SON DAKİKA
Hava Durumu

Belediye Başkanı Aday Adaylarında Bulunması Gereken Özellikler,

Yazının Giriş Tarihi: 16.02.2024 14:31
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.02.2024 14:31

YEREL SEÇİME DOĞRU

 

     31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler seçimi için adaylık çalışmaları başladı. En küçük köyümüzden, en büyük belediyemize kadar yaklaşık 4,5 ay sonra bir seçim daha yaşayacağız. Türkiye’mize hayırlı olsun…

        Bu seçimlerde öne çıkan ve herkesin peşinde koştuğu makam Belediye Başkanlığı. Merak ediyoruz neden bu aşarı talep? Özel ve verimli icraatları ile Türkiye’de adından söz ettiren rahmetli Valimiz Sn. Recep Yazıcıoğlu’nun dediği gibi seçilmiş İMPARATOR mu olmak ister birileri?Yoksa HARUN (a.s) gibi gelip KARUN gibi ayrılmayı mı arzu ederler? Böyle düşüncede olanlar varsa şimdiden vazgeçsinler. O imparatorluklar yıkılmaya mahkumdur, kendileri de o yıkıntının altında kalırlar. Bir aday hizmet için aday oluyorsa elinden, alnından öpmek lazım. Ancak seçildikten sonra değişmemek şartıyla. Başka amaçlarla, kişisel menfaatlerle, etrafına rant sağlamak ve kısaca imparator olma için aday oluyorsa yazık olur bu 5 senelere diyorum.

       Bu günlerde özellikle iktidar partisi olmak üzere partilerde bir hareketlilik var. Aday adayları öyle veya böyle, hangi düşüncede olduğuna bakılmaksızın aday olmak için müracaatlar yapıyor, birileriyle görüşmeye, bu iş için biçilmez kaftan olduklarını ispatlamaya çalışıyorlar. Doğru mu bu yöntem? Kesinlikle eksik ve yanlıştır. Birinci öncelikle aday olacak kişinin aday olduğu yere hizmet edip edemeyeceğini hususuna bakmak lazım. İkincisi her parti için öngörülen vasıflara haiz olması gerekir. Bunun yanında partiler aday gösterilecek kişilerin yanına Belediye Başkanı kadar sorumluluk taşıyabilecek bilgi ve beceriye sahip, fikir ve proje üreten verimli insanların ekip olarak monte edilmesine gayret göstermeleridir.

      Biz böyle diyoruz da kolay mıdır bunlar? Şu andaki ortamda kesinlikle hayır. Çünkü ortalıkta hakkı ve haddi  olmayan o kadar lüzumsuz aday adayı var ki, kendilerini vazgeçilmez, bulunmaz hint kumaşı gibi gören bu kişilerin varlığı bile insanlarımızı tedirgin etmektedir. Bu işler bu kadar basit midir? Her zaman dediğimiz gibi bu kişiler boy aynasına bakmazlar mı? Bakmazlar tabi ki, çünkü 3-5 kişi bir adayın peşinde, bu adam bu işi yapabilir mi diye düşünmeden aday ol diyorlar. O kişi teşkilatlarda 1-2 kişiye merhaba demişse de sanki her şey bitmiş, çözülmüş  gibi “Yürü Aslanım kim Tutar Seni” misali ortalıkta serseri mayın gibi dolaşmakta…Aday gösterilmediği zaman da ne yapacağı, kime yaslanacağı belli değil. Böyle olunca yazık değil mi vatandaşı oyalamaya, yazık değil mi kaliteli Başkan arayışında olan yerlere? Yazık değil mi o partiye?  O kendini bilmez insan için adaylıktan vazgeçip küsen bu işin ehli olan insanlara… Yazık ki hemen de ne yazık!..

     Neyse…Aslanlar yürümeye devam etsinler. Türkiye’de bu seçim sistemi oldukça, bence kutsal bir meslek olan Belediye Başkanlığı koltuklarına kalitesiz, yetersiz, ilgisiz, bilgisiz insanların oturması kaçınılmazdır.

     Öyleyse ne olmalıdır? Öncelikle hangi partiden olursa olsun, Belediye Başkanı adayları o işe layık insanlardan olmalıdır. Diğerlerine halkın ve partilerin ileri gelenleri tarafından kulağına  fısıldanmalıdır ki “seninle bu iş olmaz” diye ki boşu boşuna ortalıkta rahatsız edici bir görüntü sergilemesinler. Diğer taraftan partililer veya partiler bu insanları seçerken o yerde bir seçim almak değil, iyi bir adayla seçim almayı hedeflemeli, o kişinin arkasında ve yanında olmalıdırlar. Aksi takdirde seçilen o muhterem Başkan, seçildiği yere faydalı alamayacağı gibi partiye de ayak bağından başka bir işe yaramaz. Keşke en iyileri ile adayları halk belirlese, kıstaslarını ve aday adayı olabilme şartlarını, hatta aday olabilme kriterlerini partiler koyup hakkınca bir seçim yapsalar. Ve hatta seçim iki türlü olsa, en çok oy alan iki aday 15 gün gibi bir zaman sonra çoğunluğun oyu ile seçilebilse. Maalesef Seçim Kanunumuz buna müsait değildir. Müsait olmaması da belki partilerimizin, siyasetçilerimizin hoşuna gidiyor ki mevcut yöntem devam edeceğe benzer.Ancak parti delegeleri veya parti teşkilatları kamu vicdanına hitap etmek istiyorlarsa aday belirlemede haksızlık yapmamaları,hak edeni o yerlerden seçtirdiklerinde vebal borçlarını ödeyebileceklerini göz önünde bulundurmalıdırlar.Böylesi herkesin yararına olacaktır.

     Aslına bakarsak bu hususta söylenecek çok şey vardır. Ancak bu günler sözün bittiği günlerdir. Allah (c.c.) aday adaylarımıza, partilere, vatandaşımıza kolaylıklar, başarılar ve isabetli kararlar nasip etsin. Bu konuda adaylarda olması gereken özellikleri tekrar yazarak hatırlatalım, bekleyelim ve görelim.

      Hak ve hakikatlerin yerini bulması ümit ve temennilerimizle; HOŞÇA KALIN, DOSTÇA KALIN…

 

Belediye Başkanı Aday Adaylarında Bulunması Gereken Özellikler:

      İyi bir görüntü vermesi      Güven telkin etmesi      Dürüst olması      Liyakatli olması      Üretken olması      Hizmet etmeyi seven olması      Atak, misyon(temsil etme kabiliyeti) ve vizyon(geniş görüş,bakış açısı) sahibi olması      Başarılı yöneticilik geçmişi olması      Demokratik kültüre sahip olması  Katılımcılığa açık olması,her yönüyle eğitimli olması ve özellikle belediyecilik konusunda duyarlı olup mevzuata hakim bir yapıda olması  Sivil toplum örgütlerini önemsemesi  Toplumsal gelişmelere duyarlı olması  Milletimizin değerlerini ve medeniyet çizgilerini iyi bilmesi  Değişimi takip etmesi yanında bizzat uygulayan olması  Kendini değil, kentini düşünen bir yapıda olması  Az kaynakla çok iş yapması  Kentin yaşam kalitesini yükseltmesi  Yaptığı işin sorumluluğunu bilerek hesap verebilir olması  Yetkisini paylaşan ve her kuruluşla barışık olması  Önce ülkem, sonra partim düşüncesinde olması ve kısaca sorunlardan korkan ,sorunlar yaratan Başkan değil;sorunların üzerine koltuk sevdasını düşünmeden aşabilecek bir başkan adayı  olması.

Not:Bu özellikler daha da uzatılabilir,acaba aday adaylarımızda bunlardan en azından yarısı var mıdır?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.