Hava Durumu

ÜNYE, ZULME UĞRAYAN FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZ İÇİN TEK YÜREK OLDU

ÜNYE, ZULME UĞRAYAN FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZ İÇİN TEK YÜREK OLDU

Ünye Belediyesi tarafından organize edilen siyasi parti ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların destek verdiği İsrail'in Filistin'e yaptığı zulüm Ünye Cumhuriyet Meydanı’ndan kınandı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve duaların yer aldığı programda hayatını kaybeden Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Filistin'de insanlık dramı yaşanıyor ve açıkça savaş suçu işleniyor” diyerek İsrail’in saldırılarını kınadı.

Filistin’de yaşanan işgal ve soykırımı protesto etmek, insanlık ayıbına dur demek için Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda geniş katılımlı bir program düzenlendi. Ünye Belediyesi organizasyonu ile düzenlenen programa Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Hasan Fahri Alparslan, CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, MHP Ünye İlçe Başkanı Av. Murtaza Hacıimamoğlu, İyi Parti Ünye İlçe Başkanı Av. İrfan Demir, Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, Yeniden Refah Partisi Ünye İlçe Başkanı Hayati Balcı, Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı Serdar Eroğlu, Demokrat Parti Ünye İlçe sözcüsü Mehmet Oral, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Meydana gelen vatandaşlar ellerindeki Türk ve Filistin Bayrakları ile İsrail’e tepki gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda tekbirler getirdi. 

Siyasi parti ilçe başkanları programda konuşma yaparak Filistin’de yaşanan işgal ve soykırımın sona ermesini istedi. Yaşananları esefle takip ettiklerini söyleyen ilçe Başkanları İsrail’i kınarken Filistinli Müslümanların yanlarında olduklarını dile getirdi.

BAŞKAN TAVLI “BU AÇIKÇA İSLAM DÜŞMANLIĞIDIR”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ise programda yaptığı konuşmada dünyanın gözü önünde yaşanan bu insanlık dışı vahşetin kısa zamanda sona ermesi temennisinde bulunarak şu ifadelere yer verdi; “Her ne koşulda ve nerede olursa olsun, özellikle ve özellikle de hastane ve benzeri yerlerin hedef alınmasını ve buralardaki masum insanların katledilmelerini şiddetle kınıyorum. Bu saldırıların kabul edilir, savunulur, mazeret gösterilir hiçbir tarafı yoktur. İslam coğrafyasına, özellikle de Ortadoğu’ya baktığımızda, asırlardır ne yazık ki haçlı zihniyetinin hedefi olarak kalmıştır. Peygamberler coğrafyası olarak dini ve tarihi kimliğe sahip bu topraklar, azılı ve insanlıktan nasibini almamış zihniyetlerin tabiri caizse oyun alanı haline gelmiştir. Bizler İslam ülkeleri olarak birlik ve beraberlik içinde olmadıkça bu tür saldırılara maruz kalmaya devam edeceğiz. Bugün yaşanan insanlık dışı katliamlar sadece bir Filistin meselesi değildir. Bu açıkça İslam düşmanlığıdır.

Kendini demokrasinin savunucusu zannedenlerin yaşanan bu olaylar karşısında ki tutumları da ayrıca düşündürücüdür. Umarım, Dünya’nın gözü önünde yaşanan bu insanlık dışı vahşet en kısa sürede sona erer. Zorbalık ve insanlık dışı eylemlerle kurulan terör devleti Siyonist İsrail’i lanetliyor, Filistinli şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum.”

BAŞKAN GÜLER, “ÜNYE FİLİSTİN İÇİN TEK YÜREK OLDU”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Ünye’nin Filistin’e destek için tek yürek olduğunu dile getirerek şunları söyledi; “Filistin için ya aksiyon göstereceğiz ya reaksiyon göstereceğiz, aslında her ikisini göstermek en güzel şey. Bunun için güçlü olmamız gerekir. Yaptığımız gibi İHA’larımızla, roket çalışmalarımızla, savunma sanayimizde, gerekirse fındığımızla, insan kaynaklarımızla, siyasi birlikteliğimizle ki bugün burada tek bir vücut halinde kalbimiz sadece Filistin için atıyor. Bunlara verilecek en güzel cevap reaksiyondan ziyade aksiyon. İşimizi daha düzgün yapacağız, güçlü olacağız. Kuralları güçlü olanlar veya güçlü olduğunu zannedenler koyuyor. Ama bilmiyorlar ki asıl güç, Allah’ın gücü. Ama bizimde bunun için mutlaka çalışmalarımızı yapmamız lazım.”

Kuran’ı Kerim tilavetiyle devam eden programda Ünye Müftüsü Hüseyin Okuş tarafından yapılan duanın ardından, Filistin’de yaşamını yitiren Müslümanlar için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Oluşturulma Tarihi: 20 Ekim 2023, Cuma 17:27
Güncellenme Tarihi: 20 Ekim 2023, Cuma 17:27
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
DİĞER İÇERİKLER
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.