SON DAKİKA
Hava Durumu

MURAT KAÇAK’TAN 100 İL TARTIŞMASINA DAİR AÇIKLAMA

Ünye Fatsa arası kavgalı günler geride kaldı derken kanaatim odur ki, meseleyi tekrar alevlendirmenin iki tarafa da bir faydası olmayacaktır.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2023 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2023 15:30
Kaynak: IGF
MURAT KAÇAK’TAN 100 İL TARTIŞMASINA DAİR AÇIKLAMA

MURAT KAÇAK’TAN 100 İL TARTIŞMASINA DAİR AÇIKLAMA

Kıymetli hemşehrilerim;
Son zamanlarda ulusal ve yerel medyada il sayısının 100 çıkacağı ve hangi ilçelerin il olacağı tartışmaları ayyuka çıkmış, olaya Ünye mi il olsun Fatsa mı tartışması da girince mesele iyice içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Yıllar önce yaşadığımız Ünye Fatsa arası kavgalı günler geride kaldı derken kanaatim odur ki, meseleyi tekrar alevlendirmenin iki tarafa da bir faydası olmayacaktır.

Partimizin Lideri Dr. Devlet Bahçeli, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 100 maddelik anayasa hazırlığından bahsettikten sonra şöyle bir cümle kurmuştur. “Yeni yüzyılda 100 il, 1000 ilçeden müteşekkil idari yapısıyla gücüne güç katmış bir Türkiye’yi inşa ve ihya etmemiz mümkündür.” 

Bu cümleden her nedense, Ülke içerisindeki nüfusu yüksek ilçelerin il yapılarak 100’e tamamlanması algılamıştır. Durum böyle olunca yıllardan bu yana il olma hayalleri süren Ünye, sakinliğini bozmuş tekrar tartışmanın odağına oturmuştur.

Ünye ve Fatsa’mızın çok kıymetli yöneticileri, idarecileri, STK’ları ve hemşerilerimize tavsiyem, süreci sükunetle takip etmeleridir. Sayın Liderimizin 100 ilden kastı Ülke içerisinden illerin bölünerek 100’e tamamlanması değildir. Daha önceki konuşmalarını takip edenler, “82 Kerkük, 83 Musul” çıkışını hatırlayacaklardır.

Sayın Liderimiz Devlet Bahçeli, Misak-ı Milli sınırlarını kastederek Türkiye yüzyılı içerisinde bunu gerçekleştirmek mümkündür demiş, söz konusu haritanın gerçekleşme imkanının olabileceğinden bahsetmiştir.

Uzun lafın kısası, Mesele Ünye’den de ve Fatsa’dan da büyüktür. Ülkemizde il olmayı hak eden ilçeler elbette vardır, olmalıdır da. Ancak bu kırmadan dökmeden, hakkaniyetle olmalıdır. Selam ve sevgilerimle.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.