SON DAKİKA
Hava Durumu

Seçimde adayım!

Ünye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Genel Kurul’a gidiyor. Kooperatif Genel Kurulu 2023 Ocak ayında yapılacak.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2022 10:52
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2022 10:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
Seçimde adayım!

Ünye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, seçimde yeni dönem için aday olduğunu söyledi.

İnsanın verimlilik süresinin 25-55 yaş aralığı olduğuna işaret eden Özkan; “Koltukta uzun süre oturmak aslında bir yönetici için en tehlikeli şey. Buna kapılamamak lazım” dedi.

Sesi programında Gazeteci Ali Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Ünye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, 2023 başı Ocak ayında Genel Kurul’a gidecekleri bilgisini verdi.

Genel Kurulda yeni dönem için aday olduğunu belirten Ümit Özkan, şöyle konuştu;

Temsil makamları insanın kendi işinden dağa ağır…

 “Ben Kooperatifimizde temsil makamına seçilip koltuğa oturduğum anda şunu hissettim; burası sana ait olan, senin işin olan bir makam değil. Burası kamu adına, millet adına, üyeler adına bir makam. İnsan kendi işinde başarılı olur, başarısız olur, sonuç sadece işin sahibini ilgilendirir. Ama burası öyle değil. Buradaki sonuç, burası ile ilgili herkesi ilgilendirir. Dolayısıyla buranın sorumluluğu farklı, büyük ve zor bir görev… Aynen bu duyguları yaşadım. İlk koltuğa oturduğumda tüm ortaklarla beraber istişare yaptığımızda ortak karar bir aldık. Başarılı olmak, başarmak için çok çalışmamız gerektiğinin altını çizdik. Başarılı olduk ki sonraki seçimlerde ard arda güven tazeledik, görevimize devam ettirildik. 

Bu makamlar yeri gelir insanı yanıltabilir

Dört dönem bu göreve layık görüldük, seçildik. Ama şöyle bir şey gelişebilir böyle ard arda seçilen insanlarda, ‘Hep beni tercih ettiklerine göre, ben her şeyi en iyi bilir, en iyi yaparım.’ İşte bu çok tehlikeli bir şey, hiç hoş bir durum değil. Bu duyguya kapılmak, güç zehirlenmesine uğramak bu görevlerin en tehlikeli yanı. Bunun bilincinde olarak hareket etmek çok önemli. Ben ilk genel kuruldan sonra 3 tane seçimli genel kurul yaptım. Üçünde de bir aday çıkmadı. Tabi bu, bundan sonra da aday çıkmayacak anlamına gelmiyor. Zaten bir aday çıkacağını hissettiğinizde bilmelisiniz ki bir yerlerde bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz. Bu yanlışı bulup, sorun varsa çözüp ortadan kaldıramazsanız kaybedersiniz. Ben hep der, söylerim; insanın verimlilik süresi 25-55 yaş arası. Bu makamlar için hesabınızı buna göre yapmalısınız.

Ben bu işte tek başıma değilim…

Yeni aday ya da adaylar çıkmalı mı? Çıkmalı tabi ki… Bu görevler geleceğe yeni adaylarla, yeni adlarla taşınacak. Başka türlü bir yolu yok. Aday çıkması çok güzel, ben kendi adıma konuşuyorum. Bir aday çıkması durumunda, bir şeyler yanlış yapılıyor ki aday çıkıyor. Ama aday çıkmadan da bu işler çözülebilir. Gelir karşınıza medeni bir şekilde derki, ben senden daha iyi şekilde yapacağıma inanıyorum. İstişareler yapılır, bu kişinin bu işi yapacağına inandığımızda emin olun ki Ümit Özkan olarak altına da imzamı atarım, yönetimimle birlikte ortak paydada birleşip düzgün bir yönetim oluşturup yeni dönemi böyle de hazırlayabiliriz. Önemli olan şahıs değil, bu kurumun menfaati. Ama temsil ettiğim kurum, ister iyi yönlü olsun ister kötü yönlü olsun bunun sorumlusu orada ki yöneticiler. Bana bu kadar güvenmiş insanlar varken ve bugün sayısı 1250, yarın ise verilecek kredilerle 1500’leri aşacak üye sayısıyla bu kurumda bir güven ortamı oluşmuşken, bir başarı ortaya konulmuşken ben tutup ta bireysel karar alamam. Bu kadar insanın sorumluluğunu ben tek başıma alamam. Burada karar ve sorumluluklar ortaktır.

Yapılan değişiklik çok iyi oldu

2023’te evet seçim olacak. Kooperatif olarak her gün bizim sistemimiz kendini güncelliyor. Eksikleri bulup ara sözleşmelerle değişikliğe gidiyor. Son değişiklik çok iyi oldu. Önceden bir şikayet söz konusu olduğunda veya bir yolsuzluk olduğunda bize müfettiş gelirdi. Artık her yıl bize dış denetim gelecek. Dış denetim olmadan da kooperatif genel kurul yapamayacak. Bu otokontrol noktasında kurumumuz için çok daha iyi oldu.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.