Hava Durumu

ÜNYE LİMANI, RO-RO VE KRUVAZİYER GEMİLERİNDEN SONRA KONTEYNER GEMİLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

ÜNYE LİMANI HAREKETLENDİ

 RUSYA-GÜRCİSTAN-TÜRKİYE ARASINDA DENİZ TİCARET VE TAŞIMACILIĞINDA ÖNEMLİ ROL ALMAYA HAZIRLANAN ÜNYE LİMANI, RO-RO VE KRUVAZİYER GEMİLERİNDEN SONRA KONTEYNER GEMİLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Karadeniz'in en önemli ticaret ve turizm merkezi olmak amacıyla son iki yıldır hızlı bir atılım sergileyen Ordu, deniz turizmi ve taşımacılığında çıtayı yükseltiyor. 2022 yılı Eylül ayında Ünye Limanı vasıtasıyla Rusya ile Ro-Ro seferlerinin başlamasıyla birlikte uluslararası deniz taşımacılığına adım atan, ardından Aralık ayında deniz turizminin en önemli alanlarından biri olan kruvaziyer turizmine ev sahipliği yapan Ordu, şimdi de konteyner gemilerini ağırlıyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in Karadeniz ülkelerine ve Türk Cumhuriyetlerine ihracat noktası haline gelmesi için çalıştığı Ünye Limanı her geçen gün hareketleniyor. Ünye Limanı Ro-Ro ve kruvaziyer gemilerinin ardından konteyner gemilerine ev sahipliği yapmaya başladı.

Rusya’nın Soçi, Gürcistan’ın Poti limanından hareket eden konteyner gemisi Ordu’nun Ünye Limanına gelerek yüklerini boşalttı. Ordu-Gürcistan-Rusya arasında devam eden deniz ihracat çalışmaları kesintisiz sürüyor.

TİCARET HACMİ ARTACAK

Orta ve Doğu Karadeniz illerinin orta noktasında olması avantajıyla gerek dış gerekse iç ticaret lojistik maliyetlerini düşüren Ünye Limanı, Ordu'nun ticaret hacmini artıran ticaret noktası özelliğini taşıyor.

Karadeniz-Akdeniz ve Ünye-Akkuş-Niksar Yolu gibi stratejik yollarla birleşerek ivme kazanacak olan Ünye Limanı ile birlikte deniz turizm ve ticareti aksamadan devam edecek. Böylelikle Ünye Limanı mevcutta bulunan diğer limanlar gibi eşit şartlara getirilerek hem il ekonomisine hem de bölge ekonomisine önemli ölçüde yön verecek.

 Öte yandan lojistik, sanayi gibi faktörleri de doğrudan etkileyecek liman istihdama da katkı sağlayacak.

Oluşturulma Tarihi: 27 Mart 2023, Pazartesi 12:31
Güncellenme Tarihi: 27 Mart 2023, Pazartesi 12:31
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
DİĞER İÇERİKLER
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.