SON DAKİKA
Hava Durumu

Çaybaşı’nda Yaşanan Usulsüzlük Mecliste

Ordu Çaybaşı İlküvez Erkek Öğrenci Yurduna yaşanan usulsüzlüğü yakalayan Şube Müdürüne baskı yapılırken, Seyit Torun olayı meclise taşıdı.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 13:12
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 13:12
Kaynak: IGF
Çaybaşı’nda Yaşanan Usulsüzlük Mecliste

Torun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“28 Kasım 2023 tarihinde, Ordu, Çaybaşı İlçesi’nde Özel Öğretim Kurumları biriminde görev yapan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü, Özel İlküvez Erkek Öğrenci Yurduna yaptığı ziyaret esnasında yurtta mevzuata aykırı olarak konaklayan ilkokul ve ortaokul öğrencileri olduğunu tespit etmiştir. İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne olayın yaşandığı gün vekâlet eden İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün başvurusuyla nöbetçi Cumhuriyet Savcısı çocukların tutanakla teslim alınarak ailelerine teslim edilmesi talimatını vermiştir. Cumhuriyet Savcısının talimatı yerine getirilmemiş, ilgili mevzuata uygun hareket eden İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’ne yönelik öğrenci yurdu içerisinde gerçekleştirilen sözlü ve fiili saldırılar görmezden gelinmiştir.

Ne Zaman Hukuk İşleyecek?

Olayın üzerinden 5 ay geçmesine karşın İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün ve mağdur çocuklarımızın güvenliği hiçe sayılmış, Şube Müdürü’nün iller arası atamasına ilişkin müfettiş raporu, 30.01.2024 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) ulaştığı halde halen uygulanmamıştır. Olay sonrasında ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden olmak üzere hakarete ve tehditlere maruz kalan Milli Eğitim Şube Müdürü’nün can güvenliği halen tehlike altındadır. Bütün hukuksuzluklara ve şiddet eylemlerine karşın İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün, görevini layıkıyla yerine getirmeye çalışan MEB personelinin aleyhine bir tavır takınarak olayı örtbas etmeye ve söz konusu öğrenci yurdu yöneticilerini savunmaya çalıştığı iddia edilmektedir. İlçe Milli Eğitim Müdürü hakkında 12.01.2024 tarih ve 3 sayılı soruşturma raporu ile “Hizmet içinde devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak" fiili ile aylıktan kesme cezası teklif edilmiştir. Süreçte hukuka aykırı davranan yetkililere ilişkin mevzuat çerçevesinde işlem başlatılması beklenmektedir.

Milletvekili Seyit Torun, Verdiği Önerge ile Şu Soruların Cevaplanmasını İstedi:

1.    Özel İlküvez Öğrenci Yurdunda mevzuata aykırı olarak konaklayan öğrencilere ilişkin Cumhuriyet Savcılığı talimatının uygulanmamasının sebepleri nelerdir? Talimatı uygulamayan görevliler hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?

2.    Olay esnasında ve sonrasında sözlü ve fiili şiddete, tehditlere maruz kalan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün iller arasında atanmasına ilişkin müfettiş raporunun MEB’e ulaşmasının üzerinden 2,5 ay geçmesine karşın söz konusu atama neden yapılmamıştır? İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü’nün ve mağdur çocuklarımızın can güvenliği nasıl sağlanmaktadır?

3.    Süreçte hukuksuzluğu örtbas etmeye çalıştığı ve yurt yöneticilerini savunduğu iddia edilen İlçe Milli Eğitim Müdürü’ne ilişkin herhangi bir işlem başlatılması düşünülmekte midir? Devletin itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü halen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine nasıl devam edebilmektedir?

4.    Söz konusu özel öğrenci yurdu ve süreçte görevlerini yerine getirmeyen devlet görevlilerine ilişkin bundan sonra izlenecek yol haritasını açıklar mısınız? Haber merkezi

ordu yorum EDİTÖR: Soner Özdemir

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.