SON DAKİKA
Hava Durumu

GRİP, hayati sonuçlar doğurabilmesi nedeniyle ciddi bir hastalıktır

iş gücü ve üretim kaybı gibi ekonomik sonuçlara da neden olabilmektedir ”dedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.12.2022 17:14
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2022 17:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://52haber.net/
GRİP, hayati sonuçlar doğurabilmesi nedeniyle ciddi bir hastalıktır

GRİP, hayati sonuçlar doğurabilmesi nedeniyle ciddi bir hastalıktır…

Grip; İnfluenza virüsünün neden olduğu mevsimsel (özellikle Kasım–Aralık aylarından Nisan–Mayıs ayları arası dönemde görülen), Hastalar mümkün olduğunca kendilerini izole etmeli ve istirahat etmelidirler.diyen  Ordu Sağlık İl müdürü. Dr. Dursun Tüzen” Çok sayıda kişiyi etkilemesi ve hayati sonuçlar doğurabilmesi nedeniyle ciddi bir hastalıktır. Ayrıca iş gücü ve üretim kaybı gibi ekonomik sonuçlara da neden olabilmektedir ”dedi.

İl Müd.Tüzen”Hava sıcaklıklarının azalmaya başlamasıyla birlikte sağlık kurumlarımıza üst solunum yolu enfeksiyonu ile ilgili başvurular ülkemiz ve ilimiz genelinde artış göstermektedir. En sık influenza, adenovirüs rhinovirüs, coronavirüs ve RSV gibi viral hastalıklar görülmektedir.

Grip hastalığının; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı, baş ağrısı, vücut ağrısı, titreme gibi belirtileri vardır. Gripte; genellikle şikâyetler 7 gün sürmektedir, ilk 2-3 gün içerisinde semptomlar şiddetlenir ve sonrasında düzelme başlar, ancak iyileşme süresi 1-2 haftaya kadar da uzayabilmektedir.

Hastalar mümkün olduğunca kendilerini izole etmeli ve istirahat etmelidirler.

Tüzen”Hastalar mümkün olduğunca kendilerini izole etmeli ve istirahat etmelidirler. Bol sıvı tüketilmeli, yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Hasta kişilerle temastan kaçınılmalıdır. Özellikle kalabalık ve yetersiz havalandırması olan yerlerde hastalık bulaşma ihtimali daha fazladır. Kronik hastalığı olanlar, ileri yaştaki vatandaşlarımız, küçük yaşlardaki çocuklar daha dikkatli olmalıdırlar. Hasta çocuklar okula gönderilmemelidir. Grip hastalığının ağır geçtiği durumlarda, 3 günden fazla süren ateş, nefes darlığı, genel durum bozukluğu gibi dönemlerde vatandaşlarımız sağlık kuruluşlarımıza başvurmalıdır. Hekim tavsiyesi dışında ilaç kullanılmamalıdır. Grip ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarından korunmanın en önemli yollarından biri kişisel hijyenimize dikkat etmek ve ellerin bol su ve sabun ile yıkanmasıdır.

Grip hastalığından korunmak için risk grubunda olanlara her yıl grip aşısı yaptırılması önerilmektedir. Grip hastalığında risk grupları; 65 yaş ve üzeri kişiler, yaşlı bakımevi ve huzurevinde kalanlar, 6 ay - 18 yaş arasında olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, şeker hastalığı dahil herhangi bir metabolik hastalığı olanlar, astım dahil kronik solumun yolu hastaları, kalp-damar sistemi hastaları, kronik böbrek hastaları, hemoglobinopatisi olanlardır. Risk grubundaki kişiler hekime başvurarak grip aşısı reçetelendiğinde eczanelerden ücretsiz olarak aşıyı temin edebilirler”dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.