SON DAKİKA
Hava Durumu

Herkesi AFAD'a Gönüllü Olmaya Davet Etti!

Kahramanmaraş depremlerinin yıl dönümünde Ordu KATAK Arama Kurtarma ve İnsani Yardım Derneği Genel Sekreteri Olgun Aydın Ceren Özdemir Meydanı'nda basın açıklaması yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 06.02.2024 15:37
Haber Güncellenme Tarihi: 06.02.2024 15:37
Kaynak: IGF
Herkesi AFAD'a Gönüllü Olmaya Davet Etti!

Ordu KATAK Arama Kurtarma ve İnsani Yardım Derneği Genel Sekreteri Olgun Aydın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Bundan tam bir sene önce, 6 Şubat 2023 tarihinde, hepimiz en güvenli sığınaklarımız olan evlerimizde uyurken sabah 4:17 de Kahramanmaraş’ımızda kelimenin tam anlamıyla yer yerinden oynadı ve birkaç saniye içinde dünyamız başımıza yıkıldı.

1939 Erzincan depreminde 32 bin 962 kere,

1999 Gölcük depreminde 17 bin 480 kere,

2011 Van depreminde 601 kere,

2020 Elâzığ depreminde 41 kere,

2020 İzmir depreminde 119 kere öldüğümüz gibi,

2023 yılında Kahramanmaraş ve çevresindeki 11 ilde de en az 50 bin 783 defa öldük hep beraber.

Bu depremler; Mercalli şiddet ölçeğine göre sarsıntıların şiddeti, ölçeğin en yüksek değeri olan XII (Afetsel) olarak saptandı. Depremlerin ardından 45 binden fazla artçı sarsıntı gerçekleşti

9 saat arayla yaşanan 2 büyük deprem 350.000 km2 lik bir alanda yaşayan 14.000.000 insanı etkiledi.

Resmî rakamlara göre Türkiye'de en az 50 bin 783, Suriye'de ise en az 8 bin 476 kişi hayatını kaybetti ve toplam 122 binden fazla kişi fiziki olarak yaralandı. Yaşanan ruhsal travmaların bir verisi bile yok maalesef.

Bu depremlerde 35 binden fazla bina yıkıldı ve 300 bine yakın bina ağır hasar aldı. 2 milyondan fazla kişi barınma sorunu yaşarken en az 5 milyon kişi farklı bölgelere göç etti.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), depremler sonucu Türkiye'de 658 bin, Suriye'de ise 170 bin çalışanın geçim olanaklarını kaybettiğini duyurdu.

2023 Meclis Deprem Araştırma Komisyonu'nun raporuna göre depremlerin toplam maliyeti Türkiye'de 148,8 milyar $ oldu.

Bu veriler birkaç cümle ve birkaç sayı gibi görünse de aslında bize, yani hepimize büyük harflerle nasıl bir tehditle karşı karşıya olduğumuzu haykırıyorlar kelime kelime.

TÜRKİYE BİR AFET ÜLKESİDİR. TÜRKİYE BİR AFET ÜLKESİDİR. TÜRKİYE BİR AFET ÜLKESİDİR.

İşte biz,

Yüzyılın Felaketinde, depremin ikinci günü sabah 06:00 den itibaren Adıyaman’da akabinde Hatay’da Arama Kurtarma ve İnsani Yardım çalışmalarına katılmış Destek AFAD Gönüllüleri olarak, bir araya gelerek bir daha böyle bir felaketle karşı karşıya kalırsak neler yapabileceğimizi değerlendirdik.

Örgütlü Sivil toplumun gücüne de inanarak Depremde Adıyaman ve Hatay’da, Sel Afetinde Dereli’ de, Rize’de, Artvin’de ve Bartın’da, Sinop’ta, Kastamonu’da, Zonguldak’ta ve en nihayetinde Ordu’da edindiğimiz tecrübeleri bir Dernek çatısı altında birleştirmeye, paydaşlarımızla güç birliği yaparak büyütmeye karar verdik. Bu kapsamda kurucumuz Gürkan Baş başkanlığında bir araya gelerek ORDU KATAK ARAMA KURTARMA VE İNSANİ YARDIM DERNEĞİNİ kurduk.

Yola çıkarken güç aldığımız yegâne unsur, şüphesiz afet sonrasında yaşanabileceklere bizzat şahitlik ettiğimiz 6 Şubat Depremleri oldu. Kimsenin tek başına bir şey yapamayacağı, kimsenin tek başına bir kolonu kaldıramayacağı, kimsenin tek başına enkaz altında kalmış eşini, çocuğunu bile çıkartamayacağı gerçeğini bizzat yaşamak oldu. Bizi hayatta tutacak ve bir insana, bir canlıya yardım edebilme imkânı sağlayabilecek yegâne gücün birlik beraberlik içinde organize olabilmek, güç birliği yapabilmek olduğunu her birimiz bizzat müşahede ettik.

Dernek olarak öncelikle amacımız Afete Hazır Türkiye Projesi kapsamında önce kendimizde sonra tüm sosyal çevremizde, bölgemizde ve ülkemizde afet bilincini artırmak, olası afet sırasında ve sonrasında devlet kurumları ve sivil toplum örgütleri ile eşgüdüm halinde çalışarak afetten etkilenen herkese arama kurtarma ve insani yardım katkısı sağlamak olacaktır.

Yurt içinde ve yurt dışında, mensubu olduğumuz yardımsever Türk Milleti’nin afet sahasındaki bir temsilcisi olmaktan başka bir gaye gütmeden, herhangi bir siyasi oluşumun, dini/milli grupların, tarikat ve cemaatlerin yâda başka herhangi bir çıkar grubunun payandası/paydaşı olmadan, Arama Kurtarma ve İnsani Yardım çalışmalarında asla herhangi bir din, dil, cins, ırk, sosyal statü, siyasi görüş, ayrımı yapmadan, İnsanı ve insanın da bir parçası olduğu doğayı afetin etkilerinden korumaya söz vererek yola çıkıyoruz. (Gönüllülük bildirgemiz sizlere ayrıca verilecektir.).

Son olarak;

Tüm Ordulu hemşerilerimizi hemen her platformda ücretsiz olarak sunulan AFET BİLİNCİ eğitimlerini almaya ve tatbik etmeye, Afad Gönüllüsü olmaya, Orduya ve ülkemize bir değer katmak üzere kurduğumuz derneğimize destek olmaya, arama kurtarma ve insani yardım faaliyetlerinde görev almak isteyen genç yaşlı, kadın, erkek, esnaf, memur, işçi, çiftçi, öğrenci herkesi, tüm Orduluları, derneğimize üye olarak güç vermeye davet ediyoruz.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.