SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunus Emre Anma Programı İptal Edilmedi Sadece Biraz Aksadı.

Yunus Emre ve Türk Dili Yılı ilan edilmesinin ardından Ordu çapında ve Ünye’de yapılması planlanan anma programın neden aksadığını Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan açıkladı..

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2021 17:22
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2021 17:22
Kaynak: Sabah
Yunus Emre Anma Programı İptal Edilmedi Sadece Biraz Aksadı.

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, Dünyada UNESCO tarafından 2021 yılının Yunus Emre Yılı ilan edilmesi ve Türkiye’de de Cumhurbaşkanlığı tarafından Yunus Emre ve Türk Dili Yılı ilan edilmesinin ardından Ordu çapında ve Ünye’de yapılması planlanan anma programının iptal edilmediğini ve ilk fırsatta yapılacağını belirtti.

Argan, Yunus Emre Anma Programının Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu’da yapmayı planladıkları ziyaretler sebebi ile ertelendiğini daha sonrasında ise programın yapılması için kararlaştırılan tarihte ise pandemi, kısıtlamalar,  Akdeniz’de meydana gelen yangınlar ve Karadeniz’de yaşanan sel felaketi nedeniyle ertelendiğini ifade ederek, programın ilk fırsatta yapılacağını söyledi.

“Program Biraz Aksadı”

Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan yaptığı açıklamada, Yunus Emre Anma Programının neden ertelendiğine ilişkin şu bilgileri verdi; “Biz her yıl Mayıs ayının ikinci haftasına kadar,  Yunus Emre’yi anma programları yapardık. Bu sene araya pandemi girdiği için Mayıs ayı içerisinde programlarımızı yapamadık. Haziran ayında yapmayı planladık bu seferde kısıtlamalar vardı. Bizde konuyu Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’a arz ettik. 16 Temmuz tarihini belirledik ve davetiyelerimizi hazırladık. Sayın Numan Kurtulmuş  çalışmalar ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi veriyor. Yunus Emre Anma Programı, Ünye OSB’nin temelinin atılması, Üniversitemizin temelini gibi çalışmaları yerinde görmek istediklerini bildirince Sayın Cumhurbaşkanımız açılışlar için kendisinin de geleceğini söylüyor. Bunun üzerine Ağustos başı olarak tarih belirlenmişti. Akdeniz’de yangınlar, Karadeniz’de sel afetleri derken program biraz aksadı. Bu programın yapılmayacağı anlamına gelmez çünkü Aralık 2021’e kadar Yunus Emre ve Türkçe yılı. Dolayısıyla ilk fırsatta anma programını yapacağız” dedi.

“OBB Programı İcra Edeceklerini Söyledi”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Cihat Albayrak’ın kendisini arayarak anma programı için çalışmalara start verdiklerini belirten Argan,” Bizim asıl hedefimiz anma programını güçlü bir şekilde yapmaktı. Türkiye’de bulunan vakıflar, Kültür ve Turizm Bakanlığı , Diğer Yunus emre Dernekleri ile birlikte yapmak istedik ve çalışmalarımız hala devam ediyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Cihat Albayrak bugün beni aradı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in de desteğiyle bir çalışma başlattıklarını, Numan Kurtulmuş’un Özel Kalemi ve Ordu Valisi Tuncay Sonel ile görüştüklerini  ve programı icra edeceklerini söyledi. Anma programı ile ilgili bir gün belirlenecek bunun sonucunda da Yunus Emre’yi anma programımız büyük bir şevk  ve heyecanla devam edecektir” diye konuştu.

“Ordu Üniversitesi’nin Adı Ordu Yunus Emre Üniversitesi Olsun”

Argan son olarak ise Ordu Üniversitesi’nin adının Ordu Yunus Emre Üniversitesi olması için de çalışmalar yaptıklarını, Ordu’nun Yunus Emre üssü olması gerektiği sözlerine ekleyerek,” Ünye halkımız Yunusu sevmektedir ve Yunus sevdası vardır. Dernek olarak biz çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Bir çok devlet yetkililerine dilekçeler gönderdik. Amacımız Yunus Emre Yılı nedeniyle Ordu’yu Yunus Emre üssü haline getirmek. Türkiye’de Yunus Emre’nin 13 yerde mezarı var ama herkes ,işi ucundan tutuyor. Biz kitabın ortasından konuşmak istiyoruz ve diyoruz ki Ordu Üniversitesi’nin adı Ordu Yunus Emre Üniversitesi olsun. Dünya’da Yunus Emre ile ilgili araştırma yapmak isteyen insanların ilk uğrayacağı yer Ordu olsun. Böylece Ordu’muz hem Üniversitesi hem de Yunus Emre ile dünyada daha çok tanınsın, daha çok insan inanç turizmi açısından bölgeyi incelemeye gelsin ve bunun bereketinden de halkımız yararlansın istiyoruz bunun izinde de çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Ünye Vizyon Gazetesi

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.