SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Hacıimamoğlu; “SAVAŞI TASVİP ETMİYORUZ”

Ünye Moda TV İrfan Çavuşoğlu ile Manşet programının konuğu MHP İlçe Başkanı Av. Murtaza Hacıimamoğlu oldu. Rusya- Ukrayna savaşı Türkiye gündemini, ekonomik yönden akaryakıta gelen zamdan, buğdaya gelen zamdan nasibini alıyor.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2022 19:02
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2022 19:02
Kaynak: Sabah
Başkan Hacıimamoğlu; “SAVAŞI TASVİP ETMİYORUZ”

 

Ünye Moda TV İrfan Çavuşoğlu ile Manşet programının konuğu MHP İlçe Başkanı Av. Murtaza Hacıimamoğlu oldu.

Rusya- Ukrayna savaşı Türkiye gündemini, ekonomik yönden akaryakıta gelen zamdan, buğdaya gelen zamdan nasibini alıyor.

Rusya - Ukrayna savaşının etkisiyle akaryakıta, buğdaya ekmeğe gelen zamları değerlendiren Mhp İlçe Başkanı Av. Murtaza Hacıimamoğlu, “Şiddetin olduğu yerde huzuru, barışı, istikrarı sağlamayız. Dolayısıyla Toplumsal barışı sağlayamadığımız gibi dünya barışını da göz ardı etmiş oluruz. Türkiye’deki liderlerinde açıkladığı gibi Türkiye burada arabulucu konumundadır. Diploması ve istişare yöntemiyle bu sorunu çözme noktasında ilerliyoruz” diye belirtti.

HACIİMAMOĞLU; “BU DURUMU FIRSATÇILIĞA ÇEVİRMEYİN”

Türkiye olarak Ayçiçek yağının yüzde 80 ini üretiyoruz diyen Başkan Hacıimamoğlu, “20’lık kısmını yüzde elli beşini Rusya’dan yüzde 5 ini ise Ukrayna’dan alıyoruz. Yağ stoklarındaki rağbet görme olayı Türkiye ve Ukrayna savaşından kaynaklıdır. Girdi, maliyetleri, dolarda ya da Euro’daki kur artışı ile açıklamayacağımız fiyat artışlarına sebebiyet verenlere, stokçuluğa, faizciliği kınıyorum. Stokçuluğa meyil edenler idari yönden gerekse hukuki yönden suçtur.  Meclise kanun telifi sunuldu. Stokçuluk yapanların cezaları 50 bin TL ile 500 bin TL idari bir para yaptırımı vardı şuan bu fiyatlar arttırıldı” dedi.

Başkan Hacıimamoğlu, “Türkiye’de yüzde 40-45 civarında buğday üretiyor. Geri kalanları dışardan ithal ediyoruz. Bu savaş ister istemez ticari yönden bizi etkiliyor. Ama bize yetecek kadar buğdayımız var. İnşallah bu hasarı bir an önce birlik ve beraberlikle aşacağız” diye belirtti.

Güçlendirilmiş parlamenter sistemde 6 siyasi partinin birleşmesiyle bir araya gelindi. Siz bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Başkan Hacıimamoğlu, “2017 referandumun da vatandaşlar sandığa giderek Türkiye yönetim şeklinin Cumhurbaşkanı hükümet şekli olarak karar verdiler, oylarını kullandılar.  Yani bugün gelinen noktada koalisyon dönemlerini özleyenler var.  biliyorsunuz koalisyon dönemlerinde en uzun üç 3 buçuk yıl sürmüştür. O dönemlerde üç aylık koalisyonları,  beş aylık koalisyonları gördüm.  O dönemde ekonomik sıkıntıları gördük. Türkiye’nin içine girdiği istikrarsızları gördük. Dolayısıyla kim eski Türkiye özlemi çekiyorsa, kim koalisyon dönemlerindeki özlemlerini çekiyorsa o dönemlere hasret duyuyorsa bu isimler 6 değil 9 olsun onlarla aynı masaya oturabilirler.  Bugün Türkiye es 400 savunmadan vazgeçecek diye zihniyet, akkuyu nükleer santrali ve kanal İstanbul projeleri derhal durdurulmalıdır diyen bir zihniyet var.  Türkiye’yi dışardan sürekli baskı altına alanlar Türkiye’yi dışarıya şikâyet edip akabinde sürekli baskı altına alınmasını isteyen bir yapı var. Bu nedenle istekleri gibi bir araya gelebilirler.  Vatandaşlarımız cumhur ittifakı ile 2023’e daha hızlı bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

 

Haber: Tuğçe Kaymak

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.