SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunus Emre Ölümünün 702’ci  Yılında Ünye Külliyesinde Anıldı 

Ünye Belediyesi ve Yunus Emre Derneği iş birliği ile Ünye Şeyhyunus emre külliyesinde 20 Ekim 2023 Cuma günü saat.10.30’da düzenlenen törenle anıldı.

Haber Giriş Tarihi: 20.10.2023 18:03
Haber Güncellenme Tarihi: 20.10.2023 18:03
Kaynak: IGF
Yunus Emre Ölümünün 702’ci  Yılında Ünye Külliyesinde Anıldı 

Yunus Emre Ölümünün 702’ci  Yılında Ünye Külliyesinde Anıldı 
Büyük Türk düşünürü, mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre vefatının 702. Ölüm yıl dönümünde Ordu Büyükşehir Belediyesi, Ünye Belediyesi ve Yunus Emre Derneği iş birliği ile Ünye Şeyhyunus emre külliyesinde 20 Ekim 2023 Cuma günü saat.10.30’da düzenlenen törenle anıldı.
Ünye Yunus Emre Türbesi’nde “Gönüllerin Mimarı Yunus Emre” temasıyla düzenlenen programda Yunus Emre’nin eserlerinden oluşan Tasavvuf musikisi ve ney dinletisi ile başladı.
Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan programın açılış konuşmasında, “Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki maalesef içimiz kan ağlıyor. İçimiz kan ağlıyor derken dışımız da kan ağlıyor. Al bayrağımızda kan ağlıyor. Yas içeresindeyiz Gazze  dedikti kardeşlerimiz kan revan içinde acımasızca vicdansızca kahpe ce şehit ediyorlar. Ve bu bizi ürpertiyor uykularımızı kaçırıyor sanki bizi çaresizlik içerisinde çare aratıyor. Bu kahpe İsrail’e lanet olsun.” dedi. 
Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, Ahmet Yesevi ve Ahi Evran’ın ektiği hoşgörü, sevgi, merhamet diline dikkat çeken Argan, “ Biz Yunus Emre derneği olarak Ünye Belediyemiz ile Büyükşehir Belediyemiz ile yoğun bir çalışma içeresindeyiz. Yunus’un tanıtılması noktasında Dünya insanına Yunus’un sunduğu insanlığı sevdiği hoşgörü kardeşlik temalarında anlatma noktasında gayret sarf ediyoruz. Aslında Anadolu kültürünün mayasında vardır. Bu Yunus Emre Hacı Hacı Bektaşi Veli, Ahi Evran bu sevgiyi bu kardeşliği, bu topraklarda tohumlamışlar mayalamışlar.  Bu tohum filiz vermiş koskocaman bir Osmanlı devleti kurulmuş ve bu devlet 7 deniz 3 kıtaya adalet ile hükmetmiş. Mazlumların yanında olmuş yoksuları doyurmuş susuzlara su içirmiş ağlayanlara su içirmiş ve buradan bir medeniyet meftun mesut olmuştur.” dedi. 
Ordu Üniversitesi bünyesin Yunus Emre Enstitüsü kurulması gerektiğine dikkat çeken Argan, “ Yunus Emre Ünye’miz içinde ülkemiz için büyük bir değerdir. Bu değere sahip çıkmak bu değerin insanlığa verdiği değeri bu sevgi topalımın anlatabilmek için elimizden geldiğimce mücadele etmeye çalışıyoruz. Artık bu mücadele Ünye’mizin Ordu muza açmıştır. Bilimsel bir mücadeleye gelmiştir. Ordu üniversitemiz bu konuda sorumluluk almalıdır. Üniversiteler bulunduğu çevrenin kalkınmasına destek olurlar. Dolayısıyla Ordu üniversitemizde mutlaka bir Yunus Emre enstitüsü kurulmalı ve bu konuda eserler ortaya koymalıyız. Bu eserler İngilizce Fransızca  Almanca olmalı  ve bunu Dünya’ya üniversitemiz üzerinden büyük şehir üzerinden ulaştırabiliriz. Aksi halde sadece biz Yunus Emre’yi anmakla bir yol alamayız. Yunusu dünya ya tanıtmak hepimizin üzerinde milli ve manevi bir görevdir.” dedi. 
Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Yaşadığımız zaman diliminde belki de en çok ihtiyacımız olan şey insanca yaşamı olanak kılan manevi iklim ortamının yeniden oluşması ve sürdürülebilmesidir. Günümüz dünyası adeta bir şiddet ve insanlık dışı oluşum rüzgârı içinde savrulup durmaktadır. Ne yazık ki en çok da manevi değerlerimiz ve bizleri insan yapan olgularımızın tükendiği bir dönemi yaşıyoruz. Hayat denen bu sınavda biz insanoğlunun âdemi beşeriyet âleminde belki de en önemli özelliği iman, düşünce, idrak ve sevgi dörtlüsüdür” dedi. 
Yunus Emre’nin ebedi istirahat hanesinin Ünye’de olduğuna inandıklarını söyleyen Başkan Hüseyin  Tavlı, “ Ünye’de ebedi âleme göçtüğüne inandığımız, Allah ve insan sevgisini yaşadığı sürece ruh âleminin merkezine koyan şeyh yunus emre az önce sözünü ettiğim bu dört özelliği en iyi şekilde özümseyen ve insanlara aşılamaya çalışan bir gönül elçisidir.   Tüm bu özelliklerden belki de en önemlisi sevgidir. Allah sevgisi ise sevgilerin en yücesidir. Çünkü yaratanı seven, onun ol dediği her varlığı da aynı şekilde sever” dedi. 
İsrail’in Filistin’e düzenlediği insanlık dışı saldırılarını kınayan Tavlı, “Bugün Dünya’da en önemli eksik ise gerçekten sevgidir. Yaşanan bu sevgi yoksunluğu beraberinde ne yazık ki savaşlara ve soykırımlara neden oluyor. Bugün Filistin’in maruz kaldığı insanlık dışı olaylar bunun en çarpıcı örneğidir. Masum sivillerin, kadınların, yaşlıların ve çocukların her ne koşulda olursa olsun, özellikle de hastane ve benzeri yerlerin hedef alınmasını ve buradaki masum insanların katledilmesini şiddetle kınıyorum. Yapılan insanlık dışı saldırılarla, masum insanların yaşam hakları ellerinden alınmaktadır” dedi. 
Ünye Belediye Başkan Hüseyin Tavlı “Bu saldırıların kabul edilebilir, savunulur ve mazeret gösterilebilir hiçbir tarafı yoktur. Kendini demokrasinin savunucusu zannedenlerin yaşanan bu olaylar karşısında ki tutumları da ayrıca düşündürücüdür. Umarım, Dünya’nın gözü önünde yaşanan bu insanlık dışı vahşet en kısa sürede sona erer. Bu vesile ile özünde Allah ve insan sevgisi aşılayan bir yaşam ve bunları anlatan dizeleri miras bırakan Şeyh Yunus Emre’yi bir kez daha anıyor, merkezinde sevgi olan anlayışın tüm insanlığa rehber olmasını gönülden dilediğimi ifade etmek istiyorum.”
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler konuşmasında Filistin’e destek vererek, “Filistin için ya aksiyon göstereceğiz ya reaksiyon göstereceğiz.  Bunu kınamamız lanetlememiz yetmiyor. Bizim güçlü olmamız lazım.  Yaptığımız gibi İHA’larımızla, roket çalışmalarımızla, savunma sanayimizle kalbimiz sadece Filistin için atıyor. Filistin aynı zamanda Haçlı mücadelesinin bugüne yansıması. Bunlara verilecek en güzel cevap reaksiyondan ziyade aksiyon. İşimizi daha düzgün yapacağız, güçlü olacağız. Kuralları güçlü olanlar veya güçlü olduğunu zannedenler koyuyor. Ama bilmiyorlar ki asıl güç Allah’ın gücü. Ama bizimde bunun için mutlaka çalışmalarımızı yapmamız lazım” dedi. 
İsrail’in Filistin’e karşı düzenlediği saldırıları kınayıp sözlerine başlayan Ünye Kaymakamı Ayhan Işık “Anadolu’da ilmin zirveye ulaştığı dönemlerde tasavvuf hayatında Mevtana, Hacı Bektâş-ı Veli, Tapduk Emre, Yunus Emre, Ahi Evran, gibi daha pek çok büyük zahit ve âlim Anadolu’nun manevi iklimi içerisinde gönül dünyamızı aydınlatmışlardır. O, tasavvuf yolunda çıktığı aşk yolculuğunda daima Hakk'ı aramanın, O'na layık bir kul olmanın gailesini gütmüş, bu yolculuğun nihayetinde aradığını bulmuş, zaman ve mekâna mahkûm olmadan çağlan aşan bir ses olmuştur. Bugün itibariyle Yunus Emre'nin evrensel mesajları tüm dünyaya ulaşmış, O, sevgi dilinin ortak adı olmuştur” dedi.
Yunus Emre’nin sadece yaşadığı yüzyılın değil gelecek yüzyılların da ışık kaynağı olduğuna dikkat çeken Kaymakam Işık, “O, sadece yaşadığı dönemin değil, çağımız ve gelecek yüzyılların da ışık kaynağıdır. Bizim Yunus’umuz sadece şair değildir. Toplumun derdiyle dertlenen biridir. Dertler nedir bilir. Derdi bildiği gibi dermanın nerede olduğunu da bilir. Çaresiz, mutsuz insanlara Allah’a sığınmakla, sevgiye-saygıya sarılmakla, birlik ve dirlik olmakla aşılamayacak sorunun olmadığını dillendirir. Yunus Emre'nin dünyasında kavgaya, nefrete, kin ve öfkeye, kıskançlık ve zulme yer yoktur. Bir gönlün kırılmasını, bir ruhun incitilmesini ibadetlerin boşa gidişinin sebebi olarak görmektedir. Bizim Yunus’umuz sevgi ve hoşgörünün en büyük mimarlarından birisidir Yunus Emre’yi anlamamıza ve yaşamamıza vesile olması dileğiyle programın hayırlı olmasını diliyor, hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum” dedi.
Program Ünye müftüsü Hüseyin Okuş’un yaptığı hayır dua ile son buldu.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.