Hava Durumu

BİLSEM ORDU’NUN YÜZ AKI OLDU

BİLSEM ORDU’NUN YÜZ AKI OLDU

 BİLSEM ÖĞRENCİLERİ, DENİZ ALTINA KABLO DÖŞEYEN MAKİNENİN ROBOT TASARIMINI ÜRETEREK 2023 DÜNYA ROBOT OLİMPİYATLARI TÜRKİYE ŞAMPİYONASI’NDA YILDIZLAR KATEGORİSİNDE HEM 1. HEM 2. OLDULAR

 BİLSEM’Lİ GENÇLER, EYLÜL VE KASIM AYLARINDA PANAMA VE DANİMARKA’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEKLER

Ordu Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) öğrencileri, 2023 Dünya Robot Olimpiyatları Türkiye Şampiyonası’nda Yıldızlar kategorisinde Türkiye birinciliğini ve ikinciliği elde ederek Panama ve Danimarka’da yapılacak 2023 Dünya Robot Olimpiyatlarında Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in özel önem ve destek verdiği, üstün yetenekli bireylerin yeteneklerini hızla keşfetmek, geliştirmek ve topluma katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla kurulan Ordu Dr. Mehmet Hilmi Güler Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM), ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler alamaya devam ediyor. 

DENİZ ALTINA KABLO DÖŞEYEN MAKİNENİN ROBOT PROTOTİPİNİ ÜRETTİLER

BİLSEM öğrencileri Kayra Demir, Yusuf Eren Kotan, Ali Fuat Set ve Ecesu Yıldırım, Pasifik ve Karayipler’de deniz altı kablolarının kurulması ve onarılması, deniz altı sunucu çiftliklerinin kurulması ve açık deniz güneş panellerinin etkinleştirilmesine yönelik robot tasarımı ile İzmir’de düzenlenen 2023 Dünya Robot Olimpiyatları Türkiye Şampiyonası’nda Yıldızlar kategorisinde Türkiye birinciliğini ve ikinciliğini elde etti.

DANİMARKA VE PANAMADA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEKLER 

BİLSEM elde ettiği bu başarı ile 19-23 Eylül 2023’te Danimarka’da ve 7-9 Kasım 2023’te Panama’da düzenlenecek olan WRO International Final 2023 etkinliğinde Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı.

BAŞKAN GÜLER, ŞAMPİYONLARI AĞIRLADI

Yarışmada büyük bir başarı elde eden öğrencileri, BİLSEM Müdür Yardımcısı Ömer Kalafatçı ve Danışman Öğretmen Murat Demir ile makamında ağırlayan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, BİLSEM öğrencilerinin aldıkları başarı ile çok gururlandıklarını belirtti.

Başkan Güler, “Çok gurur verici bir tablo. Çok güzel bir nesil yetişiyor. Çocuklarımızla gurur duyuyoruz. Hocalarımızı kutluyoruz. Onlar çalışıyorlar, bizde bu çalışmalarında her zaman onlara destek olmaya çalışıyoruz. Okulumuz daha önce Kanada’da ve Macaristan’da dünya şampiyonu olmuştu, şimdi bu başarıyı da sizlerden bekliyoruz. Türkiye’ye güzel haberlerle döndüğünüz de daha da mutlu olacağız. Ama siz bizim gönlümüzde her zaman şampiyonsunuz” dedi.

DANIŞMAN ÖĞRETMEN DEMİR: “EN BÜYÜK DESTEKÇİMİZ DR. MEHMET HİLMİ GÜLER”

BİLSEM öğrencilerinin Danışman Öğretmeni Murat Demir ise Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in en büyük destekçileri olduğunu vurguladı.

Hedeflerinin dünya şampiyonluğu olduğunu aktaran Demir, “Okulumuzun ismi artık Türkiye’de herkesin kafasına kazandı. Gittiğimiz yarışmalarda kimse bizimle aynı grupta olmak istemiyor. ‘Ölüm grubu’, ‘yıkım ekibi geldi’ gibi söylemler oluşuyor. Olduğumuz her yerde birinciliğin en büyük adayı biziz. Bu başarılarda en büyük destekçimiz Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler. Her yıl maddi ve manevi her türlü desteği bize veriyor. Bizde bu başarılı çalışmaları bu şekilde yapıp kendimizi uluslararası arenada gösterme şansı yakalıyoruz. O yüzden Hilmi Bey’e sonsuz teşekkür ediyoruz. Biz başarılarımıza devam edeceğiz ve bu yıl dünya şampiyonluğunu elde edeceğiz” diye konuştu.

HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

Öte yandan başarının mimarları olan BİLSEM öğrencileri Ecesu Yıldırım, Kayra Demir ve Yusuf Eren Kotan’da 2023 Dünya Robot Olimpiyatları için hazırlıklarını sürdürüyor. Sabahın erken saatlerinde BİLSEM’e gelen öğrenciler danışman Öğretmenleri Murat Demir eşliğinde robotlarını geliştirmeye devam ediyor.

Hem yaptıkları robotlar hem de hedefleri hakkında görüşlerini paylaşan Ecesu Yıldırım, Kayra Demir ve Yusuf Eren Kotan günlük 10 saat olmak üzere çok sıkı çalıştıklarını belirttiler. Yurt dışında yapılacak yarışmalarda da iddialı olduklarının altını çizen öğrenciler, destekleri dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerini ilettiler.

Oluşturulma Tarihi: 7 Temmuz 2023, Cuma 12:33
Güncellenme Tarihi: 7 Temmuz 2023, Cuma 12:33
Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
DİĞER İÇERİKLER
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.