SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünal Ayalp ”Yeniden Dünyaya Gelsem Yine Tuhafiyecilik Yaparım”

Yeniden dünyaya gelsem yine tuhafiyecilik yaparım diyen 72 Yıllık Tuhafiye esnafı Ünal Atalp inannın mesleğe doyamadım”dedi. Ünye’nin en eski Tuhafiye esnafı 87 yaşındaki H.Ünal Ayalp 72 yıl boyunca azimle ve kararlılıkla severek ve isteyerek yaptığı Tuhafiye esnaflığına elveda demeye hazırlanıyor

Haber Giriş Tarihi: 17.05.2023 18:24
Haber Güncellenme Tarihi: 17.05.2023 18:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Ünal Ayalp ”Yeniden Dünyaya Gelsem Yine Tuhafiyecilik Yaparım”

Ünal Ayalp ”Yeniden Dünyaya Gelsem Yine Tuhafiyecilik Yaparım”

Yeniden dünyaya gelsem yine tuhafiyecilik yaparım diyen 72 Yıllık Tuhafiye esnafı Ünal Atalp inannın mesleğe doyamadım”dedi. Ünye’nin en eski Tuhafiye esnafı 87 yaşındaki H.Ünal Ayalp 72 yıl boyunca azimle ve kararlılıkla severek ve isteyerek yaptığı Tuhafiye esnaflığına elveda demeye hazırlanıyor.

Ekonomik koşulların iş yapmayı esnaflığı giderek zorlaştırdığına atıfta bulunan ve aynı zamanda da Ünye Ticaret ve sanayi odası yönetim kurulu başkanlığıda yapmış olan H.Ünal Ayalp, bir süre evvel aldığı kararla severek ve isteyerek yaptığı tuhafiye esnaflığına son noktayı koyacak. Edinilen bilgiye göre Ünye Kadı sicillerinde yer alan 5 Ekim 1830 tarihli kayda göre Ünye kazasında 233 esnaf dükkanı bulunmaktaydı. Bunların önde gelenleri ise terziler (41) ,her türlü güzel kokulu şifalı bitkileri ve bunlardan yaptıkları ilaçları da satan bir nevi zamanın eczacıları olan aktarlar (25) önemli bir kısmının dükkanı iki katlı olan mağazacılar (15) tuzcular (14) kahvehaneciler (14) demirciler (12) ekmekçiler (12) berberler (10) kuyumcular (8) idi. Ayrıca Ünye kazasında çömlekçi duhancı (tütüncü) bakkal dikici kalaycı çilingir boyacı nalbant eyer ve at koşum takımı yapan deriden eşya imal eden saraç kaltakçı abacı çırakçı çakmakçı meyhaneci hancı hamamcı yemişçi makaracı kebabcı bıçakçı çubukçu mumcu dibekçi kürkçü yağcı beziryağcı şerbetçi esnafına ait dükkanlar ve diğer iş kolları mevcuttu. Ünye eşrafı ve Tuhafiye esnaflarından Ulemaoğlu merhum Seyit Bilal ve Gülhanım Ayalp çiftinin oğlu rahmetli Avcı Kadir Hasdemir’in damadı,13 Ekim 2022 yılında hakkın rahmetine kavuşan Gülbin Ünalîn eşi Hüseyin Ünal Ayalp evli biir kız evlat ve üç torun sahibi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.