SON DAKİKA
Hava Durumu

Gençlik Merkezimizde bir yıl dolu dolu geçti

Ünye Gençlik Merkezi Müdürü Kasım Avcı, Kurslarımız ve etkinliklerimiz bütün bir yıl  devam ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 16:33
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 16:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Gençlik Merkezimizde bir yıl dolu dolu geçti

Gençlik Merkezimizde bir yıl dolu dolu geçti

Ünye Gençlik Merkezi Müdürü Kasım Avcı, Kurslarımız ve etkinliklerimiz bütün bir yıl  devam ediyor. Biri bitmeden diğeri başlıyor. Gençlerin boş zamanlarını en etkili ve verimli değerlendirmeleri için yoğun ve sürekli bir kurs ve etkinlik programlarımız var.  Etkinliklerimizden çevre ilçelerimizde faydalanıyor. Bakanlığımızın düzenlediği yurt çapında 40 dan fazla gençlik kamplarımızdan Ünye deki  gençlerimizi de faydalanmaya davet ediyorum.

Gençlik Merkezimizin en büyük problemi ulaşım konusudur. Acil Dolmuş Hattının buradan veya yakınlarından geçmesi için çalışma yapılmalıdır. Akkuş-Niksar Cadesinden de ulaşımın kolay olması için tabakhane deresinin üzerine yaya köprüsü şarttır.

Gençlik merkezinin amacı; gençliğin kişisel ve sosyal gelişimini destekleyici çalışmalar yapmak, genç gruplarının ihtiyaçlarını da dikkate alarak gençlerin yeteneklerinin keşfedilmesini sağlamak, gençlerin karar alma ve uygulama süreçleri ile sosyal hayatın her alanına katılımını sağlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştirmek, iyi olma halinin arttırılmasına yönelik faaliyetler yürütmek, her türlü bağımlılık ve zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik önleyici faaliyetler gerçekleştirmektir.

 Gençlik merkezinin görevlerini kısaca özetlersek şunlardır:

 Gençlerin ahlaki ve insani değerlere sahip, sosyal sorumluluk bilinci yüksek bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamak. Gençlerin yetenekleri, hedefleri ve ilgi alanları da dikkate alınarak ulusal ve uluslararası eğitsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetleri gerçekleştirmesini sağlamak. Gençlerin zihinsel, bedensel, ruhsal, sosyal ve duygusal açıdan sağlıklı yaşam sürdürmelerine katkı sağlamak. Gençlerin eleştirel ve analitik düşünme becerilerinin geliştirilmesini sağlamak.   Gençlerin kendine güvenen, katılımcı, özgün, üretken, kişisel ve sosyal becerilere sahip bireyler olarak gelişmelerine destek sağlamak. Gençlerin bilgi, beceri, deneyim ve zamanını toplumsal sorumluluk anlayışı ve gönüllülük esasıyla bir amaç doğrultusunda kullanmasını sağlamak ve gönüllülüğü yaşamlarının bir parçası haline getirmek. Gençlerin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda rehberlik ve yönlendirme faaliyetleri yürütülmesini sağlamak. Gençlerin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda yürütülecek faaliyetlere uygun alan ve materyal sağlamak. Bakanlığın diğer birimlerince gerçekleştirilecek çalışmalara gençlik merkezleri faaliyetlerini aksatmadan destek sağlamak. Gençleri zararlı alışkanlıklardan koruyacak eğitimler vermek, önleyici ve koruyucu proje ve faaliyetler üretilmesini sağlamak. Gençlerin sahip oldukları potansiyellerini ortaya çıkarmaya yönelik faaliyetler düzenlenmesini sağlamak ve dezavantajlı gençler ile ilgili çalışmalar yapmak. İstihdamda ve eğitimde yer almayan gençlere yönelik çalışmalar yapmak, bu kapsamda oluşturulan özel politikaları uygulamak. Ulusal ve uluslararası etkinliklere gençlerin katılımını sağlamaktadır.

Bu amaç ve görevleri yerine getirmek için Ünye Gençlik Merkezi olarak 7 / 24 gün-saat olarak imkanlarımız dahilinde hizmet vermeye çalışıyoruz.

Kurs kayıtları için gençlik merkezine bizzat ön başvuru yapılacağını, küçüklerin ise velileri ile başvurularını almaktayız, başvuruların belli bir sayıya ulaşması ile kurs programları yapmaktayız.

Gençlik merkezinin verimliliğine dikkat çeken Kasım Avcı, şunları ifade etti: “

Ünye Gençlik Merkezimiz  7 dönüm arazi üzerinde bulunan hizmet binası ve bahçesindeki diğer hizmet ve etkinlik alanları ile yoğun bir faaliyet içersindedir.  Açık ve kapalı basketbol ve voleybol sahası, sera, açık hava okçuluk sahası, açık tenis kortu, kütüphane ve atölyelerimiz var. Kütüphanemiz gençlerimizin en çok yararlandığı alanlardan biridir, her türlü sınavlara gençlerimiz burada hazırlanıyor. Seramızda gençlerimizi toprakla buluşturuyoruz. Çocuk ve gençlerimizin hayvan sevgilerini ve korkularını gidermek için kadrolu kedileri ile hizmet veriyoruz. Atölyelerimizde  robotik,  kodlama, gitar, bağlama, piyano, keman, akıl ve zeka oyunları, satranç, resim, ebru sanatı, filografi, ahşap boyama,  türkçe, fen bilimleri, matematik, İngilizce, Kur’an kursu, basketbol, voleybol, badminton, Corling, dart, masa tenisi, geleneksel okçuluk başta olmak üzere 50 ye yakın kursla 7 gün 24 saat hizmet vemekteyiz. Akkuş, İkizce, Çaybaşı gibi çevre ilçe ve okullarında “merkezim her yerde” faaliyetleri adı altında yıl boyunca etkinliklerimiz var. Yine Yurtkur larda “genç ofis” adı altında çalışma ofislerinde üniversite öğrencilerimize yönelik faaliyetlerimiz devam etmektedir.

Bakanlığımızın Türkiye genelinde yer yıl 4 civarında  değişik illerimizde yapılan “doğa ve deniz kamlarımıza gençlerimizi getiriyoruz. Gençlerimizin boş zamanlarına en kaliteli ve yararlı şekilde eğitici-öğretici olarak geçirmeleri için bütün personelimiz ile gayret etmekteyiz.

2022 yılı her türlü dez avantaja rağmen Ünye Gençlik Merkezi olarak çok yoğun ve dolu dolu geçti. Gençlerimizi Merkezimize bekliyoruz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.