SON DAKİKA
Hava Durumu

Ordu'da Seferberlik Başlamalı! Yağmur Suyu Hasadı Yapmayana Oy Yok

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Afet Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Ordu'nun bir yeşil şehir eylem planı olması lazım. İklim değişikliği ile beraber Ordu buna nasıl uyum sağlar bir plan yapılması gerekiyor.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 11:50
Kaynak: IGF
Ordu'da Seferberlik Başlamalı! Yağmur Suyu Hasadı Yapmayana Oy Yok

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, şu açıklamayı yaptı: Kuraklık doğal afetin en tehlikeli olanıdır. Ne yapmak lazım yağmur hasadı yapmak lazım. Yağmur hasadı deyince çatıdan akan suyun depolanması anlaşılıyor. Sadece bu değil. Ordu’da fındık bahçeleri eğimlidir. Burada eğime bakan yönde Türklerin hilal taktiğinde olduğu gibi ocağın etrafında yukarıya bakacak şekilde setler yapmak lazım.

ORDU’DA SEFERBERLİK BAŞLAMALI

Toprağı kabartmak lazım. Yağmur sularını yavaşlatıp yaydırıp yedirmek lazım. Madem yağmur yağmıyor o zaman yağan yağmuru daha çok nasıl tutarız toplarız buna bakmak lazım. Bu iki kazma kürekle kolayla yapılacak şeyler. Ordu’da böyle bir seferberlik başlatmak gerekiyor. Çünkü kuraklık büyük sıkıntı yaratacak. Sulama suyuz da olmayacak. Her gün yağmur duasına çıkacak Ordu.

2040’TA KARADENİZ'DE SU KITLIĞI OLACAK

2040 yılında Karadeniz'de yaz aylarında su kıtlığı gözüküyor. Buharlaşma yağmurdan daha fazla olacak. Bu da ilk kez olacak. Şu anda 12 ayda yağmur buharlaşmadan daha fazla. Dolayısıyla yaz aylarında bulamaya ihtiyaç doğacak. O yüzden şu anda kırsalda belediye başkan adaylarının yağmur suyu hasadına değinmesi lazım. Buna değinmeyene oy vermeyin. Yağmur suyu hasadı yapmayana oy yok. BİR DAMLA YAĞMURU BİLE… Bir damla yağmuru bile boşa harcamamak gerekiyor. Bir de malç uygulaması yapmak gerekir. Ağaç kabuklarını çıplak ağaçların toprakların üzerine örtmek. Bu buharlaşmadan toprak kaybını önler, yabani otları önler. Buna malç deniyor. Bir don çukurları vardır. Bunlara fındık dikmemek gerekir. Buralara fındık dikerseniz don alttan yukarı gelir fındığı dondurur.

ORDU'NUN YEŞİL ŞEHİR EYLEM PLANI OLMALI

Ordu'nun bir yeşil şehir eylem planı olması lazım. İklim değişikliği ile beraber Ordu şehrinin kamu güvenliği, halk sağlığı, sosyal yardım, enerji, ulaşım, ekonomi 16 sektörde meteorolojik, klimatolojik, hidrolojik gibi 30 tehlikeden nasıl etkilenebilir, öncelikler nelerdir nasıl uyum sağlanır şeklinde bir plan yapmaları gerekiyor.

KUVVETLİ OLAN DEĞİL UYUM SAĞLAYAN HAYATTA KALIR

İklim değişikliği ile beraber bizim de değişmemiz gerekiyor. Fındığın dışında alternatif ürünler bulunmalı. Bu konuda çalışmalar şimdiden başlamalı. Bizim bu değişime uyum sağlamamız lazım. Kuvvetli olan değil uyum sağlayan hayatta kalır.”

Ordu Olay Gazetesi

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.