SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunus Emre Anma Programı Ne Oldu ?

Unesco'nun bu yılı Yunus Emre Yılı ilan etmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığının da Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan etmesi Ünyelileri heyecanlandırırken başlatılan anma programları kampanyası sivil toplum kuruluşlarının desteğini almıştı

Haber Giriş Tarihi: 13.08.2021 16:24
Haber Güncellenme Tarihi: 13.08.2021 16:24
Kaynak: Sabah
Yunus Emre Anma Programı Ne Oldu ?

HASAN ÖZ SORUYOR:

"YUNUS EMRE ANMA PROGRAMI NE OLDU?

BU SENE EN BÜYÜK PROGRAM DÜZENLENECEKTİ, SİYASET VE BÜROKRASİ İŞİ KARIŞTIRDI. BU İŞLER SİVİL ORGANİZASYONLARLA DAHA VERİMLİ OLUR, DEVLET DESTEĞİ ARKADAN GELSİN
DEDİK.
YENİDEN HAREKETE GEÇELİM."

Unesco'nun bu yılı Yunus Emre Yılı ilan etmesinin ardından, Cumhurbaşkanlığının da Yunus Emre ve Türkçe Yılı ilan etmesi Ünyelileri heyecanlandırırken başlatılan anma programları kampanyası sivil toplum kuruluşlarının desteğini almıştı. Konu ile ilgili ilk kampanyayı başlatan M. Hasan Öz gazeteciler, sivil toplum kuruluşları ve Ünyeli hemşerilerimizle yoğun temas sonucu bir büyük anma programı kampanyasında büyük destek sağlamıştı. Çalışmalar Yunus Emre Derneği nezdinde Ünye Belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi makamlarına aktarılmış ve bazı planlamalar yapılmıştı.

Yapılan çalışmalar neticesinde anma programlarının yapılması cılız bir şekilde planlanmış ve programa davetler yapılmıştı.

Bu program bile gerçekleştirilememiş ve belirli olmayan ileri bir tarihe ertelenmişti.

Erteleme sebebi ise Cumhurbaşkanımızın Karadeniz gezisi ihtimali idi. Siyasi program, fındık fiyatının açıklanması ve başka nedenlerle yapılacak gezi sebebi ile önceden düşünülen Yunus Emre Programı'na katılacak Numan Kurtulmuş'un programının iptali bu programin da iptaline sebep olmuştu.

Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan'ın Ordu Valisine, Yunus Emre Anma Programının iptal edilmemesi teklifi de kabul görmeyince, siyasi programlar da gerçekleşmeyince bütün olarak Yunus Emre Anma Programı belirsiz hale geldi.

Konu ile ilgili sivil bir kampanya başlatan ve devlet ile siyasi desteğin arkadan gelmesi çalışmasını öngörerek siyasilerden de devlet kurumlarından da destek sözü alan M. Hasan Öz programın askıya alınmasına sert tepki gösterdi ve neler oluyor demesine sebep oldu.

M. Hasan Öz yaptığı açıklamada şunları ifade etti. "Başlatılan heyecan verici kampanya başka siyasi çalışmaların aksamalarına kurban edilmemelidir. Bu programlar sivil kuruluşlarla ve resmi kurumların desteği ile güzel olur. Ancak resmi kurumların böylesi güzel çalışmaların önünü açması, sağlıklı destek vermesi, başka girişimlere ve siyasi programlara entegre edilmeden yürütülmesini sağlaması gerekir. Bu konuda Ordu Valiliğinin, Büyükşehir Belediyesi'nin ve Ünye Belediyesi'nin vereceği kurumsal destek sivil çalışmaların arkasından gelmelidir. Ayrıca Ünye'de ve Ordu'da bu çalışmaları gazeteciler, sivil kuruluşlar, muhtarlar, ilgi duyan kültür, sanat insanları, Yunus ve memleket aşıkları nasıl desteklemiş ise yeniden devreye girilmeli ve Yunus Emre hakkı ile yad edilmelidir."

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.