SON DAKİKA
Hava Durumu

BUĞDAYIN ATASI ORDU TOPRAKLARINDA

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarımsal alandaki kalkınma hamlesi büyüyor. Kırsalda yaşayan vatandaşların gelir kaynaklarını artırmak ve üretime yönlendirmek için başlayan çalışmalar kapsamında, Akkuş ve Mesudiye’de ki üreticilere, buğdayın atası olarak bilinen 12 bin 500 kilogram siyez buğdayı tohumu dağıtıldı.

Haber Giriş Tarihi: 14.10.2020 16:10
Haber Güncellenme Tarihi: 14.10.2020 16:10
Kaynak: Sabah
BUĞDAYIN ATASI ORDU TOPRAKLARINDA

BUĞDAYIN ATASI ORDU TOPRAKLARINDA

ORDU’DA BUĞDAY ÜRETİMİ ARTIYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarımsal alandaki kalkınma hamlesi büyüyor. Kırsalda yaşayan vatandaşların gelir kaynaklarını artırmak ve üretime yönlendirmek için başlayan çalışmalar kapsamında, Akkuş ve Mesudiye’de ki üreticilere, buğdayın atası olarak bilinen 12 bin 500 kilogram siyez buğdayı tohumu dağıtıldı.

Ordu’da, geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanan ve “Hitit buğdayı” olarak anılan siyezin üretim alanları genişliyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmalarda, toprağın bereketiyle harmanlanan insan emeği, üreten bir güce dönüştü. Önceki yıl Mesudiye ilçesinde ekimi gerçekleştirilen siyez buğdayından birim alanda elde edilen ürün miktarının fazla olması nedeniyle proje genişletildi. Bu yıl Akkuş ve Mesudiye ilçelerinde yaşayan üreticilere 12 bin 500 kilogram siyez buğdayı tohumu dağıtıldı.

Akkuş ilçesinde gerçekleşen Siyez Buğdayı Dağıtım Töreni’ne, Akkuş Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, Ordu Büyükşehir Belediyesi Teknik İşlerden Sorumlu Koordinatör Dursun Ali Kırmızıtaş, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ekrem Oğurlu, büyükşehir daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

HEDEF KENDİ KENDİNE YETEN ORDU

Dağıtım töreninde bir konuşma yapan Ordu Büyükşehir Belediyesi Teknik İşlerden Sorumlu Koordinatör Dursun Ali Kırmızıtaş, “Düşünen, üreten ve yarışan Ordu sloganıyla bizlere yol gösteren Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’in destekleriyle bugün üreticilerimize siyez buğdayı dağıtım törenini gerçekleştiriyoruz. Sayın başkanımızın üreten Ordu sloganının açılımı kendi kendine yeten bir Ordu’dur. Ulaşım, üstyapı, su, turizm, sanat gibi çalışmaların yanında Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığımızca tarım alanında da ciddi çalışmalar yapıyoruz. Üreticilerimize olan desteklerimiz bundan sonra da devam edecek” dedi.

DEMİRCİ’DEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR

Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci ise “ Akkuş ilçemizde zor şartlarda yaşam mücadelesi veren çiftçilerimiz topraklarını terk etmemiş ve üretime her zaman katkı sağlamışlardır. Bizler de belediye olarak hizmetin sadece yol ve sudan ibaret olmadığını gösterme adına her daim çiftçilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. İlçemizin marka ürünü Akkuş Şeker Fasulyesi’nin üretimini artırmaya devam edeceğiz. Şimdi buğday tohumlarıyla verimli topraklarımızda yeni bir ürünün adımlarını atacağız. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

KAYMAKAM DEMİRER: “TARIMIN ÖNEMİ PANDEMİDE DAHA DA ARTTI”

Akkuş Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer ise “Tüm dünyada küresel bir salgın var. Bu salgının en az etkilediği sektör ise tarım oldu. Bu anlamda tarımın ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk. Bizim artık üretime katkı sunmak için alternatif ürünleri de

üretmemiz gerekiyor. Siyez buğdayı tohumlarına talebin çok fazla olduğu bilgisini aldım. Bu anlamda da çok mutlu oldum. Katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

AMAÇ BUĞDAY ÜRETİMİNİ ARTIRMAK

İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Ekrem Oğurlu, “İlimizde yaklaşık olarak 28 bin dekarlık arazide buğday üretimi yapılmakta. Akkuş ilçemizde yaptığımız araştırmada 26 bin 300 metre atıl arazi olduğunu tespit ettik. Ordu Valiliğimiz ve büyükşehir belediye başkanlığımızla yaptığımız istişareler sonrası bu alanları siyez buğdayı ile üretime açmak için çalışma başlattık. Amacımız buğday üretimi artırmak ve daha geniş alanlara yayma

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.