SON DAKİKA
Hava Durumu

6 MUHALEFET PARTİ ÜNYE İLÇE BAŞKANLARI BULUŞTU

Güçlendirilmiş Sistem için 6 muhalefet partisi Ünye İyi Parti İlçe Başkanlığında bir araya gelerek basın açıklamasında bulundular.

Haber Giriş Tarihi: 02.03.2022 16:56
Haber Güncellenme Tarihi: 02.03.2022 16:56
Kaynak: Sabah
6 MUHALEFET PARTİ ÜNYE İLÇE BAŞKANLARI BULUŞTU

İyi parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, Deva partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun, CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, Demokrat Parti Ünye ilçe Başkanı Yılmaz Karayiğit açıklamalarda bulundu. 6 Muhalefet partisinin içinde yer alan Ünye İlçe Saadet partisi Özgür Şahin ve Gelecek partisi Ünye İlçe Başkanı Necip Yılmaz il dışında olmasında dolayı yer alamadı.

6 muhalefet başkanların buluşmasının ardından yapılan ortak açıklamada, 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem'e geçmenin "ortak ve öncelikli hedef" olduğu belirtildi.

İyi parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, “Adil, özgürlükçü, çoğulcu ve katılımcı şeffaf ve denetlenir olması amaçlanmıştır.  Yasama yürütme yargı olarak 3 ara 9 alt başlık olmak üzere toplam 101 maddeden oluşturulmuştur. Katılımcı yasama, halka veren yürütme bağımsız yargı sisteminin temelini oluşturulmaktır” dedi.

 

“AMAÇ YENİ BİR ANAYASA OLUŞTURMAK”

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “Bugün burada 28 Şubat’ta 6 siyasi partiler Ankara’da bir araya gelerek demokrasi platformunu oluşturuldu ve demokrasi Platformu’nun ana hedeflerinden açıklandı. Bu açıklamanın ardından ilçemizdeki başkanlar olarak bir aradayız. Tabi bu bir günde üç günde oluşturulan bir deklarasyon değil.  Bu deklarasyon çok önceden hazırlanmış olarak cumhuriyetin ikinci yüzyılı anayasasının ana hatları oluşturuldu. 

Maral, “Türkiye’de rejimin değiştiğine inanan altı siyasi parti olarak Türkiye’nin yetişmiş insan gücüne, kaynaklarının 21. yüzyılda çağdaş bir demokrasi yaratmak için uygun koşullar olduğuna inanan altı siyasi parti yeni bir anayasa yapma yeni bir yönetim oluşturmak amacıyla bir aradayız” diye ifade etti.

 

“YENİ BİR TÜRKİYE OLUŞTURACAĞIZ”

Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun,” Türkiye sorunları için bir araya geldik. 101 maddelik çok önemli bir proje için yeni bir Türkiye oluşumu için önemli bir adım atıldı. Parlamenter sisteme yani güçlendirilmiş sistem için dik duruldu ve geri adım atılmayacağı konusunda kararlıyız.  Yasama yürütme yargı demokratik sistemi düzelttirmesi ilgili ana maddeleri sorunları için yeni Bir Türkiye oluşturacağız” dedi.

Demokrat Parti Ünye ilçe Başkanı Yılmaz Karayiğit, “Türkiye’nin özlemini çektiği konu hakkında 6 tane siyasi parti olarak bir aradayız ve daha da bir arada olacağız” diye söyledi.

Haber: TUĞÇE KAYMAK

 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.