SON DAKİKA
Hava Durumu

SEÇİMLER VE ADAYLAR

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2024 14:53
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 14:53

SEÇİMLER VE ADAYLAR

 

    Biliyorsunuz 4 ay sonra memleketimizde bir seçim var.Köy muhtarından,Büyükşehir Belediye Başkanına kadar 8 türlü oy vererek seçeceğimiz Yerel Yöneticileri kapsayan “Mahalli İdareler Seçimi” yapılacak. Seçime girecekler ve onları belirleyenler bu sıralarda bir telaş içinde çaba harcamakta. Meclis üyesi adayları biraz  başkan ve teşkilata bağlı olduğu için şu anda gündemde olan önemli konu Belediye Başkanlığı adaylıkları…Aday adaylarının hangisi ile görüşsen;birilerini ayarlamış ,%80-90 kendisi aday olacak gibi şeyler söylemektedirler.

    Aday adaylarından veya adaylardan öyle tipler var ki,ne parti için ne de seçmen için hiçbir şey ifade etmiyor.Bunlar hangi cesaretle ve özelliği ile aday oluyorlar,insan mana veremiyor. Bu arada her dönemde ortaya çıkan seçim dönemi kahramanları ise başrollerde oynamaktadırlar. Onlar seçimi bahane edip birisini itiyorlar ortaya;günlük geçim,fırsat düşkünlüğü ile birilerine yaranmaya,onlardan geçinmeye gayret ediyorlar.Köşe başlarında kiminle pazarlık ettikleri belli değil.İşleri kolay gelsin.

    Bu arada ne demişler? “Akıllar yeniden dağıtılırken herkes yine kendi aklını beğenmiş,almış.Neticede millet için hayırlı olacak adayların yarışmasını temenni ediyoruz.

    Daha önce kaleme aldığımız ”YEREL SEÇİME DOĞRU” başlıklı yazımızda adayların tesbiti ve adaylarda bulunması gereken özellikleri irdelemiştik.Bu sefer yine aday veya aday adaylarının seçilmesi için yapılması gerekenleri biraz  daha irdeleyelim dedik.Belki birilerine ışık olur,dikkate alınır.

    Yerel seçimler yaklaştıkça heyecan da artıyor.Gönüllerde yatan aslanlar birer birer uyanıyor,ortalarda geziniyor.:Belediye Başkanı ve Meclis üyesi olmak isteyenler bu sıralar yaptıkları kulislerle birlikte kendilerine göre hatırlı kişilerce görüştükleri görüntüsünü veriyorlar.Ne hikmetse ,aday olmak isteyenler kendilerini seçecek halkla değil de,seçtirecek insanlarla işlerini halletmeyi tercih ediyorlar.Ne garip ki bütün partilerde bu görüntü mevcut.

Oysa demokratik anlayışın temelinde halk,yani seçmen olmalıdır.Partiler adaylarını,başvuran veya teklif edilen aday adayları arasından temayül yoklaması yaparak seçileceği yere yakışacak şekilde delegeye seçtirmeli,sonra da belirlediği adayı halkın huzuruna çıkararak seçilmesi için destek olmalıdır.

    Aday adaylarının değerlendirilmesinde adil ve objektif davranılmalı;onlar hakkında toplumun ileri gelenleri,kanaat önderleri,bölge dernekleri,saygın ve güvenilir kişiler,hatta sokaktaki vatandaşlarla anket ve görüşme gibi çeşitli yollarla en uygun olanlar tercih edilmelidir.Unutulmamalıdır ki seçmen partisinin hatırı için kendine dayatılan adaya oy verse bile hemen arkasından onun açığını arar.Eleştirmek için fırsat kollaması yanında en azından destek olmaz,yetkililere sürekli sitem eder.Kendi partisinin adayı olduğu için vatandaş ona oy verse de yine de kolay kolay kabullenip benimseyemez.

    Buna rağmen bizde seçim yatırımı olsun diye önceden etkili siyasilerle iyi ilişki kuranlar, zamanı gelince kendilerini aday olarak emrivaki yaptırıyorlar.Seçmen de bu şahısların liyakatlı olup olmadığını bilip anlamadan,hatta tanımadan parti taasubundan dolayı partinin adayı kim olursa olsun oylayıp seçiveriyorlar.Bu gün çoğu yerel yöneticiler;Belediye Başkanı olsun,Belediye meclis üyeleri olsun tek başlarına,bağımsız seçime katılsalar,aldıkları oyun çeyreğini bile alamazlar.Hatta bu durum milletvekillerinin seçilmesi için de böyledir.

    Dolayısiyla bu durum siyasette liyakat esasının değil,partinin yetkili ve etkili şahsiyetleri ile iyi geçinme ve iletişim kurup,onları ikna etme esasının geçerli olduğunu gösterir ki;bu da ancak oyunu bu kurala göre oynayanların siyaset yapacağı sonucunu doğurur.İşte bu durum siyasileri halktan uzaklaştırmakla kalmaz,seçimin gerçekliğini sorgulanır hale getirip,siyaseti şaibeli ve güvenilmez bir alan haline sokar.Demokratik teamüller zedelenmiş olarak karşımıza çıkar.

    Bu hususta parti yetkililerinin durumu iyi değerlendirmeleri,kısa vadeli tesbit yaparken hatır gönül ilişkileriyle değil;siyasetin uzun soluklu ve kaliteli hizmete dayalı saygın bir alan olduğu veya olması gerektiği gerçeğinden hareketle bu işin hakkını verecek,partilerinin halk nezdindeki imajını üst sevilere çıkarabilecek,temsil ve hizmet kabiliyeti yüksek aday adaylarını tercih etmelidirler.

    Aday adaylarının tesbitinde etkin olan sayın siyasi yetkililer,tercih ettiğiniz adayların biz seçmenlerce sonuna kadar desteklenip,sizin ve siyasi kararlarınızın nezdimizde bir kıymet arz etmesini istiyor ve bekliyorsanız,lütfen aday adaylarınızı tespit ederek huzurumuza getirmeden önce özellikli vasıflara sahip olmalarını kesinlikle göz ardı etmemeniz gerekmektedir.Bizler halk olarak Belediyelerimizi emanet edeceğimiz kimselerde bazı vasıfların bulunmasını istemek hakkına sahibiz diye düşünüyoruz.Sizlerin de en azından adaylarda bulunması gereken kriterlere riayet ederseniz hem adaylar olarak haksızlık yapılmamış,hem de adayın seçileceği yerde sizi temsil edeceği bilinciyle halkın da gönül rahatlığı içinde oy vermesine vesile olursunuz. Böylece hak  yerini bulacağının kanaatini taşıyabiliriz. 

     Aday belirlemede göz önünde bulundurulacak kriterleri önümüzdeki bir yazıya bırakalım. Haklının hakkını haklıya verilmesi,seçmene ve ülkemize yakışır adayların seçilmesi dileklerimizle;HOŞÇA KALIN;DOSTÇA KALIN.

 

 

 

*Devler gibi eserler bırakmak için,karıncalar gibi çalışmak lazım.

***************************************************************************

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.