SON DAKİKA
Hava Durumu

SEÇİMLER VE YOKSULLUK PROJESİ

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2024 14:54
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 14:54

SEÇİMLER VE YOKSULLUK PROJESİ

    Biliyorsunuz Yerel Seçim startı verildi.Politika adına herkes bir şeyler söylüyor,bu benim doğrularım diyor.Bilmiyor ki benim kardeşim hayalin mi peşinde,gerçekten düşündüklerini yapacak becerisi ve imkanları var mı? Lütfen sayım adaylar hayalci olmayalım. Düşünelim, taşınalım,inceleyelim,geçmiş tecrübelere bakalım.Projelerimiz gerçek olsun,mahcup olmayalım.

    Bazı gazete haberlerinin satır aralarında yer bulan,ayrıntıları henüz tam olarak netleşmeyen, ancak sosyal belediyecilik adına dikkate alınması gereken bir proje gözüme takıldı.Sevindim de böyle bir yaklaşıma.Projeye göre belli bir miktarda paranın fakir ve yoksul olduğu belirlenen yaşam düzeyi düşük ailelere verilmesi öngörülüyor.Ama bu paranın doğrudan aileye verilmesi öngörülmüyor.Ailenin tercihleri ön planda tutuluyor.Örneğin;yoksul ailenin gıda,eğitim, sağlık,ulaşım gibi bazı ihtiyaçları,sosyal belediyecilik anlayışı içinde karşılanıyor.  Zaruri ihtiyaçlar karşılandıktan sonra kalan olursa parasal destek de sağlanıyor.Yani ,kapıya paket paket pirinç ve kömür torbası atılmasından ziyade,yoksul ailenin zaruri ve yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor.

    Gerçek anlamda ihtiyaç sahiplerine yönelen somut projelerle yoksulumuzun derdine, çaresizliğine merhem olmak en büyük sevaptır.Bunun yanında ihtiyacı olanları gerçek olarak tespit etmek,ihtiyacı olmayanlara bu yardımı yapmamak gerekir.Maalesef son günlerde memleketimizde bir "sadaka siyaseti" gündemimize girmiştir.Televizyonlarda,basın-yayın organlarında ve hatta ilgili-ilgisiz çok kişinin dilinde pervasızca yoksullara yapılan yardımların adaletsizliğinden,uygunsuzluğundan, yanlışlığından dem vurulmaktadır. Yoksulluk kötü şeydir.İhtiyaç sahipleri de maalesef ihtiyaçlarını söyleyememektedir.Biliyoruz ki;dilenme ve el açma duygusu çok zor bir duygudur.Bunu becermek için insanların çok çaresiz durumda olması gerekir.Gerçek ihtiyaç sahipleri dertlerini,ihtiyaçlarını söyleyemediği bir yerde ihtiyaç sahibi olmayan,fırsat düşkünü sahte dilenciler türemiştir.Bunlar deprem zamanlarında,herhangi bir yardım dağıtılırken ve de seçim zamanlarında ortaya çıkarlar.Oy için dilenirler,başkalarının hakkını gasp ederler.Lütfen sayın yetkililer;bu gibilere prim vermeyelim. Fakirlerimizi gerçek yöntemlerle tespit edelim.Onlara oy için,menfaatler için değil,gerçekten yardıma muhtaç oldukları için yardım yapalım.Vatandaş fakir olarak tespit edilmiş ve aldığı yardımdan dolayı vereceği oyu bu yardım için vermeyecekse o insanların gururu ile oynamayalım.En önemlisi birilerinin "sadaka siyaseti" yapmasına fırsat vermeyelim.

    Bu arada çoğu zaman şunu da gözlüyoruz.Bizdeki yoksullukla mücadele siyasi fetvadan, siyasi teşhirden,siyasi istismardan ve oy avcılığından öteye geçemiyor.Yoksula iş vermek yerine,yoksula yardım veriliyor.Çünkü ,siyasi anlayışa göre 1 yoksul 1 oy anlamına gelebiliyor.Ne yazık ki,bu ayıplı yaklaşım yıllardır siyasete malzeme oluyor.

    Şuraya gelmek istiyorum.Yerel seçimler arifesindeyiz. Bugünlerde yine aynı şeyler konuşuluyor. Siyasi partiler yoksulluğun önüne geçebilmek için çağdaş,bilimsel projeleri ortaya koymak yerine "nasıl bir yardım projesi geliştiririz de yoksulun aklını çelip oyunu alırız" düşüncesiyle hareket ediyorlar.Lütfen böyle şeylere tevessül etmeyelim.Yazık bu millete!..

    Gerçek ihtiyaç sahiplerinin bulunup yardım edilmesi temennilerimizle;HOŞÇA KALIN,DOSTÇA KALIN.....

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.