SON DAKİKA
Hava Durumu

Fatsa'yı hemen terk edin

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Fatsa’daki siyanürlü altın madeninin ikinci ÇED raporunun iptal edildiğini belirterek, “Rantı değil, doğayı savunanlar kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 22.06.2023 13:39
Haber Güncellenme Tarihi: 22.06.2023 13:39
Kaynak: IGF
Fatsa'yı hemen terk edin

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Fatsa’daki siyanürlü altın madeninin ikinci ÇED raporunun iptal edildiğini belirterek, “Rantı değil, doğayı savunanlar kazandı. Alınan bu karar derhal uygulanmalıdır. Alan boşaltmalı ve mahvedilen doğamız rehabilite edilmelidir. Doğa katillerine dur dedik, yine diyeceğiz. Şirketlerin cebini doldurmak için Ordu’nun geleceğine ihanet edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi. 


CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ordu Milletvekili Seyit Torun yazılı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:
ORDU’NUN YÜZDE 74’Ü MADEN SAHASI
“Doğal güzelliklerine herkesin gıpta ettiği Ordumuz, bu iktidarın elinde ne yazık ki altın madenleriyle talan edilen bir şehir haline geldi. Şu anda Ordu’nun yüzde 74’ü maden arama sahası olarak ilan edilmiştir. Toplam ruhsatlandırma sayısı 437’in üstündedir. Tarım alanlarının yüzde 76’sı, orman alanlarının yüzde 70’i, meraların yüzde 64’ü madenlere ruhsatlandırılmıştır. Dünyaca ünlü mendereslerin yer aldığı Perşembe Yaylası’nın bulunduğu alanda dahi ruhsatlandırma yapılmıştır. Ulubey, Fatsa, Çatalpınar, Çamaş, Gülyalı, Gürgentepe, Kabadüz, Karataş’ta ruhsatlandırma oranları yüzde 90’ın üzerine çıkmıştır.


KARAR DERHAL UYGULANMALI
Ordumuza yapılan bu ihanetlerin en büyüğü ise Fatsa’da siyanürlü altın madenidir. Yıllardır bu madenin faaliyetlerine halkımızla birlikte karşı durduk. Yanlışı değil, doğruyu savunduk ve sonuç aldık. İlgili firmanın ikinci Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu iptal edildi. Rantı değil, doğayı savunanlar kazandı. Özellikle bu mücadeleyi veren hemşehrilerimize, çevre derneklerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza yürekten teşekkür ediyorum. Bundan sonra yapılması gereken şudur: Alınan bu karar derhal uygulanmalıdır. İlgili firma alanı derhal boşaltmalı ve mahvedilen doğamız rehabilite edilmelidir. Yeşil Fatsa halkındır. Ayrıca bu karar Ordu’da doğamıza ve insan sağlığına zarar veren diğer madenler için de örnek olmalıdır. Vahşi madencilikte ısrar edilmemeli, çok geç olmadan insan ve doğa sağlığı korunmalıdır. Şirketlerin cebini doldurmak için Ordu’nun geleceğine ihanet edilmesine izin vermeyeceğiz. Doğa katillerine dur dedik, yine diyeceğiz. Bu bir doğa mücadelesidir, bu bir gelecek mücadelesidir. Bu çocuklarımız için verdiğimiz bir mücadeledir.”

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.