak ki...Yazık değil mi o kişilere,o beldeye? Amaç hizmet etmekse,bu gerçek her zaman göz önüne alınmalıdır.Amaç aday olmaksa o başka...Umulur ki böyle yerlerde seçilen Belediye Başkanları özellikle seçilemeyen Belediye Başkan adaylarının fikirlerinden,düşüncelerinden faydalanmak üzere hareket etsin.Bu hareket o belde için güzel projelerle, güzel hizmetlerin yapılmasına vesile olabilir.Aklın yolu birdir. 

     Aday olmak medeni bir cesaret,bir özveri,bir yere hizmet etmenin adı.Fakat aday olacağım diye bazı değerleri,bazı kişileri hiçe sayan dostlara da diyeceğimiz fazla bir şey yoktur. Onlar herkesten akıllıdırlar.Aday oldular ya herkesin en çok bileni,en bulunmazı,seçilmek için en garantisi onlardır. Hükümet kurup hükümet yıkarlar.İktidarın adayı iseler  Türkiye'yi zannedersiniz onlar idare ediyor.Muhalefetin adayı iseler aday oldukları yerler için proje üretecekleri yerde ya hükümeti,ya da karşılarındaki adayı eleştirerek seçim alacaklarını zannederler.Seçildiklerinde veya seçilemediklerinde yüz yüze bakacaklarını düşünmeden sarf ettikleri sözler,yaptıkları hareketle onlara ne kaybettirdiğinin zerresini dahi düşünmezler.Böylelerinin Allah(CC) yollarını açık etsin.Sonradan dile getirilen ahlar-vahlar,keşkeler para etmez vesselam.Bilinmesinde fayda var.Yol yakınken biz ne yapıyoruz diye azıcık düşünmek gerekir.Böyle küçük yerlerde,o yerlerin menfaatine asgari müşterekte birleşmek, akıllı davranmak en güzelidir.Bir de aday olanların ve taraftarlarının seçim sürecinde barışık olmaları,kırıcı olmamaları lazımdır.Çünkü bu seçim de gelir geçer düşüncesiyle hareket edip seçim sonrası yüz yüze bakılacağı hesap edilmelidir.

     Adaylarımızın sağlık içinde iyi bir seçim dönemi geçirmeleri temennilerimizle;HOŞÇA KALIN,DOSTÇA KALIN...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.