SON DAKİKA
Hava Durumu

BU BİRLİKTELİK ŞAHSİ MENFAATLER İÇİN DEĞİL

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, 6 partinin oluşturduğu birlikteliğin şahsi menfaatler için değil, refah, huzur, barış ve adaletin tesisine hizmet eden bir anlayıştan hareketle kurulduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2022 17:13
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2022 17:13
Kaynak: Sabah
BU BİRLİKTELİK ŞAHSİ MENFAATLER İÇİN DEĞİL

Özgür Şahin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında, “Yarının Türkiye’sinin inşası için milletimizin talepleri doğrultusunda atılan bu önemli adım refah, huzur, barış ve adaletin tesisi için bu amaçlara hizmet eden bir anlayıştır. Mevcut Yönetim Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi endişe ve kutuplaşmayı arttıran mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, şeffaflıktan uzak bir biçimde kabul edilmiştir. 46,59’luk kesim bu sisteme rıza göstermemiştir. Devletin fonksiyonları olan yasama, yürütme ve yargının kesin ayrılığı bu sistemde otoriter ve keyfiliği ihtiva eden bir yönetime dönüşmüştür.  

Yürütme yetkisi tek elde toplanmış yasama yetkisi etkisiz kılınmış yargı yetkisi bağımlı ve taraflı hale getirilmiştir. 

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemin vaat ettiği hususlar bir geriye dönüş çabası değildir, tamamen yeni bir sistem içermektedir. Bu sistemin iki temel dayanağı ortak akıl ve uzlaşıdır. Bu sistem insana araç değil, amaç olarak bakılmasını ve davranılmasını sağlayan özgürlükçü bir sistemdir. 

Devletin tüm kurumlarının etkin denetimi sağlanacak ve temsilde adalet ilkesiyle yasama fonksiyonu daha da güçlenecektir. Bu sistemle devletin fonksiyonları tam bir özgürlük ve tarafsızlık içinde sürdürülerek temsilde adalet yetkisi tüm siyasi partilere tanınacaktır.  

Seçim barajı 3’e düşürülürken hazine yardımından faydalanmak için en az 1 oy almak partiler için yeterli olacaktır. Yine bu sistemle Cumhurbaşkanının yasama işlevini zayıflatan veto yetkisine son verilecektir. Devletin tüm kurumlarında hesap verilebilirlik ön planda olacaktır. Cumhurbaşkanlığı görev süresi 7 yıl olarak düzenlenecektir ve Cumhurbaşkanı tarafsız ve partisiz olacaktır. Cumhurbaşkanı seçilen bir kişi bir daha siyasete geri dönemeyecektir. Bakanlar kurulu ihdas edilerek TBMM’ye karşı bireysel ve kolektif olarak sorumlu tutulacaktır. Başbakan meclis üyelerinden seçilecektir. Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini en çok milletvekili alan siyasi partiye verecektir. Süresi içerisinde hükümet kurulamazsa sırasıyla milletvekili çokluğuna göre siyasi partilere hükümeti kurma görevi verilecektir. OHAL rejiminin keyfi bir yönetime dönüşmesine engel olacak düzenlemeler yapılacaktır. Şeffaflıktan uzak uygulamalar olan Torba kanuna son verilecektir. 

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ile çoğulcu, katılımcı ve özgürlükçü bir sistem oluşturulacaktır. Türkiye’nin hukuka bağlı, herkesin insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdüğü ve sosyal refah standartlarına ulaştığı bir ülke haline gelmesi sağlanacaktır. Kamu yönetimi bu sistemle hukuka bağlı, liyakate dayanan, hesap verilebilir ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulacaktır. 

Hâkimler ve Savcılar Kurulu kaldırılacak, Hâkimler kurulu ve Savcılar kurulu şeklinde iki farklı kurul oluşturulacak. 

Anayasa mahkemesinin üyelerinin en az dörtte üçünün hukukçu olması zorunlu tutulacak. 

Sayıştay Anayasa’da yüksek mahkeme olarak düzenlenecek.  

TRT ve Anadolu Ajansı bağımsızlık ve tarafsızlık esaslarına göre yeniden yapılandırılacak. 

Medya sahipliği ve finansmanı şeffaf hale getirilecek, medyada tekelleşme ve kartelleşmeyi önlemek amacıyla yasal ve yapısal tedbirler alınacak. 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.