SON DAKİKA
Hava Durumu

Videolara işaret dili geliyor

İnternet sitelerine entegre olup işitme engellilerin okuduklarını anlamalarına yardımcı ve destek olan Engelsiz Çeviri, bundan böyle videolara işaret dili seçeneğini getiriyor.

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2020 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 21.07.2020 12:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Videolara işaret dili geliyor


 
İnternet sitelerine entegre olup işitme engellilerin okuduklarını anlamalarına yardımcı ve destek olan Engelsiz Çeviri, bundan böyle videolara işaret dili seçeneğini getiriyor.
 

İşaret dili yazılımıyla web sayfalarındaki metinleri anlık işaret diline çeviren Engelsiz Çeviri, geliştirdiği yeni ürünüyle artık videolara da işaret dili eklentisi yapabilme imkanı sağlıyor.
 
Engelsiz Çeviri üzerinden aldıkları kodu kendi videolarına entegre eden kurumlar, işaret dili özelliğine sahip olabiliyor. Videolarda “play”e ya da YouTube'da çıkan işaret dili ikonuna tıklandığında, altyazı dosyasıyla senkronize çalışan işaret dili başlıyor. Engelsiz Çeviri, işitme engellilerin en büyük sıkıntılarından biri olan “boyut” konusuna da tam ekran yapabilme seçeneği sunarak çözüm getiriyor.
 
İşitme engelli bireylerin okuduklarını anlamalarına yardımcı olan sosyal girişim Engelsiz Çeviri; web eklentisi, PDF eklentisi ve video eklentisi olmak üzere üç ürünle hizmet veriyor. 
 
İşaret dilinde kelimelerin ek kavramının bulunmaması ve kelime dağarcığının dar olmasından dolayı işitme engelli bireylerin yüzde 50'ye yakını okuduğunu anlamakta güçlük çekiyor. Web sitelerine entegre edilen sosyal girişim Engelsiz Çeviri, işitme engelli bireylerin üzerine tıkladıkları cümleyi işaret diline çevirerek engelli bireylerin okuduklarını anlamalarına yardımcı oluyor. Böylece İşitme engelli bireyler Engelsiz Çeviri teknolojisiyle bilgiye daha rahat ve hızlı erişebiliyorlar.
 
 
İlgili kişi
Ulaş Dağlıoğlu
Marjinal Porter Novelli
(544) 734 52 21
(212) 219 29 71 
ulasd@marjinal.com.tr
 
Engelsiz Çeviri hakkında:
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Bölümü Öğretim Üyeleri Dr. Ahmet Faruk Aslan ve Dr. Özer Çelik tarafından TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci (BİGG) desteğiyle 2016 yılında Eskişehir'de hayata geçirilen inovatif ve sosyal girişim Engelsiz Çeviri,  Garanti BBVA momentum hızlandırıcı programından mezun olarak, İspanya'ya gönderilen ilk üç ekipte yer almıştır. KOSGEB Endüstriyel uygulama desteğinin yanı sıra Avrupa Birliği Desteği olan Horizon 2020 Faz 1 Desteği alan Engelsiz Çeviri, ilk yatırımını Şirket Ortağım melek yatırımcı ağından Eylül 2019 tarihinde almıştır. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.