SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP'DEN EĞİTİM SİSTEMİ AÇIKLAMASI

Ünye CHP İlçe Başkanı İsa Maral, AK Parti iktidarlarının eğitim sistemini bozduğunu, pandemi sürecinde ise bozulan sistemin felç olduğunu belirtti. “ Ne öğretmenler, ne öğrenciler, ne de veliler yarınını göremez durumda.” diyen Ünye CHP İlçe Başkanı İsa Maral yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti;

Haber Giriş Tarihi: 16.10.2020 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 16.10.2020 17:07
Kaynak: Sabah
CHP'DEN EĞİTİM SİSTEMİ AÇIKLAMASI

Ünye CHP İlçe Başkanı İsa Maral, AK Parti iktidarlarının eğitim sistemini bozduğunu, pandemi sürecinde ise bozulan sistemin felç olduğunu belirtti.

“ Ne öğretmenler, ne öğrenciler, ne de veliler yarınını göremez durumda.” diyen Ünye CHP İlçe Başkanı İsa Maral yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti;

“18 yıllık Ak Parti iktidarında eğitim bir türlü rayına oturtulamamış, pandemi nedeniyle de eğitim tam anlamıyla bir çıkmaza girmiştir. Pandemi sürecinde eğitimde fırsat eşitsizliği daha da artttı.

Sosyoekonomik imkanları olumsuz durumda olan ailelerin çocukları uzaktan eğitime erişemiyor. Zaten iktidarın 18 yıllık eğitim karnesi malum. Ak Parti milli eğitimde yedi kez bakan değiştirmiş, onlarca kez de sistem ve müfredat değişikliği yapmıştır. Bu sayılar zaten eğitimdeki ciddiyetsizliği ortaya koyuyor. Bunların üzerine pandemi sürecinde de eğitimde bu süreci iyi planlayamadılar ve yönetemediler.

Mart ayından beri çelişkili açıklamalar, durumu iyice içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Milli Eğitim Bakanlığı topu Bilim Kurulu’na, Bilim Kurulu Cumhurbaşlanlığı’na, Cumhurbaşkanlığı YÖK’e atıyor. Ne öğretmenler ne öğrenciler ne de veliler yarınını göremez durumda.

Bilgisayar, tablet ve internet erişimi olmayan öğrencilerin sorunları giderilmelidir. Durumu olmayan ailelere teknoloji ve internet desteği sağlanması en önemli ihtiyaçtır. Mesleki ve Teknik eğitim gören öğrenciler için alternatif yöntemler uygulanmalıdır. Verilen derslerin takibi yapılmalı, öğrencilerin ne düzeyde öğrendikleri değerlendirilmelidir.

Yüzyüze öğretim süresi ilkokul öğrencileri için mümkün olduğunca arttırılmalıdır. Öğrencilerin gruplara bölünerek dönüşümlü olarak okula gelmeleri, örgün eğitim ile bağlarının tam kopmaması sağlanmalıdır. Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerin kaygılarını giderecek ve rahatlatacak yaklaşımla sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır.

Bunun için alınacak önlemler partimiz tarafından tespit edilerek kamuoyuna sunulmuştur;

1-Bilgisayarda kdv kalkmalıdır.

2-İnternet her çocuğun yaşamının parçasıdır. Öğretmenlere ve ihtiyaç sahibi çocuklara ücretsiz verilmelidir.

3-İhtşyaç sahibi ailelere ve öğretmenlere ücretsiz bilgisayar verilmelidir. Kaynak “Evrensel Hizmet Fonu’nda sadece 2019 yılı için biriken 1,5 milyar TL kaynak olarak kullanılabilir. İstediği yandaş müteahhide milyarlarca liralık vergi muafiyeti getiren devlet eğitim için isterse bu parayı da bulur.

4-TV olmayan ailelere devletin Valiler aracılığıyla temin edileceği sözü verildi, bir an önce uygulamaya geçilmelidir.

5-Ünye’nin birçok merkez mahallesinde, eski belde ve kırsal mahallelerde internet altyapısı yok veya yetersiz. Bir an önce interneti olmayan mahallelerin internet altyapısı tamamlanmalı ve ücretsiz kullanıma verilmelidir.

6-Yüzyüze eğitimin derslik yetersizliği nedeniyle sosyal mesafe kaygısı ile yapıldığı ortadadır. Bu ve bundan sonra oluşacak salgınlarda göz önüne alınarak eğitimin online sürekliliği mümkün olmadığından kaynak aktarılarak ivedi olarak derslik sayıları artırılmalıdır. Ve kamunun atıl binaları dersliğe çevrilmelidir.

7-Sayıştay raporuna göre asgari 138.000 öğretmen ihtiyacı tespit edilmiştir. Öğretmen açığı acil olarak kapatılmalı, yevmiyeli ve sözleşmeli öğretmen uygulamasına son verilmelidir.

8-Okullara hijyeni sağlamak amaçlı gerekli eğitimler de verilerek yardımcı hizmetli alınmalıdır.

9-Dezenfektan, maske ve ateşölçer gibi malzemeler veliler ve öğrencilerden istenmemeli, zaten geçim sıkıntısı içinde olan ailelerin çocuklarına ücretsiz verilmelidir.

10-Pandemi sürecinde okullarda rehberlik hizmetleri en üst seviyeye çıkarılmalı ve doktora ulaşım kolaylaştırılmalıdır.

Pandemi koşullarında öğrencilerin ve velilerin çektiği sıkıntı bir defa daha göstermiştir ki, eğitim piyasa koşullarına bırakılacak bir alan değildir.

Geleceğimizin teminatı ve ülkemizin beka sorunu olan eğitim için devletin ciddi bir politika üretmesine ihtiyaç vardır.

Özel okullar nedeniyle eğitimde zaten var olan fırsat eşitsizliği pandemi şartlarında alabildiğine derinleşmiştir.

Ciddi bir eğitim reformunun yapılamaması, eğitime PARASI OLANIN ULAŞABİLDİĞİ, PARASI OLMAYAN AİLELERİN ÇOCUKLARININ ZİYAN OLDUĞU BİR TÜRKİYE durumu ile karşı karşıya bırakmaktadır.

Çözüm, fırsat eşitliğinin sağlanacağı bir eğitim sisteminin tesisi ile mümkündür.

Buda en yakın zamanda yapılacak bir genel seçimle iktidarın değişmesi ve oluşacak CHP iktidarının gerçek anlamda MİLLİ EĞİTİM POLİTİKASIYLA olacaktır.”

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.