SON DAKİKA
Hava Durumu

Ünye İlçe Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Yusuf GÜNEY, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasının teması olarak “Kanseri birlikte yenebiliriz!”, “Kanserden korunabiliriz.”

  40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kolorektal kanser taramaları ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

Haber Giriş Tarihi: 04.04.2024 11:59
Haber Güncellenme Tarihi: 04.04.2024 11:59
Kaynak: IGF
Ünye İlçe Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Yusuf GÜNEY, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasının teması olarak “Kanseri birlikte yenebiliriz!”, “Kanserden korunabiliriz.”

KANSER TARAMALARINIZI İHMAL ETMEYİN

Ünye İlçe Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Yusuf GÜNEY 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftasının teması olarak “Kanseri birlikte yenebiliriz!”, “Kanserden korunabiliriz.” olarak belirlenmiş olduğunu ifade ederek  Kanser, önlenebilir, erken tanı ile tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu önemli sağlık sorununa halkın dikkatinin çekilmesi, toplumun kansere yönelik bilincinin arttırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası olarak belirlenmiş olup her yıl düzenlenen etkinliklerin kanser mücadelesinde oldukça önemli bir yer tuttuğunu açıkladı.

Kanser gelişiminde, %90 çevresel, oranında ise genetik faktörlerin etkili olduğunu ifade eden Uzm.Dr.Yusuf GÜNEY  Çevresel faktörler arasında yer alan; tütün kullanımı, alkol tüketimi, fazla kilolu ve/veya obez olma ve enfeksiyonlara maruziyet gibi risklerin engellenmesi yolu ile gelişmekte olan kanserlerin günümüzde %30-%50 oranında önlenebileceğini belirtti.

Özellikle tarama programları ve kanser belirtilerinin erken fark edilmesi, teşhis ve tedavi hizmetlerine erken dönemde erişilmesi yolu ile uygulanan tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türleri göz önüne alınırsa, korunmanın önemi daha da artmaktadır.      

Son yıllarda yapılan çalışmalar, kanser konusunda en önemli kontrol stratejisinin korunma ve erken teşhis olduğunu açıkça ortaya koymaktadır

Kanser tarama programlarına  değinen Uzm.Dr.Yusuf GÜNEY  İlçemizde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’nde;

                 40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir meme kanseri taraması

30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir rahim ağzı kanseri taraması

50-70 yaş arası kadın ve erkeklere 2 yılda bir kolorektal kanser taramaları

ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.

           İlgili yaş gruplarındaki kişilerin kanser  taramalarını yaptırmak üzere İlçemizde ki (KETEM) Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezine  davetlidir. dedi

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.