SON DAKİKA
Hava Durumu

Kanser Olmamak İçin İlk Adımı Atalım!

4 Şubat Dünya Kanserle Mücadele Günü sebebiyle bir açıklama yapan Ordu Tabip Odası Başkanı Uzman Doktor Ali Coşkun, “Önlem için yapılması gereken çok şey var aslında ama bunun için yaşam şeklimizi yeniden gözden geçirmeli ve zararlı öğeleri bertaraf etmenin çarelerine yönelmeliyiz. Cam bardak ile bol su tüketip, daha fazla yürümeye çalışarak ilk adımı atabiliriz.” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 10:23
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 10:23
Kaynak: IGF
Kanser Olmamak İçin İlk Adımı Atalım!

Coşkun şu açıklamayı yaptı: Bundan sadece 15-20 yıl önce tüm dünyadaki ölüm nedenleri istatistiğinde kalp hastalıkları ilk sırada iken, bu gün ilk sırayı maalesef bir başka düşman ‘’ kanserden ölümler ‘’ almış durumda.

ÇERNOBİL’İ UNUTMADIK

Şanslıyız, ülkemizde kanserden ölümler hala ikinci sırada, ama belli ki çok yakın bir gelecekte bu konuda dünya ile aynı duruma gelme endişemiz var. Ölümün iyisi kötüsü olmaz, kalpten ölümler de bir tehlikedir ama , kanserden ölümlerin artmasında insanoğlunun çok büyük katkısı var. Tüm radyoaktif sarılmalar kanser nedeni. Çernobil hala hatırımızda

COĞRAFYAYA GÖRE KANSER

Kanseri bir çok dış ve iç faktörler tetikleyebilmektedir. Yaşadığımız coğrafyanın şartları, cinsiyet, yaşın ilerlemesi, sosyoekonomik durum, mesleki özellikler, genetik yatkınlık, vs. Bir çok faktör kanseri tetikleyebilmektedir. Coğrafyanın etkisini mide kanserlerini daha çok Asya kıtasında, kolon kanserlerini de en çok Avrupa, kanada ( kuzey Amerika kıtası ) ve Avustralya’da görerek anlıyoruz. Coğrafya , meme kanserlerinde de rol oynamaktadır. Meme kanserleri dünyada en çok kuzey Amerika kıtasında ve Avrupa kıtasında ve Avustralya’da görülmektedir. Ayrıca Arjantin’de de meme kanseri sıklığı fazladır.

CİNSİYETE GÖRE KANSER

Cinsiyete göre de kanserler farklı sıklıkta görülürler. Erkeklerde en sık görülen kanser soluk borusu ve akciğer kanserleridir. Erkekte görülen kanserlerin yarısından fazlasıdır. Erkekte ikinci sıklıkta görülen, hatta erkekte görülen kanserlerin üçte birini oluşturan kanser ise prostat kanserleridir. Kadında ise ilk sırada meme kanserleri, ikinci sıklıkta ise tiroid kanserleri var. Her iki cinste de üçüncü sıklıkta görülen kanser kolon kanserleridir.

ÇEVREYE GÖRE KANSER

Çevresel faktörler giderek doğallıktan daha çok uzaklaşarak, kanser zeminine kaymaktadır. Dünyada artan karbon oranı, plastik eşyaların kaybolmayışı , tarımsal ve hayvansal gıdalardan soframıza kadar gelebilen ilaçlar, kimyasallar, güneşin artık zararlı hale gelen ışımaları, mesleki tehlikeler, sigara dumanı , alkol tüketiminin artması, biyolojik karsinojenler, obezite , fiziksel aktivitenin masa başına hapsedilmesi, az su içilmesi, viral enfeksiyonlar , kontrolsüz birden fazla eşle cinsellik deneyimleri ( rahim ağzı kanseri açısından ), hiç doğum yapmamış kadınların ( meme, rahim ve yumurtalık kanserleri açısından ) üzerindeki riskler, ve daha bir çok faktör, kansere ciddi oranda zemin hazırlayabilmektedir.

İLK ADIMI ATALIM

Önlem için yapılması gereken çok şey var aslında ama bunun için yaşam şeklimizi yeniden gözden geçirmeli ve zararlı öğeleri bertaraf etmenin çarelerine yönelmeliyiz. Cam bardak ile bol su tüketip, daha fazla yürümeye çalışarak ilk adımı atabiliriz. Karton bardak veya plastik bardakları, özellikle sıcak içecek içmek istediğimizde hayatımızdan çıkarabiliriz. Cam bardak en sağlıklısıdır. Sebze ve meyvenin, hatta kırmızı olsun beyaz olsun etlerin her zaman en doğal ve organik olanlarına yönelebiliriz. Stresten uzak durup, boş zamanlarımızı yeşil alanlarda geçirebiliriz. Hayatımızda sentetik / doğal oranını ne kadar azaltabilirsek, o kadar oranda kendimizi de kanserden korumuş olabiliriz.”

Ordu Olay Gazetesi Haber Merkezi

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.