SON DAKİKA
Hava Durumu

Keneye Dikkat!!!

Dr.Güney; Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının korunma yolları...

Haber Giriş Tarihi: 08.07.2023 10:31
Haber Güncellenme Tarihi: 08.07.2023 10:31
Kaynak: IGF
Keneye Dikkat!!!

Sağlık Müd.Güney “Keneyi Hafife Almayın, Tedbiri Elden Bırakmayın”  

Ülke genelinde olduğu gibi Ünye ve genelinde de insanların can güvenliğini tehdit eden ve muhtelif hastalıklara sebep olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına karşı tedbiri elden bırakmayın diyerek insanları uyaran Ünye İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr.Yusuf Güney,Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının kene kaynaklı bir enfeksiyon olduğunu, çoğunlukla keneler aracılığıyla insanlara bulaştığını ifade ederek  hastalıktan korunma yöntemlerine ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı.
Hastalığın belirtilerine değinen Ünye ilçe sağlık müdürü Uzm. Dr.Yusuf Güney, Hastalığın kuluçka süresi ortalama 1-3 gündür, 9 güne kadar çıkabilir. Hastalık ateş, baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, vücut ağrısı gibi belirtilerle başlar, kusma, ishal, vücutta kanamalar görülebilir,amanha keneyi hafife almayın”dedi.

    Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının korunma yollarına da değinen Dr.Güney;
-Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.
-Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.
-Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.
-Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.
-Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske v.b.) almalıdır.
-Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.
Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.