SON DAKİKA
Hava Durumu

Güler, dedikodulara cevap verdi...

Hilmi Güler, “Bütün iddiaları inceledik. Ancak hata dahi yok. Ancak bu arkadaşların anlama ile ilgili sorunları var. Çünkü bu iddiaların hepsine teker teker cevap verdim.

Haber Giriş Tarihi: 18.06.2021 14:01
Haber Güncellenme Tarihi: 18.06.2021 14:01
Kaynak: Sabah
Güler, dedikodulara cevap verdi...

BAŞKAN GÜLER, GÜNDEM ÖZEL’DE

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Altaş TV’de yayınlanan “Gündem Özel” programının canlı yayın konuğu oldu. Funda Altaş Şimşit’in sorularını yanıtlayan Başkan Güler, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve planlanan çalışmaları masaya yatırarak önemli açıklamalarda bulundu.

“ORDU’NUN HER YERİNİ İLİMİZE YAKIŞIR HALE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Ordu’da belediyeliğin tam anlamıyla yapıldığı güzel bir dönem geçirildiğini söyleyen Başkan Güler, “Ordu’da çalışmalar fevkalade gidiyor. Ordu’yu baştan aşağı değiştiriyoruz. Hem fiziki olarak değiştiriyoruz. Hem mental olarak değiştiriyoruz. Çünkü Ordu’daki dönüşümün önce zihinlerde oluşması lazım. Bir yandan yol yapıyoruz. Bir yandan kavşakları düzeltiyoruz. 19 ilçede yoğun asfalt çalışmalarımız devam ediyor. Ordu’nun denizi ile barışık olması için önemli çalışmalarımız var. Yaylalarımızı turizme hazırlıyoruz. Ordu’nun her yerini ilimize yakışır hale getirmek için yoğun şekilde çalışıyoruz. Bunlar haricinde de Düşünen Üreten Yarışan Ordu’yu oluşturmak için çalışmalar yapıyoruz. Her yönü ile Ordu Belediyeciliğin tam anlamıyla yapıldığı güzel bir dönemi yaşıyor” dedi.

“BÜTÜN İDDİALARI İNCELEDİK. ANCAK HATA DAHİ YOK”

Son günlerde Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ilgili gündeme gelen iddialara cevap veren Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Bütün iddiaları inceledik. Ancak hata dahi yok. Ancak bu arkadaşların anlama ile ilgili sorunları var. Çünkü bu iddiaların hepsine teker teker cevap verdim. Yine anlamakta sorun yaşıyorlarsa bunları tekrar açıklarız” diye konuştu.

Başkan Güler konuşmasına şöyle devam etti:

“Muhalefet Partisi Milletvekilinin asılsız iddiaları ile ilgili beyanatlarının cevaplarının hepsini mecliste söyledim. Ancak bu arkadaşların anlama ile ilgili sorunları var. Çünkü bu iddiaların hepsine teker teker cevap verdim. Yine anlamakta sorun yaşıyorlarsa bunları tekrar açıklarız. Gelsinler beraberce inceleyelim. Onlarda görsünler. Bazı iddialar çok komik iddialar. Komik olduğu içinde anlatasım da gelmiyor. Çünkü bu sefer seviye düşecek. Çünkü bahsettikleri konular, aynı zamanda kendilerini de ilgilendiren konular. Yani şikâyet eden adamlar aynı zamanda iş takibi yapan adamlar. Burada etik değerleri öne çıkaracak birim oluşturmuştuk. Böyle bir birimi teşkilat şemasına koyan bir Büyükşehir Belediye Başkanı bu tip aslı olmayan konularda herhangi bir hata yapabilir mi? Bütün arkadaşlarımız gayet aklı başında, gayet güzel çalışmalar yapan düzgün çalışmaları oluşturan kişiler. Fakat şu var. Bu konulara alışkın değiller. Yani öyle bir sistem oluşturulmuş ki tamamen kişisel çıkarlara dayalı bir yapı var. Çoğunluğu da Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ilgili. Zaten belediyelerin gündeminin yüzde 85’i imar. Kimse şehrin güzelleşmesine bakmıyor. Kişilerin haklarına bakmıyor. Hep kendi kişisel çıkarlara bakılmış. Tabiri caizse bir apartmanda bir kat daha nasıl çıkartırız. Onun peşindeler. İmarla ilgili çalışmaları yaparken biz hep bunları gördük. Uzman arkadaşlar ile çalışıyoruz. Bunların içinde imar konusunda profesör olanlar var. Şehircilik uzmanları var. Şehir plancıları var. Mimarlar var. Bunlar haricinde imarla ilgili değişimleri halkımıza soruyoruz. Hepsi askıda şu anda. Ben hayatım boyunca 60 bin ihale yaptım. Bunların içinde küçükleri çıkarsanız 20 bin ihale olur. Yani geldiğimiz günden beri söylüyoruz. İmar bizim namusumuz. Ancak son günlerde benim değer yargılarımla bazılarının değer yargıları arasında fark var. Çıkara dayalı bir iş var. Ve zamanında sistem bunun üzerine kurulmuş. Sistem ne alabiliriz ne kadar nereden ne kopartabiliriz. Tamamen bunun üzerine kurulmuş. Bu sistem ile ilişkiler son derece düşündürücü. Biz bunlara karşı durduğumuz için bu eleştirilere maruz kalıyoruz. Bu konulara çok çekilmek isteniyoruz. Ancak ben buraya sevgiyi büyütmeye geldim. Tartışma yapmayalım diye geldim. Ama bunun üzerinde ben şunu görüyorum. Devamlı bir yere çekilmeye çalışılıyoruz. Ucu kime dayanırsa dayansın. En ufak hata dahi olsa. Ben bunu hem cezalandırırım hem de gerekeni yaparım. Biz buraya temiz siyaset diye geldik. Hakkaniyet ve erdem diye geldik. Bunları diyen bir kimse hayatı boyunca buna dikkat eden bir kimse o kadar iş yaptıktan sonra okyanusta yüzüp derede boğulur mu? Böyle bir şey söz konusu dahi olmaz. Hata olmaz mı? Olur. O düzeltilir. Ancak hata dahi yok. Hepsini inceledik. Bütün iddiaları inceledik”

“BİZDE TEMBELLİK VE DEDİKODU YASAK”

Ordu’nun ana sorununun çöp, asfalt değil, temiz siyaset olduğu belirten Başkan Güler, “Ben Ordu’yu mental olarak değiştirmeye çalışıyorum. Çünkü bizim hep inandığımız önce ahlak ve maneviyat. Gerisi hikâye” dedi.

Başkan Güler şöyle konuştu:

“Politik-psikoloji üzerine uzmanlarla çalışıyorum. Burada yalancının payı diye bir şey var. Bir kişiye iftira atıyorsunuz, itham da bulunuyorsunuz. Doğruluğunu ispat ettiği halde yüzde 15 pay kalıyor. Buna yalancı payı deniyor. Bunu sosyologlar ve psikologlarla bunları inceliyoruz. Ben Ordu’yu mental olarak değiştirmeye çalışıyorum. Çünkü bizim hep inandığımız önce ahlak ve maneviyat. Gerisi hikâye. Ordu’nun aslında ana sorunu asfalt, yol, çöp değil. Ana sorunu temiz siyaset. Yanlış alışkanlıklar, yanlış tercihler. Ama bunları anlatmamıza rağmen fazla değil ufak bir grup. Bu grup komik düşmek pahasına bu tür şeyleri ifade ediyorlar. Ben geldiğim zaman şunu söyledim, ‘dedikodu yapan bu kapıdan girmeyecek’ dedim. Bir de ‘tembel olan girmeyecek’ dedim. Tembellik ve dedikodu yasak bizde. Belge diye bahsettikleri de belge değil, hepsini inceliyoruz. İşin ilginç tarafı itham eden kişilerin bazıları kendileri iş takibi yapıyorlar. Ben bu tür şeyleri ciddiyetten uzak buluyorum, hatta bazı durumlarda gülesim geliyor.

“YIKILAN YERİ İMARA AÇMIYORUZ, TÜRKÇE SÖYLÜYORUM İMARA AÇMIYORUZ”

Başkan Güler Belde Evler konusunda yapılan işin devrim niteliğinde olduğunu söyledi. Kimsenin cesaret etmediği bir işi mahkeme kararı ile birlikte sonuçlandırıldığını sözlerine ekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Belde evler alanındaki binaları yıktık. Kanunun gereği olarak yıktık, mahkeme kararı ile yıktık. Keyfimizden yıkmadık. Orda yanlış yapılan bir iş vardı yasanın gereğini yaptık. Yapmasaydık biz suçlu olurduk. Kanunla yıktık. Mahkeme kararı ile yıktık. Bu kadar açık. Yıktığımız yerin masraflarını ödüyoruz, bu tazminat değil, hukuki süreci devam ediyor. Şu anda ödenecek rakam 104 değil. Şu anda komisyonlarda inceleniyor. İsmini dahi bahsetmek istemediğimiz kişi bunu bildiği halde duyduğu halde tekrar ediyor. Şu anda ödenecek rakam kesinleşmedi. Komisyonlarda inceleniyor. Süreç devam ediyor. Yıkılan yeri imara açmıyoruz, Türkçe söylüyorum ‘imara açmıyoruz’. Burasını yeşil alan olarak halka açıyoruz, imara açmıyoruz. Halk buradan faydalanacak. Burası tamamen halka kapalıydı, halka açtık. Yaptığımız şey devrim niteliğinde. Şehircilik anlayışı bakımından Türkiye’de örnek oluyor, yabancılarında incelediği bir konu. Kimsenin cesaret etmediği bir işi mahkeme kararı ile birlikte yaptık. Bunu Ordu halkı alkışlıyor. Nedense çıkar ilişkileri olan bir koalisyon var. Burada etik değerler, siyasi görüş, çıkarlar hepsi birbirine girmiş. Hemşerilik hakkı, kul hakkı, adalet böyle bir şey söz konusu değil. Şehircilik yok. Biz burada ilk defa dosdoğru yürüyen, dosdoğru hareket eden bir yönetim olarak bunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“BUNLARA AYIRACAK ZAMANIMIZ YOK”

Ordu’ya sıradan bir belediye başkanlığı yapmaya gelmediğine dikkat çeken Başkan Güler, “Belediyemizde yaklaşık 4 bin kişi çalışıyor, kilit adam olarak 10 kişi aldım ona dahi tahammülleri yok bazı kişilerin. Ben seçilerek gelmişim, bir emaneti almışım. Bu emaneti en güzel şekilde alıp hakkını halkımıza teslim etmemiz lazım. Halk bana yap arkandayız dedi. Şimdi bu kime battı, sebebi nedir. Biz burayı halka açıyoruz. Anayasal hakkımızı yerine getirdik, gerisi lafügüzaf. Eğer komik duruma düşmek istemiyorlarsa oturur, konuşuruz. Son olarak söylüyorum bunlara ayıracak zamanımız yok. Zaman çok kıymetli, biz şu an üretimi patlatıyoruz. Bizde çözüm üretmek var halının altına süpürmek yok. Ben buraya sıradan bir belediye başkanı olmaya gelmedim. Burası benim memleketim. Ben burada emredildiği gibi dosdoğru olmak durumundayım. En ufacık sapma bizim hareketimizde olmaz. Ordu çok sıradışı bir il. Çok daha faydalı şeyler konuşacakken, ortaya bir şey atılıyor. Biz yol yapıyoruz. Asfalt plenti, taş ocağı satın aldık. Kendi malımızın sahibi olduk. Cayır cayır yol yapıyoruz. Önceden dedikodu yapanlar şimdi bizden taş, asfalt almaya kalkıyorlar”

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.