SON DAKİKA
Hava Durumu

Atay: Lozan Antlaşması Cumhuriyetimizin tapu senedi

Lozan Antlaşması’nın 100. yılı dolayısıyla açıklama yapan CHP Ünye ilçe Başkanvekili Köksal Atay, Bu antlaşmanın Kurtuluş Savaşımızın zafer belgesi, Cumhuriyetimizin tapu senedi olduğunu ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2023 13:57
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2023 13:57
Kaynak: IGF
Atay: Lozan Antlaşması Cumhuriyetimizin tapu senedi

CHP Ünye ilçe Başkanvekili Köksal Atay, Lozan Antlaşması’nın 100. yılı dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. 

CHP Ünye ilçe binasında gerçekleşen basın açıklamasında, ilçe teşkilatı yönetim kurulu da hazır bulundu. 

Atay açıklamasında, Lozan Antlaşmasının Kurtuluş Savaşımızın zafer belgesi, Cumhuriyetimizin tapu senedi olduğunu söyledi.

CHP Ünye ilçe Başkanvekili Köksal Atay açıklamasında, “Bugün emperyalizme karşı verdiğimiz Kurtuluş Savaşımızın zafer belgesi, Cumhuriyetimizin tapu senedi Lozan Antlaşması'nın 100. yıldönümünü kutluyoruz. Bugün tarihi bir gün. 780 bin kilometrekarelik ülke topraklarımızın, Türkiye Cumhuriyeti'ne ait olduğunu egemen devletlere kabul ettirdiğimiz bir gün.” dedi. 

Lozan Antlaşması ile beraber Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımları ile ilgili açıklama yapan Atay, “Lozan Barış Antlaşmasıyla;  Emperyalist güçlerin aralarında pay etmeye yeltendiği vatanımızın sınırları zaferimizle çizildi. Kapitülasyonlar kaldırıldı. Ekonomimiz millileştirildi. İç ve dış borçlarımızı ve kaynaklarımızı denetleyen Düyun-ı Umumiye belasından kurtulduk. İktisadi bağımsızlaşmanın önü açıldı. Yunanistan'da kalan Türk azınlığının hakları güvence altına alındı. Kıyılarımıza yakın adaların gayri askeri statüsü teyit edildi.” dedi. 

Lozan’ın Osmanlı tarihinde benzeri olmayan bir utku eseri olduğunu ifade eden Atay, “Lozan, topraklarımızı karış karış bölen, yoksul halkımızın tüm varlığını yabancı güçlerin insafına terk eden, saltanatın tacını ve tahtını korumak adına halkı kendi yurdunda esire dönüştüren, Sevr Anlaşması'nı tarihin çöplüğüne atan diplomatik zaferin adıdır. Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi: "Lozan Barış Anlaşması, Türk Ulusu'na yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Anlaşması ile tamamlandığı sanılmış büyük bir suikastın yıkılışını anlatan bir belgedir. Osmanlı tarihinde benzeri bulunmayan bir siyasal utku eseridir.'’ dedi. 

Atay açıklamasında şunları kaydetti, “Lozan saltanat sevdalılarına, emperyalizme, mandaya karşı Mücadelemizin zaferle taçlandırdığımızın belgesidir. Lozan, dünya üzerinde saygın bir ülke olarak yer almamızın teminatıdır. Lozan'ı hafife alan, sübjektif ve maksatlı söylemlerin nesnesi haline getiren, hatta kinle yaklaşanlar, İnönü'ye, onun üzerinden Atatürk'e, Cumhuriyetin kurucu kadrolarına ve değerlerine düşmanlık etmektedir. Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın tapu senedi olan Lozan'a giden süreci inşa eden ve antlaşmayı hayata geçiren başta Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve 2'nci Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız İsmet İnönü ile milli mücadele kahramanlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz.” 

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.