SON DAKİKA
Hava Durumu

ÜNYE SESSİZ KALMA,

Ünye Sessiz Kalma Sen Sesini Çıkarmazsan Ünye Çamlığa Duyarsız Kalırsan Çamlık Senin Olmayacak. ÇAMLIĞINA SAHİP ÇIK

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2020 10:44
Haber Güncellenme Tarihi: 21.07.2020 10:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
ÜNYE SESSİZ KALMA,

“Çamlığımızı ranta teslim etmeyeceğiz”

Ünye Çamlığının 2014 yılında Büyükşehir’e geçmesi sonrasında sorun üstüne sorun yaşandığına işaret eden CHP BüyükKurultay Delegesi ve Ünye eski İlçe Başkanı Ali Yalçın, “Çamlığımızı asla ranta teslim etmeyeceğiz”
 

Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e seslenen Ali Yalçın; “Nedir sizin bu yap-işlet-devret aşkınız.Çamlığa bir restaurant veya çay bahçesi yapacak kadar paranız yok mu? Niye bizim yaşam alanımızı bize kapatıyorsunuz?” şeklinde konuştu.

Yalçın açıklamasında; “Büyükşehir’in Çamlık’ta yaptığı burayı yeşil alan olmaktan çıkarıp ticari turizm alanına dönüştüren imar değişikliği Çamlık’ı bitirme değişikliği olmuştur. Bu nedenle bu imar planı acilen iptal edilerek tekrar eski imara dönülmelidir” uyarısı yaptı.

CHP Büyük Kurultay Delegesi ve Ünye eski İlçe Başkanı Ali Yalçın, Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’in Ünye Çamlığında yap-işlet-devret modeli ile başlattığı çalışmaya tepki göstererek, bunun ranta dönük bir çalışmanın yolunu açtığını belirtti.

Ali Yalçın, bu çalışmadan vazgeçilmesini, ayrıca Çamlık’ta yapılan ve burayı ticari turizm yapılanmasına uygun hale sokan imar değişikliğinin de acilen eski imar değişikliğine döndürülmesini istedi.

Al Yalçın yaptığı açıklamasında şunları söyledi;

Büyükşehir Belediyesine geçtikten sonra sorunlar bitmez oldu

“70 yıldan bu yana Ünye ve çevresinin nefes aldığı hatta yol güzergahını kullananları da uğrak yeri olan, hepimizin hatıralarıyla dopdolu güzel Çamlığımız, Ordu Büyükşehir Belediyesine devredildikten sonra sorun üstüne sorun yaşıyor.

Öncelikle imar değişikliği yaparak, burayı ranta uygun hale getirdiler

Büyükşehir Belediyesi’nce öncelikle buranın yeşil alan-kent korusu olan imar durumu değiştirilerek,Çamlık ticari turizm yapılanmasına yani rantauygun imara dönüştürüldü. Bunun ardından Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında hazırladığı yap-işlet-devret projesiyle burada halkın kullanabileceği bir avuç alan bırakmayan bir yapılaşma başlattı. Ünye’deki STK ve siyasi partilerle, Ünyeliler buna çok sert tepki gösterdi. Gösterilen tepki ve kararlı duruş sonrası bu proje iptal edildi.İki sene sonra Büyükşehir Belediyesinin iştahı tekrar kabardı. Yine ‘yap-işlet-devret’modeli ile ne olduğu açıklanmayan bir proje çalışması daha gündeme geldi.

Nedir bu yap-işlet-devret aşkınız?

Sayın Başkan, nedir sizin bu yap-işlet-devret aşkınız? Ünye’nin Çamlığına herkese hitap edecek bir lokanta veya çay bahçesi yapın, kurum olarak ta bunu Büyükşehir Belediyesi çalıştırsın yeter. Çamlık’a bir restaurant veya çay bahçesi yapacak kadar paranız yok mu?İllada buradan gelir mi elde etmek istiyorsunuz? Niye bizim yaşam alanımızı bize kapatıyorsunuz? Yap-işlet-devret modeli işleme alınır ve devreye sokulursa Çamlık Ünyelilerin olmaktan çıkar. Gün içinde çoluk-çocuk aileler tarafından doldurulan Çamlık’ta herkes ne kadar mutlu gelin bir gün görün. Burada elbette düzeltmeler olmalı ama böyle ranta kapı açan yap-işlet-devret modelli işler olmamalı Sayın Başkan.

Yapılan imar değişikliği acilen eski haline dönüştürülsün

70 yıl önce halkın mesire alanı olarak kullanması için Ünye Belediyesi tarafından yapılan Çamlık, bu özelliğini sürekli korusun, halka açık hizmet etsin, diye imarda yeşil alan-kent korusu olarak gösterilmişti. Ama burası 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne geçince bu imar durumu değiştirildi, Çamlık ticari turizm yapılaşmasına uygun hale getirildi. Zaten yapılan bu yap-işlet-devret gibi ucu ranta açık çalışmalar imar değişikliği sonrası başladı. Bu nedenle Çamlık geçmişteki kuruluş amacına uygun hale döndürülmeli, yapılan imar değişikliğinden vazgeçilip eski yeşil alan-kent korusu haline getirilmelidir. 

Ünyeliler Çamlık’taki rantadönük çalışmalara asla izin vermez

Çamlık, Ünyelilerin ortak değeridir. Bugün hayatta olmayanların olsun, yaşayanların olsun hatıralarında Çamlık silinmez izlerle yer almıştır, almaya da devam ediyor. Burayı yediden yetmişe hiçbir Ünyeli kaybetmek istemez. Çamlığa dokunmak Ünyelilerin hatıralarına dokunmaktır. Burada yap-işlet-devret modeli çalışmalar Ünyelilerin sinir uçlarını harekete geçiren yanlış çalışmalardır. Sözlerimin sonunda sesleniyorum; halkımızın elinden Çamlık’ta yaşadığı mutluluğu almaya ve asla Çamlığa kıymaya kalkışmayın.”

 Ünye KENT Haber

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.