SON DAKİKA
Hava Durumu

Altınordu belediyesinden işçilere yüzde 50 zam

Altınordu Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasındaki görüşmeler sonrası Belediye Başkanı Aşkın Tören, işçilere yüzde 50 oranında zam yaptı. Bu rekor zamla emekçinin yüzü güldü, belediye kısa sürede elde ettiği mali başarısının rüştünü ispatladı.

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2020 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2020 16:35
Kaynak: Sabah
Altınordu belediyesinden işçilere yüzde 50 zam
BU BAŞARI TESADÜF DEĞİL!

ALTINORDU’DA TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK YÜZ GÜLDÜREN TOPLU SÖZLEŞME

 

Altınordu Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasındaki görüşmeler sonrası Belediye Başkanı Aşkın Tören, işçilere yüzde 50 oranında zam yaptı. Bu rekor zamla emekçinin yüzü güldü, belediye kısa sürede elde ettiği mali başarısının rüştünü ispatladı. Sosyal hakları iyileştirilen emekçiler, sözleşme ile yeni haklar da kazandı.

 

Hakları İyileştirilen Emekçiler, Sözleşme İle Yeni Haklar Da Kazandı

 

Altınordu Belediyesi ile Belediye – İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşmeye göre KHK ile belediye şirketi çalışanı olan personelin maaşına 50’ye varan rekor zam yapıldı. Yapılan düzenleme ile en düşük personel maaşı 3 bin 500 lira oldu. Toplu sözleşmeye dâhil olan işçiler, aile yardımı, yol ve yemek yardımı, eğitim yardımı gibi temel hakların yanı sıra evlenme, doğum ve ölüm yardımı, bayram ikramiyesi gibi daha önce kullanamadıkları tüm haklara da sahip olacak.

 

İşçi Emek Verendir, Mesai Arkadaşıdır Candır, Alın Teri Dökendir

 

Belediye meclis toplantı salonunda düzenlenen imza töreninde konuşan Başkan Aşkın Tören alın teri ve emek vurgusu yaptı. Başkan Tören: “Göreve geldiğimiz günden beri her zaman çalışanlarımızın temel haklarını gözettik. Emekçilerimizin alın terinin karşılığını hiç aksatmadan ve geciktirmeden düzenli olarak tam ve zamanında ödedik. Bütün imkanlarımızı ve şartları zorlayarak geldiğimiz noktayı yeterli bulmuyor ancak önemli bir seviye olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra da aynı anlayışla devam ederek kardeşlerimizle beraber Altınordu’muza hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

 

Altınordu Mali Başarısının Rüştünü İspatladı

Geçmişe Dönük Haklar Da Verilecek”

 

Altınordu Belediyesi’nde imzalanan Toplu İş Sözleşmesi ile geçen yıl 2 bin 275 lira olan en düşük çalışan ücreti de 3 bin 500 liranın üzerine çıkmış oldu. Belediye her bir çalışan için ortalama 50’nin üzerinde iyileştirme yaparken işçiler geriye dönük haklarını da alacak.

Tüm işçilerin geriye dönük haklarını da alacaklarını belirten Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören : “Bugün imzaladığımız sözleşme TEMMUZ/2020 itibariyle geçerli olacağından çalışanlarımızın geçmişe dönük birikmiş olan mali ve sosyal hakları da topluca kendilerine ödenecektir .”dedi.

 

TİS İle Yüzde 64 - Yüzde 2.042 Oranlarında Artış

“Sosyal Hakları Sembolik Olmaktan Çıkarıp, Gerçek Bir Niteliğe Büründürüyoruz”

 

İşçilere anlaşma kapsamında elde ettikleri kazanımları da anlatan Başkan Tören: “İmzaladığımız Toplu İş Sözleşmesi sonucunda ikramiyede yüzde 140, yemek yardımında yüzde 167, yakacak yardımında yüzde 67, çocuk yardımında yüzde 64, eğitim yardımlarında; ilk, orta, lise düzeyinde yüzde 354, üniversite düzeyinde ise yüzde 614 artış yapılırken, evlilik yardımında da yüzde 2.042 oranında iyileştirme yaptık. Yani 140 lira olan desteği 3 bin liraya çıkardık. Biz sosyal belediyecilik diyoruz. Bu sebeple çalışanlarımızın sosyal haklarını sembolik değil, onlara gerçekten katkı sunan bir niteliğe büründürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

İşçiler Yeni Haklara Kavuştu

Artık “İş Riski” Ödemesi De Yapılacak

 

Toplu iş sözleşmesiyle ücretleri ve sosyal hakları iyileştirilen işçiler yeni kazanımlar da elde etti. Buna göre; daha önce verilmeyen doğum yardımı 1000 lira, yol yardımı da günlük 6,50 liradan, aylık 143 lira olacak şekilde belirlendi. Ayrıca, belediye personeli çalıştıkları işin sorumluluğuna göre her ay maaşlarıyla birlikte ödenmek üzere belirlenen tutarda ‘İş Riski’ ödenmesi de alacak.

 

Kaynakları Etkin ve Verimli Kullandık

 

İsrafa her zaman karşı olduğunu belirten Başkan Tören, akılcı ve şeffaf adımlarla Altınordu’da önce mali anlamda bir yeniliğe imza attıklarını söyleyen Başkan Tören:  “Eğer dengelenmeyi sağlarsak kaynakların paylaşımlarının adil bir şekilde yapılabileceğini anlattık. Kaynakları etkin ve verimli kullandık. Tasarrufu şehrimize hizmetten ve emekçimizin emeğinden keserek değil, yersiz harcamalardan ve israftan kaçınarak yaptık. Biz, bir taraftan tasarruf yaparken bir taraftan da optimum hizmet götürmek için çalıştık. Çok şükür, gerek küresel ölçekteki sıkıntılar gerekse bölgemizde yaşanan doğal afetlere rağmen Rabbimizin de yardımıyla hizmetleri en güçlü şekilde yaptık” diye konuştu.

 

 “İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın”

 

İşçi ve memurun ürettiği değerin ne kadar büyük olduğunun farkındayız açıklamasında bulunan Başkan Tören: “Emeğin, hizmet üretmenin kıymetinin, salt mali alanla sınırlı olmadığını da biliyoruz. Temel ilkemiz, insanımızın refahını artırmak ve bu refah artışını sürdürülebilir kılmaktır. Her zaman ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturuyla hareket ettik. Kovid 19 nedeniyle hassas olunması gereken bir zamanda, hemşerilerimize hizmetleri aksatmadan ulaştırmak için canla başla çalışan arkadaşlarımızın gösterdikleri çaba ve gayretler her türlü takdirin ve övgünün ötesindedir” dedi.

 

 “Yüksek Artış Oranları, Alın Terine Gösterdiğimiz Saygımızdandır”

 

Bu şehir ve hemşerilerimize hizmet yolunda omuz omuza vererek, alın teri ile birlikte mesai harcadığımız emekçilerimize yaptığımız bu artışlar, onların alın terine gösterdiğimiz saygının ifadesidir ve bütün arkadaşlarımın sonuna kadar hakkıdır” diyen Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören:  “İnanıyoruz ki, Toplu İş Sözleşmesi ile çalışanlarımızın ücret ve haklarında yaptığımız iyileştirmeler sadece kendileri ve aileleri ile sınırlı kalmayacak, aynı zamanda şehrimizin ticaret ve ekonomik hayatına da canlılık katacaktır. Bu vesileyle bu toplu sözleşme sürecinde gösterdikleri hassasiyet dolayısıyla sendika yetkililerine ve bugüne kadar birlikte mesai harcadığımız çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, değerli aileleri ile birlikte sağlık esenlik içerisinde nice güzel günler diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

İşçiler Sevinçli


Yeni haklara kavuşan ve maaşlarında ciddi bir iyileşme yapılan işçiler Belediye Başkanı Tören’in göreve geldikten sonra ücretlerine yaptığı zammın mutluluğunu yaşıyor. İşçiler, daha önce aldıkları ücretle zorlukla geçindiklerini zam ardından çalışma isteklerinin arttığını ve kendilerine bu imkanı sunan belediye başkanına şükran borçlu olduklarını anlattı.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.