SON DAKİKA
Hava Durumu

2023 Yılının İkinci UMKE Temel Eğitimi ve Kampı Düzenlendi

2023 yılı içerisinde ikinci “Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Temel Eğitimi ve Kampı” düzenlendi.

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2023 08:42
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2023 08:42
Kaynak: IGF

2023 Yılının İkinci UMKE Temel Eğitimi ve Kampı Düzenlendi

2023 yılı içerisinde ikinci “Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) Temel Eğitimi ve Kampı” düzenlendi. Sağlık Hizmetleri Başkanlığı koordinasyonunda gerçekleştirilen eğitimin ilk ayağı olan teorik eğitimler İl Ambulans Servisi Başhekimliğinde, ikinci ayağı olan uygulamalı eğitimler ve kamp bölümü ise Mesudiye ilçesi Keyfalan yaylasında, 5-9 Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kampın ardından Ordu’da UMKE gönüllülerinin sayısı 200’ü buldu.

Tıbbi ve Medikal eğitimlerin yanında, lojistik, afet yönetimi gibi konuların işlendiği eğitimde, “temel kampçılık, arama kurtarma ekiplerinin görev ve sorumlulukları, afetzede psikolojisi ve toplumsal evreler, enkaz altındaki hastaya yaklaşım, hasta/yaralı taşıma teknikleri ve alternatif ateller vb.” konularda gönüllüler bilgilendirildi.

Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Dursun Tüzün, kamp alanını ziyaret ederek eğitimin düzenlenmesinde emeği geçen başta Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Kerem Dost Bilmez olmak üzere Ordu UMKE ekibine teşekkür ederek yeni katılımcılara da başarı dileğinde bulundu. Tüzün burada yaptığı konuşmada, “Olası afetlere müdahale etmek için Bakanlığımız bünyesinde görev yapan sağlık personelinin gönüllülük esasına göre dahil olduğu Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ailemiz her geçen gün büyümeye devam ediyor. 2023 yılı içerisinde ikinci temel eğitim kampımızı düzenledik. UMKE gönüllülerimizin sayısı 200 oldu. Burada altını çizmek istediğim bir husus var. UMKE sistemi gönüllülük esasına göre kurulmuştur. Fedakarca görevlerini ifa eden sağlık personelimiz, bu asli görevlerinin yanında olası afetlerde insanlarımıza hizmet vermek için UMKE gönüllülerine katılıyor. Bu yıl içinde yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremler bize bir kez daha gösterdi ki, afetlere hazır olmak zorundayız. Ben burada aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza hoş geldiniz demek istiyorum. İnşallah sizlere ihtiyaç duyacağımız afetler hiç olmaz ama ihtiyaç duyulduğu zamanlarda görev almaktan çekinmeyeceğinizi bilmek de bizlere güç veriyor.” dedi. Tüzün, eğitimlere katkılarından dolayı Ordu İl AFAD Müdürlüğü Eğitim Uzmanı Hüseyin Odabaşı ve Klinik Uzman Psikolog Sanem Sönmez, UMKE Eğitimcileri ve UMKE gönüllülerine teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

Mesudiye Kaymakamı Sayın Oğuzhan Aksoy ve Mesudiye Belediye Başkanı Sayın Muammer Özer, kamp alanını ziyaret ederek akşam yemeğine katıldılar. Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Dursun Tüzün ve UMKE gönüllülerimizle sohbet ederek başarı dileğinde bulundular. Müdür Tüzün de eğitim ve kamp süresince her türlü desteğini esirgemeyen Mesudiye Kaymakamı Sayın Oğuzhan Aksoy ve Mesudiye Belediye Başkanı Sayın Muammer Özer’e teşekkür etti.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.