SON DAKİKA
Hava Durumu

YERİNDE BİR KARAR ALINDI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çarşamba günü Bilim Kurulu Toplantısı sonrası koronavirüs tedbirleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 03.03.2022 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 03.03.2022 16:22
Kaynak: Sabah
YERİNDE BİR KARAR ALINDI!


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çarşamba günü Bilim Kurulu Toplantısı sonrası koronavirüs tedbirleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. 
Bakan Koca tedbirler arasında bulunan hes kodu uygulaması artık olmayacağını, açık alanda maske kullanma zorunluğu ve kapalı alanda yeterli havalandırma koşulu olduğu takdirde maske takılması zorunlu olmayacağını açıkladı. 
Bakan Koca’nın yapmış olduğu açıklamaları Ordu Üniversitesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt değerlendirdi.


“VATANDAŞLARIN BEKLEDİĞİ KARAR ALINDI”
Alınan kararların yerinde ve beklenen bir karar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özgür Enginyurt, “Alınan kararlar gayet yerinde. Vatandaşlarımız da bunu özlemle bekliyordu çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Tabi burada fiiliyatta uygulanmayan durumlar kalktı. Vatandaşlarımız artık maske takmaktan da bunaldığı için sokaklarda açık alanlarda maske takmıyordu mümkün mertebe kapalı alanlarda takıyorlardı. Fiiliyatta durum resmiyete geçmiş oldu. Bunun dışında hes kodu uygulamasının kalkması da artık yerinde bir karar. Artık burada sadece şunu söylemek istiyorum bizlerin mevcut kararla kaldırılan kurallara uymamamızı gerektirmiyor bu çünkü başından beri söylüyorum koronavirüs bir üst solunum yolu enfeksiyonu ve biz maske taktığımız sürece bu dönemde grip vakaları azaldı. Ne zaman ki vatandaşlarımız maskeden sıkıldı ve maskelerini çıkarttılar koronavirüs ile beraber grip vakaları da arttı. Şimdi o yüzden son varyantta Omicron bunu ben ulusal televizyonlarda da söyledim sevindirici bir varyasyon olarak artık virüs kendi kendini yok ediyor ve kendisi geldiği gibi kendiliğinden gidecek. Bu kararların kalkması da virüsün artık gidişinin resmi bir açıklaması oldu. Ama bu süre bitinceye kadar artık sona geldik zaten yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik” şeklinde konuştu.


“KAPALI ALANLARDA MASKE KURALLARINI YİNEDE İHMAL ETMEYELİM”
Kapalı alanlarda havalandırma olsa dahi yine maske kurallarına uyulması gerektiğini belirten Özgür Enginyurt, “Vatandaşlarımızdan benim ricam açık alanlarda maske takmayalım ama kapalı alanlardaki maske kurallarına muhakkak uyalım istiyorum. Özellikle okullarda öğrencilerimizin kurallara uymasını arzu ediyorum. Havalandırmalı kapalı alanlarda takılmaya bilir ama biliyorsunuz bizim birçok kurumumuzda örneğin hastanelerde virüsün çok olduğu yerlerdir sağlık kuruluşları. Vatandaşlarımızı kapalı alanlarda ve virüs yükünün çok olabileceğini düşündükleri alanlarda muhakkak bu maske kuralına uymalarını rica ediyorum. Hes kodunun kalkmasını da şuna bağlıyorum, aşı oranlarımız gerçekten çok yükseldi yüzde anlamında bu nedenden dolayı da hes kodu uygulamasına gerek kalmamıştı. 3 aylık hatırlatma dozlarını vatandaşlarımızın yaptırarak muhtemelen önümüzdeki yıla girerken bu pandemiyi konuşmuyor olacağız” dedi.


“YAKINDA İZOLASYON KALKACAK”
Enginyurt, yakın tarihlerde artık koronavirüs olan kişilerin maske takarak işlerine gidebileceğini ve karantinanın kalkacağına işaret ederek, “Kuralların gevşetilmesi ve kaldırılması zaten gerekliydi. Koronavirüs olan ve kurallara uymayıp dışarıya çıkan kişiler nasıl anlaşılacak derseniz ben vatandaşlarımızın yeterince bilinçlendiğini düşünüyorum. Eğer hastaysa ki hastaların bile artık maske ile çalışmasına izin verilebilir. İzolasyon bile kalkıyor artık 7 gün karantina süresi de yakında kalkacak. Çünkü Omicron’la beraber hastalanan vatandaşlarımızı bunu bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi atlatıyorlar hatta hiç farkına varmıyorlar. O yüzden koronavirüsün bir normal gripten 2023 yılında hiçbir farkı kalmayacak. Eskiden grip olduğumuzda herhangi bir hes kodu zorunluluğumuz yoktu. Artık normalleşiyoruz” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.