SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜNYE TURİZM VİZYONU

Yazının Giriş Tarihi: 02.05.2023 09:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2023 09:38

ÜNYE TURİZM VİZYONU

Ünye turizminin 2. Turizm Yüzyılında, Kısa vadeli, Orta vadeli ve Uzun Vadeli olmak üzere 3 etaplı bir çalışma hazırlığı gerçekleştirdik.

Bu çalışmalarımızdan

BİRİNCİ ETAP KISA VADELİ TURİZM VİZYONUMUZ,

1- KENT KİMLİĞİMİZİ KORUMAK.

Bölgenin tek Turizm kenti kimliği olan ve aynı zamanda bu kimliğin içerisinde tarihi, turizmi ve kültürü de barındıran Ünye'mizin   Tarihsel, kültürel, turizmsel, doğal ve sanatsal değerlerimizin yön tabelaları ile birlikte, yön alt yapısının hazırlanması için çalışmalara katılmak ve yapılan çalışmalara destek olmak.

2- ENGELSİZ BİR KENT.

Yön altyapısı ile birlikte hazırlamış olduğumuz sahanın hizmet altyapısınıda bu hazırlığın ikinci etabına dahil etmek, bunların içerisinde doğal, turistik ve sanatsal değerlerimizin olduğu alanlarda misafirlerimizin ve yerli veya yabancı turistlerin geldiği zaman dinlenebileceği ihtiyaçlarını giderebileceği hizmet alt yapılarının oluşturulması için çalışmalar yapmak.

3- PLAJ KENTİ.

Özellikle bölgenin plaj kenti kimliği pozisyonunda olan kentimizin tüm plajlarının hizmet ve güvenlik altyapısı ile birlikte tanıtım materyalleri eklenerek turizmin hizmetine sunulmasının sağlanması.

4- MANYETİK KUM

Hazırlanan sahil ve plaj anlamındaki alt yapıları için çalışmalar yapan  Ünye Turizm işletmecileri Derneği olarak öncülüğünü yaptığımız Ünye manyetik siyah kumunun bilinirliliğinin artması ve faydaları ile ilgili tabelaların sahalara yerleştirilmesi.

5- TARİHİ ALAN HAKİMİYETİ ve TANITIM

Kent merkezimizde bulunan özellikle Kadılar Yokuşu, Orta Çarşı, Bakırcılar Arastası, Saray Hamamı, Yalı Kilisesi, Burunucu Adası, Çamlık ve Ayanikola Adası bölgesindeki değerlerimizle ilgili bilgilendirme tabelaları, vitrinsel ve hizmet altyapısının yapılmasının takip edilmesi ve desteklenmesi. Belediye, Kaymakamlık ve ÜNTİD işbirliği ile tanıtım materyalleri hazırlanılması.

6- HEDİYELİK EŞYA.

Ordu valiliğimiz bünyesinde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün ve  Büyükşehir belediyemizin  tanıtım çalışmalarında Öncelikle Ünye Manyetik Siyah Kumundan yapılmış hediyelik eşyaların hem gelen misafirlere verilmesi hem de tanıtım çalışmaları için fuar ve benzeri sahalara gidildiğinde tanıtımının yapılması için girişimlerde bulunulması.

7- BENTONİT VE TURİZM.

Dünyanın en kaliteli Madeni olan Beyaz Bentonitten yapılan ve  bentonit'ten elde edilen sağlık ürünlerinin  Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde tanıtımlarda kullanılmasının sağlanması.

8- ÇINARSUYU ÖZÜNDE KALMALI.

Karadeniz Bölgesi'nin ilk  Kamp - Karavan alanı ilan edilen  Çınarsuyu alanının aslına dönmesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından taahhüt edilen Gastronomi Atölyesinin ve Karavan Parkı kurulması için sıcak takibinin yapılması.

9- GENEL TURİZM YÖNETİMİ.

Özellikle bölgemizin en bakir Turizm kentlerinden olan Ordu ili, Büyükşehir bünyesinde kurulan Turizm zabıtasının renk tonunun beyaza çevrilmesi, Turizm Polisinin, Jandarmasının sayılarının arttırılarak mobil halde özellikle Turizm kenti kimliği olan Ünye'mizde de konuşlanmasının sağlanması.

10- MAVİ BAYRAK

Bölgenin ve Dünya'nın Ender Manyetik Siyah Kumlu plajlarına ve kumsallarına sahip olan Ünye'mizde Mavi Bayrak sayısının en az 5'e çıkarılmasının sağlanması.

11- TARİHİN KALESİ, ÜNYE KALESİ

Çalışmalarının sonuna gelindiği Ünye Kalemizin ulaşım, aydınlatma, özellikle ilkokul ve Mezarlığın oradan başlayarak virajdan itibaren eski Çeşmesi, ambarları ve köy evleri ile kaleye kadar olan mahallemizde bulunan tüm evlerin tarihi dokuya uygun hale getirilerek dış cephe görüntülerinin sağlanması ve turizme açılması ile ilgili çalışmaların yapılması.

12- POZİTİF AYRIMCILIK

Kanunların bölgesel ayrımcılık yapılmadan uygulamalarda, kentimizde de Ege Akdeniz gibi bölgelerde hoş görülen anlayışla yaklaşılmasını ve o yönde yönetim sağlanmasını arzu ediyoruz ve onunla ilgili çalışmalar yapılmasının önünün açılmasını istiyoruz.

13- GÜVENLİ VE MUTLU SOKAKLAR

Özellikle Sokak hayvanlarının daha sağlıklı ve insan hayatını riske atmayacak noktada olmasını sağlamak için Organize Sanayii Bölgesi'nin yanında bulunan Ünye Belediyemize ait çakıl ve beton santralinin olduğu bölgede bulunan bir alanın iyileştirilerek trafik tehlikesinden ve insanlardan uzaklaşmasının sağlanması, turizmin olmazsa olmazlarındandır.

14- TARİHİ SARAY SURLARI

Cumhuriyet Meydanı bölgesinde bulunan Tarihi Surların aslına uygun restorasyonu ve  temizliğinin yapılarak aydınlatması ile birlikte Ünye Turizmine kazandırılması için çalışmalar yapmak.

15- MÜZE EV

Bölgemizin ender Tarihi Müzelerinden olan değerimizin ziyaret noktası haline getirilmesi için çalışmalar yapmak.

16- KESİNTİSİZ ENERJİ VE TURİZM

Özellikle araç modellerinde gelilen teknoloji ile birlikte eletrikli araç sayısı gün geçtikçe artıyor. Yüksek rakımlı Turizm Destinasyonlarımızın bu ataçları kullanan yerli ve yabancı turistlerin kesintisiz doğayı yaşaması için, Akkuş(Kertil veya Argan Yaylası), Çaybaşı(İlküvez), İkizce(Merkez), Ünye(Merkez), Fatsa(Merkez) Kumru(Erecek Yaylası veya merkez), Korgan(Düzoba Yaylası veya merkez) Aybastı Perşembe Yaylası veya Merkez) gibi benzeri yüksek rakımlı ilçe merkezinde veya destinasyonlarımızda Elektrikli Araç Şarz İstasyonlarının yapılması.

17- SANAT SOKAĞI

Kentimizin Sanat dünyasında söz sahibi olan sanatçılarımızın daha kimlikli ve vitrinsel bir ortamda bulunmalarını sağlayacak Sanat Sokağı çalışmasının yapılmasına destek vermek.

18-KİMLİĞE YAKIŞIR TURİZM OFİSİ

Cumhuriyet Meydanında bulunan ve mimari yapısı itibariyle amacına hizmet edemeyen Turizm Ofisinin, yolun karşı tarafına alınarak vitrinsel bir görsel ve etkin hale getirilmesi için çalışmalar yapmak.

Haftaya 2. Etap Turizm Yüzyılı Vizyonu belgesini paylaşacağım...

Mutlu günler dilerim...

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.