SON DAKİKA
Hava Durumu

Zafer Partisi’nden Agrobay çıkarması Seçim çalışmalarına ara verip direnişteki işçilere koştu!

Zafer Partisi’nden Agrobay çıkarması: Seçim çalışmalarına ara verip direnişteki işçilere koştu!İzmir’de AKP’ye yakınlığıyla bilinen Bayburt Grup’a ait Agrobay Seracılık’ta sendika üyeliği yaptıkları için işten çıkarılan 39 işçi Ankara’ya doğru yürüyüşe

Haber Giriş Tarihi: 21.03.2024 11:03
Haber Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 11:03
Kaynak: IGF
Zafer Partisi’nden Agrobay çıkarması Seçim çalışmalarına ara verip direnişteki işçilere koştu!

Zafer Partisi’nden Agrobay çıkarması: Seçim çalışmalarına ara verip direnişteki işçilere koştu!İzmir’de AKP’ye yakınlığıyla bilinen Bayburt Grup’a ait Agrobay Seracılık’ta sendika üyeliği yaptıkları için işten çıkarılan 39 işçi Ankara’ya doğru yürüyüşe geçti. Ankara’nın ilçesi Çankaya’da Zafer Partisi’nden Belediye Başkan Adayı olan ve Çankaya sokaklarında yoğun bir seçim mesaisi yürüten Esmaül Hüsna Aslan ise, çoğunluğu kadınlardan oluşan Agrobay işçilerini Ankara’da beklemek yerine, seçim çalışmalarına ara verip yürüyüşe geçen Agrobay işçilerine desteğe koştu. Aynı zamanda Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Aslan, Manisa’nın Soma ilçesinde işçilerle buluştu ve onların sorunlarını dinledi.

Agrobay işçilerini, Soma’da geceyi geçirmek için kurdukları çadır alanında, yaktıkları ateşin başında ziyaret eden Zafer Partili Aslan, işçilerin Agrobay’da yaşadıkları zorbalığı, doğrudan işçilerin ağzından dinledi. Agrobay işçilerine Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın selamlarını ve destek mesajını ileten Aslan, Ankara’da işçilerin taleplerini yetkililere ulaştırmak için girişimlerde bulunduklarını ve parti olarak Agrobay işçilerini yalnız bırakmayacaklarını vurguladı.

TUVALET YASAĞI, SİSTEMATİK HAKARET, MAAŞ İSE YOK…

Destek ziyareti onrasında Bergama-Dikili yolu üstünde Agrobay Seracılık işletmesi önüne giden Esmaül Hüsna Aslan, burada bir açıklama yaptı ve Agrobay işçisinin yaşadıklarını şirket tabelası önünde anlattı. Açıklamasında “İzmir Bergama-Dikili arasında bulunan Agrobay Seracılık önündeyiz. Burada bulunmamızın sebebi, 7 ay önce bu işletmeden haksız yere işten çıkartılan 39 işçi arkadaşımız. İşçilerimiz, çalışma koşullarının kötülüğü yüzünden anayasal hakları olan sendika üyeliği süreci başlatmışlardı” diyen Aslan, işçilerin bu işyerinde yaşadığı zorbalığı da şu ifadelerle kamuoyuna duyurdu:

“Agrobay işçisi, günde bir defa tuvalet izni olduğu için, iki ayda bir maaş ancak alabildikleri için, yemek molalarının süresi çalındığı için, kışın üşüdükleri yazın yandıkları otobüslerle iş yerlerine ulaştırıldıkları için, hastalandıkları için ve bir de üstüne üstlük sistematik bir şekilde hakarete uğradıkları için sendikaya üye oldu. Patron ise işçilerimize, kişilik haklarına da saldırarak, kod-46’dan işlem yapıp işten çıkardı.

Bildiğiniz gibi, Kod-46, saray rejimiyle birlikte iş hayatımızı ele geçiren bir madde. 39 işçi kardeşimizden 31'i, sendikal haklara sahip olmak için bir adım atınca, onurları zedelenerek işten çıkarıldılar. Bu yüzden, işlerinden oldukları yetmezmiş gibi işsizlik maaşı bile alamaz, başka bir yerde işe girip çalışamaz duruma düşürüldüler.”

ERDOĞAN’DAN ÖDÜL ALIP BİNALİ YILDIRIM’LA KURDELE KESEN PATRON

Açıklamasına “Peki soruyorum, patron Agrobay Patronu, bunca pervasızlığı, kime, neye güvenerek yapabildi?” Sorusuyla devam eden Aslan, “Bu sorunun yanıtı için önce Agrobay patronunu tanımamız gerekiyor. Agrobay isimli işletme kime ait? Abdurrahman Şentürk’ün başında olduğu Bayburt Grup’a. Abdurrahman Şentürk ve sahibi olduğu Bayburt Grup’u gelin birlikte tanıyalım, tanıyalım ki 39 işçimizin emeğinin neden bu kadar rahat gasp edilebildiğini anlayalım” diyerek şunları söyledi:

“Abdurrahman Şentürk isimli şahıs, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın elinden ödüller alıp Binali Yıldırım gibi isimlerle kurdeleler keserken, patronu olduğu Bayburt Grup ise devletten en ballı ihaleleri kapan holding oldu son 10 yılda. Yetmez derseniz, yine aynı kişi daha birkaç yıl önce “Resmi belgede sahtecilik” ve “nitelikli dolandırıcılık”tan 7 yıla mahkum edildi. Yani bu patron için işçiyi dilediği şekilde işten atmak çok da bir iş değil. Arkasında saray desteği, Türkiye’de bu hukuksuzluk düzeni oldukça Agrobay patronu işçilere işkence yapmayı adeta kendine hak görüyor, zeytinyağı gibi üste çıkarak bir de “firmamın itibarını zedelediler” diyerek işten çıkarttığı işçiler hakkında tazminat davası açabiliyor.”

‘ADALET MEŞALESİNİ AGROBAY’IN ÖNÜNDE YAKIYORUZ’

“Sevgili halkımız, kıymetli emekçiler; Bu karanlığa, bu zorba düzene teslim olmayın” çağrısı yapan Esmaül Hüsna Aslan “Zafer Partisi, Türk işçisinin yanında, Zafer Partisi, emeğiyle geçinen, alınteri ile çabalayan halkın yanındadır. Bugün de buradayız, adalet meşalesini zorbalığın ve adaletsizliğin hüküm sürdüğü Agrobay’ın önünde yakıyoruz” dedi.

‘İŞÇİYİ EZMEYE KALKAN KARŞISINDA BİZİ BULACAK’

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Çankaya Belediye Başkan Adayı Aslan, “İşçilerimiz 7 ayı geride bıraktı direnişlerinde ve 3 gündür de Ankara yolunu tuttu. İstedikleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na seslerini duyurabilmek. Ankara’da da yanlarında olacağız, burada olduğumuz gibi” derken, “Dost düşman duysun, Agrobay’ın direnen emekçilerini ezmeye kalkan karşısında Zafer Partisi’ni bulacak” ifadelerini kullandı.

Aslan, açıklamasını çoğunluğu kadınlardan oluşan Agrobay işçilerinin sloganıyla bitirdi:

“Ankara, Ankara duy sesimizi,

Bu gelen kadınların ayak sesleri!"

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.