Hava Durumu

Eğitim ve Matematiğin Önemi Hakkında Çarpıcı Konular...

Gazeteci Ahmet YENİN İle Ünye'li Matematikçi Yazar Muharrem Şahin, Eğitim ve Matematiğin Önemi Hakkında Çarpıcı Konulara Değindiler...

Ünye merkez Saraçlı mahallesi Kabakçılar mevkiinde dünyaya gelmiş  halen daha Üniversite eğitimi sonrası  yerleştiği İstanbul’da İkamet ederek mesleği matematik öğretmenliğini sürdüren Muharrem Şahin. Ünye’nin yetiştirdiği onca gurbetteki değerlerden biri olan Muharrem Şahin Matematik öğretmeni.Muharrem Şah,in ile matematik hayattı özdeyişi üzerine sohbetimize başlayacağız ve devamında kendi dönemi ile günümüzdeki eğitimin geldiği getirildiği nokta üzerine sohbetimiz sürecek.Ancak Matematik üzerine sözlerine başlamadan önce Laikliğin temel taşı devletimizin kurcu dünya lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten söz etmeden söyleşimize başlamamız imkansı diyen Şahin”Laiklik yüce Allah’ın yarattığı dili,dini,ırkı ve rengi ne olursa olsun tüm insanların hayat sigortasısıdır. Laikliği bir tarafa yüklemek insanlığa hakarettir.


Lâiklik, din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ve her vatandaş için vicdan hürriyetinin sağlanması demektir. Atatürk’e göre “lâiklik” yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Tüm yurttaşların vicdan, ibadet ve din özgürlüğü demektir.

Laik idarede din asla devlet işlerine karışmaz. Yasalar yapılırken eskiden olduğu gibi dine uygunluk değil, çağın gereklerine cevap verip vermemesi önem kazanır.
 "Din ve mezhep, herkesin vicdanına kalmış bir iştir. Hiç kimse, hiç bir kimseyi ne bir din, ne de bir mezhep kabulüne zorlayabilir. Din ve mezhep, hiç bir zaman, siyaset aracı olarak kullanılamaz.
Büyük bir devlet adamı ve inkılâpçısı olan Atatürk, insana ve insanın toplumsal ilişkilerine büyük değer vermektedir. Atatürk’e göre “Din bir vicdan meselesidir” dine saygı, inanan kişinin haklarına saygının bir sonucudur.
 "Din bir vicdan sorunudur. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye karşı değiliz. Biz sadece, din işlerini devlet ve ulus işleriyle karıştırmamaya çalışıyoruz." (1926)

Laiklik, asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir (1930).
 
Ünye lisesinden mezun olduktan sonra kazandığın ODTÜ Makine Mühendisliği ve Boğaziçi Matematik öğretmenliği bölümlerinde okuduktan sonra doğal olarak kalıp ikamet ettiğin İstanbul’da Okuttuğun öğrenciler içerisinde doğup büyüdüğün memleketin Ünye’den öğrenciler var mı  sayın Şahin” evet öncelikle aile mensuplarımın evlatları başta olmak üzere Ünye’den çok sayıda öğrenci okuttum.Bu Öğrencilerimden biri halen daha yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak mesleğine devam eden Ünyeli Prof. Dr.Ali Ulvi Önder. Geçtiğimiz günlerde aradı biraz sohbet edip geçmişi yad ettik.
Ali Ulvi Önder”Ünye Lisesi öğrencilerinden sizin kurslarınıza katılan öğrencinizim. Siz ve sizin gibi eğitime gönül vermiş kişileri unutmak olanaklı değil. Aslında halen aktif olarak çalışıyor olmam nedeni ile sosyal medyayı neredeyse hiç kullanamıyorum, ama sizin adınızı görünce ilgisiz kalamadım. Ayrıca dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Sizler sayesinde tıp fakültesine girmeyi hak kazandım ve idealim olan mesleğime kavuştum. Sizin öğretme tarz ve arzunuz hep gözümün önünde canlanıyor. Adınızı duyunca ve geriye baktığımda bir eğitimci olarak sizlerin aydınlattığı yolda yürüdüğümün farkına vardım.  1975 yılında öğrenci olarak girdiğim İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'den profesör olarak ayrıldığım 2010 yılından sonra Kıbrıs’ta Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi olarak mesleğime devam ediyorum.  Sayın Hocam “dedi.
Evli biri kız iki evlat sahibi matematik öğretmeni  Yazar Muharrem Şahin’e sağlık sıhhat afiyet ve başarılar dileriz.

Oluşturulma Tarihi: 19 Ağustos 2023, Cumartesi 15:54
Güncellenme Tarihi: 19 Ağustos 2023, Cumartesi 15:54
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
DİĞER İÇERİKLER
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.