SON DAKİKA
Hava Durumu

Ruhsatsız kaçak bina yıkılamıyor!

Ordu Büyük Şehir Belediyesi eski başkanı Enver Yılmaz döneminde ruhsat verilerek yapılan Belde Evler yıkıldı. Ancak, Ulubey – Gürgentepe yolu üzerinde bulunan Refahiye Mah. Orman arazisine yapılan 7 katlı kaçak bina neden yıkılamıyor.?

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2021 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2021 17:15
Kaynak: Sabah
Ruhsatsız kaçak bina yıkılamıyor!
 

Konferansta önemli açıklamalarda bulunan Başkan Hilmi Güler, “Gömlek yanlış iliklenmişti, düzelttik”dedi. Sahildeki yanlışlar acaba Orman arazilerinde geçerli değil mi? Bu soruya mutlaka bir cevap verilmesi gerekiyor.

İŞTE O YIKILAMAYAN KAÇAK BİNA

"Mekansal Stratejik Planlamaların Ordu İli ve Şehircilik Üzerine Etkileri" konulu düzenlenen konferasta anlatılanlara ilaveten bu habere geçmeden önce Büyük Şehir Belediye başkanı Dr. M. Hilmi Güler’e önem ve hassasiyetle sormak istiyoruz. Sahildeki Belde Evler ruhsatlı olduğu halde her şeyi iptal edip yıktınız. Haberin Fotoğrafında da görüldüğü gibi devletin Orman arazisi üzerine yapılan bu kaçak binayı yıkmaya gücünüz yetmiyor mu? O zaman sormak istiyoruz, sahile yasak, Orman arazisine kaçak bina yapmak serbest mi? Bu konuyu defalarca ihbar nitelikli haber yaptığımız halde hiçbir yetkiliden ne bir cevap alabildik, ne de o binanın kılına kimse dokunamadı. Yoksa bu kaçak binayı yapan şahıs sizlerden veya  devletten daha mı güçlü?

Ordu Büyükşehir Belediyesi DAVET Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Genel Sekreter Coşkun Alp, ilçe belediye başkanları, daire başkanları, şube müdürleri ve çok sayıda personel katıldı.

"Mekansal Stratejik Planlamaların Ordu İli ve Şehircilik Üzerine Etkileri" toplantısında ise şu görüşlere yer verildi!..

Büyük Şehir Belediye başkanı Hilmi Güler,  Altınordu-Kirazlimanı mahallesi’ndeki yüksek ölçekli binanın yıkılmasını değerlendirdi:  “Kıyılarda bir cinayeti önledik. Eğer biz onu yıkmasaydık o tamamen bir cinayetin başlangıcı olacaktı ve herkes bunu emsal alacaktı. Sahildeki tüm binaların yükseklikleri bu şekilde devam edecekti ve Ordu hapis olmuş olacaktı. Bütün sahil kale duvarı gibi olacaktı. Dolayısıyla biz hem bu durumu önledik hem de halkın denizi kullanmasını sağladık”dedi.

İTÜ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ PROF. DR. ŞEVKİYE ŞENCE TÜRK:

“Ordu’da 1960’ların sonundan itibaren kıyıda gelişen sıra bugün bile düzeltilemiyor. Kirazlimanı’ndaki binaların yıkımının önemi şimdi anlaşılmayabilir ama gelecekte daha iyi anlaşılacak” dedi..

Konferansta, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlamakta olduğu mekansal stratejik planlamaların uzun vadede Ordu’ya etkileri, yapılması gerekenler, çizilecek yol haritaları, iklim değişikliği, kuraklık ve modern şehircilik alanında birçok konu da Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk tarafından katılımcılara bilgiler verildi.

PROF DR. ŞEVKİYE ŞENCE TÜRK, İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sunumunda mekânsal stratejik planlamaların önemine vurgu yapan Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk, çok yönlü çalışmalar gerçekleştirildiğini söyledi.

Yapılan uzun vadeli planlamalarda iklim değişikliklerine dikkat çeken ve yaşanabilecek bu değişikliklerin Ordu üzerindeki etkilerine değinen Türk, “50 yıllık planlamada Ordu’yu ve Karadeniz’i etkileyecek en önemli data iklim değişikliği. Meteoroloji verilene göre 2016 ve 2040 yılları arasında Karadeniz, buna Ordu’da dahil sıcaklık 1 ila 2 santigrat değişiyor. Buna nemi ve yoğunluğu kattığınız zaman bu 5 santigrata çıkıyor, bu tehlikeli bir durum. Öte yandan bir tehlikeli durumda yağışların fark etmesi. Meteoroloji verilerine göre 2016-2040 yılları arasında yağışlarda yüzde 30-40 dolaylarında artışlar, yaz mevsimlerinde yağışların yüzde 20 azalması ve bazı yerlerde yüzde 70 azalması gözüküyor. Karşımıza çıkan tablo şu; hava sıcaklığı artıyor ve korkunç derecede sel tehdidine maruz kalınıyor. Bu çok önemli çünkü Ordu’nun birçok şeyini değiştiriyor” dedi.

“FINDIK ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR”

İklim değişikliği durumunda fındık üretimi başta olmak üzere balıkçılık, bal üretimi ve limanların olumsuz etkileneceğinin altını çizen Türk, “İklim değişikliğinden hangi sektörler etkilenecek, en başta tarım sektörü. Bu durum Ordu’yu neden bu kadar ilgilendiriyor. Çünkü Ordu’nun ana geçim kaynağı fındık. Fındık 10 santigrat ve 31 santigrat arasında derecede üretilen bir ürün. Eğer 10 santigratın altına düşerse veya sıcaklık 30 santigratın üstüne çıkarsa ürün üretilemiyor. Bahsettiğimiz bu 5 santigratlık artış hava sıcaklığının 35-37 derecelere gelmesi anlamına geliyor ve bu ürün desenini değiştirecek. Ürün desenine tehdit eden bir durum var. Öte yandan balıkçılık sektörü de iklim değişikliğinden olumsuz etkilenecek. Hava sıcaklığının artması demek Karadeniz’de suyun sıcaklığının artması anlamına gelir ve balıkların kuzeye kaçmasına yol açar. Bal üretimi de sıcaklıkların artmasından olumsuz etkilenecek bir diğer sektör. Tarım ve hayvancılıkta önümüzdeki 50 yıllık projeksiyonda iklim değişikliği fındık, bal ve balık üretimini doğrudan etkiliyor. Sel baskınlarının artması ve deniz seviyesindeki azalma ve artmalarda havalimanı, limanlar ve karayollarını doğrudan etkiliyor” şeklinde konuştu.

“2050’DE ORDU SU BAKIMINDAN KENDİNE YETEN BİR DURUMDA OLACAK”

2050 yılında Doğu Karadeniz’in ve Ordu’nun su bakımından kendine yeten bir durumda olacağını aktaran ancak bu durumun göçlere yol açabileceğini belirten Türk, “2050 yılında Doğu Karadeniz su bakımından kendine yeten bir durumda olacak. Bu göçe ortaya çıkartır. Bu sebeple su ve suyun planlanması çok önemli. Şimdiden suyu yönetmek önem arz ediyor. Bu gelecek için çok önemli” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk, sunumunda ayrıca şehir planlamaları ve imar uygulamaları konularında yurt içi ve yurt dışından örneklerle katılımcılara önemli bilgiler vererek sunumunu tamamladı.

BAŞKAN GÜLER: “GÖMLEK YANLIŞ İLİKLENMİŞTİ, DÜZELTTİK”

Programda konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, verdiği önemli bilgiler dolayısıyla Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk’e teşekkürlerini iletti.

Planlamaların bütünsel yapılması için tarım, alt yapı, imar ve birçok alanda çalıştıklarını ifade eden ve bu konuda Altınordu ilçesi Kirazlimanı Mahallesi sahilindeki yüksek ölçekli 3 blok bina hakkında emsal niteliğinde bir karar aldıklarını vurgulayan Başkan Güler, “Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk’e verdiği bilgiler dolayısıyla çok teşekkür ediyorum. İklim değişiklikleri ile hava sıcaklıklarında beklenen artışlara hazır olmamız gerekiyor. Yaşanacak bu değişiklikler tarım ürünlerini ve yaşam şekillerini etkileyecek. Göç ve alt yapıda bu durumun bir parçası olacak. Bahsedilen planın bütünsel olması açısından önemli kararlar alıyoruz. Bu kapsamda şu an imar planını Altınordu’da tekrar ele alıyoruz. Burada en önemli işi bir gömleğin yanlış düğmelenmesi gibi, biz sahildeki 3 blokun yıkılması kararını aldık. Eğer biz onu yıkmasaydık o tamamen bir cinayetin başlangıcı olacaktı ve herkes bunu emsal alacaktı. Sahildeki tüm binaların yükseklikleri bu şekilde devam edecekti ve Ordu hapis olmuş olacaktı. Bütün sahil kale duvarı gibi olacaktı. Dolayısıyla biz hem bu durumu önledik hem de halkın denizi kullanmasını sağladık” açıklamasında bulundu.

TÜRK: “KİRAZLİMANI’NDA ALINAN KARAR ÇOK ÖNEMLİ”

Başkan Güler’in Altınordu ilçesi Kirazlimanı Mahallesi sahilindeki yüksek ölçekli 3 blokun yıkılması kararını değerlendiren Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk, alınan kararın son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Geçmişte alınan kararların yıllar geçmesine rağmen düzeltilemediğine dikkat çeken Türk, şöyle konuştu:

 “1960’larda verilen karar 2020’lerde olmamıza rağmen hala düzeltilemedi. Planlama işte böyle bir şey. Bir karar veriyorsunuz ama o kararı düzeltmek, geriye çevirmek çok zor. Bu anlamda Kirazlimanı Mahallesi’ndeki yüksek ölçekli 3 blokun bulunduğu alanda alınan karar çok önemli. Şu an için anlaşılamayabilir ama gerçekten çok önemli bir karar. Ordu’da 1960’ların sonundan itibaren kıyıda gelişen sıra bugün bile düzeltilemiyor. Havanın kente girmesi, kliması, değişmesi her şeyi etkileyen bir durum. Dolayısıyla alınan her kararın üzerine düşünülerek verilmesi gerekiyor.”

Düzenlenen konferans soru-cevap kısmının ardından Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, Prof. Dr. Şevkiye Şence Türk’e çiçek ve hediye takdim etmesi ile sona erdi.

 

Kaynak : Yön Gazetesi Ordu

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.