SON DAKİKA
Hava Durumu

Fevzi Çakmak Mahallesinde Festival...

Festvalde, Ünye’nin il olmasına hep birlikte destek verildiğine işaret edilerek, seneye bu şöleni Ünye ili olarak kutlama temennisi dile dile getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2023 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 21.07.2023 17:07
Kaynak: IGF
Fevzi Çakmak Mahallesinde Festival...

Festvalde, Ünye’nin il olmasına hep birlikte destek verildiğine işaret edilerek, seneye bu şöleni Ünye ili olarak kutlama temennisi dile dile getirildi.

FEKSADER’in bu yıl ikincisini düzenlediği ve geleneksel hale getirdiği Tavla Turnuvası 20 Temmuz 2023 tarihinde sona erdi. 

Turnuvada Murat Koç birinci, Ahmet Yılmaz ise ikinci olurken, turnuvada  dereceye girenlere plaket ve madalyaları ÜTSO Başkanı İrfan Akar ve Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman tarafından verildi. Turnuva, final müsabakalarının ardından düzenlenen etkinlik ve konserlerle festivale dönüştü. 

Tavla müsabakalarının ardından Fevzi Çakmak Mahallesi, Fevzi Çakmak Caddesi Fevzi Çakmak Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği önünde sahne kurularak çeşitli etkinlikler ve konserler düzenlendi. 

Etkinlikler kapsamında Ünye’nin eski sokak oyunlarından olan tentürük oynandı. Eski oyunları yeniden hayat bulması için çalışma yürüten dernek, tentürük oyununu çocuklara öğretti. 

Ünye’nin yine eski oyunlarından olan yumurta kırma oyunu oynayan vatandaşlar geçmiş yılları ve çocukluk hatıralarını yad etti. 

FEKSADER Başkanı Adem Kaya, geleneksel eski sokak oyunlarını yeniden canlandırmak için çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini ifade etti. 

Oynanan geleneksel sokak oyunlarının ardından program halk oyunları gösterileri ile devam etti. 

Ardından Ünyeli yerel sanatçılar Ayhan ve Orhan Köseoğlu konseri  ile Ünyeli vatandaşlar kulaklarının pasını silerken FEKSADER Halk Müziği korosu katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı. 

Seslendirdiği türkülerle izleyenlere unutulmaz bir gece yaşatan Deryal ve ekibi seyircilerden katılımcılardan not alırken, Deryal söylediği türkülerde meydanı dolduran kalabalığı hem coşturdu, hem de duygu dolu anlar yaşattı. Sanatçının türkülerine vatandaşlar da eşlik ederken hareketli şarkılarda ise 7’den 70 herkes gönüllerince eğlendi.

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden Festiival havasındaki program katılımcılar unutulmaz bir gece yaşattı. 

Dernek Başkanı Adem Kaya, festivali önümüzdeki yıllarda da düzenleyip geleneksel hale getirmeyi ve Ünye’nin tüm mahallelerinde yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini söyledi. 

Kaya: Amacımız Ünye’mize renk katmak, farkındalık yaratmak

Başkan Kaya açıklamasında, “FEKSADER olarak kurulduğumuz tarihten itibaren Yönetim Kurulumuz ve üyelerimizle birlikte mahallemiz ve Ünye’mize renk katmak, farkındalık yaratmak amacıyla çaba sarf etmeyi kendisine şiar edinmiş, bu gaye ile hareket eden bir STK olarak daha iyi proje ve faaliyetlerle vatandaşlarımızın huzurunda olmaya devam edeceğiz. Bu manada vatandaşlarımızın destekleri bizlere güç katacaktır.” dedi. 

Fevzi Çakmak’ta bulunan sosyal tesisten yararlanamadıklarını ve muhatap bulamadıklarını ifade eden Kaya şöyle konuştu;

 “Bizler sosyal faaliyet ve projelerimizi hayata geçirirken en büyük zorluğu çalışma alanı bulmakta yaşadık. Büyükşehir Belediyesi’nin mahallemizde bulunan sosyal tesisini tam manası ile kullanamadık. Son zamanlarda ise sosyal tesisi hiç kullanmadık. Uzun uğraşlarımıza rağmen konuyla ilgili bir muhatap dahi bulamadık. Umarım bu sorun yakın zamanda çözülür. Bizler sosyal faaliyetlerimizle alakalı çalışmalarımıza devam edebiliriz.

Şölenimiz her yıl sürecek

Bundan sonra bu faaliyet ve şölenimiz geleneksel olarak her yıl daha da geliştirilerek devam edecek. Bu süreçte bizlerden desteklerini esirgemeyen tüm kurum, kuruluş ve çok kıymetli iş insanlarımıza FEKSADER adına sonsuz teşekkür ediyorum. Bizleri burada yalnız bırakmayan Ünye’nin sanatçı ve müzisyen kardeşlerime ayrıca teşekkür ediyorum. İnanarak yola çıktık ve bugün burada bu inancın karşılığını sizlerle birlikte yaşamanın büyük gurur ve sevincini yaşıyoruz

Ünye’nin il olması yönündeki çalışmaları destekliyoruz

İnanıyorum ki yakın zamanda Ünye’nin il olma müjdesini hep birlikte yaşayarak ilimizin gelişmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Bu yolda uğraş veren başta ÜTSO Başkanımız İrfan Akar, Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, Ünye Esnaf Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan ve tüm sivil toplum kuruluşlarına Ünye adına teşekkür ediyorum.” 

Sarıkahraman: Seneye inşallah bu şöleni Ünye ili olarak kutlarız

Programda konuşan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman,”Bu işleri yapmak zordur. Bir mahallede etkinlik yapmak, onu festival havasına büründürmek gerçekten çok zordur. Katkı sağlayan iş insanlarına, emek verenlere, destekleyenlere teşekkür ediyorum. Vilayet konusu ile ilgili de misyonumuz gereği Oda, Borsa, STK başkanı arkadaşlarımızla ne yapmamız gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Devletin aklı, Ünye’yi vilayet olma kriterine oturtmuş. Bizde oradan yola çıkarak gücümüz yettiğince Ünye’nin il olması ile alakalı düşünceleri Ankara’nın beynine kazımaya çalışıyoruz. Seneye inşallah 82 Ünye vilayetinde bu festivali daha büyük kutlarız.” dedi. 

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar ise programın düzenlenmesinde emek veren herkese teşekkür ederek, Ünye’nin il olması konusunda sonuna kadar destek veren Fevzi Çakmak Mahallesine ve FEKSADER’e teşekkür etti.” 

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.