SON DAKİKA
Hava Durumu

Kentin tarihi ve kültürel mirası olan yapıları geleceğe taşımaya devam ediyo

ordu büyükşehir belediyesi, başkan güler’in göreve gelmesinin ardından geçen 27 aylık süre zarfında il genelinde her biri önemli tarihi geçmişi olan 3 adet cami, osmanlı dönemine ait 5 adet çeşme, 2 adet türbe ve 2 adet kilisede restorasyon ve çevre düzenleme çalışması gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2021 14:39
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2021 14:39
Kaynak: Sabah
Kentin tarihi ve kültürel mirası olan yapıları geleceğe taşımaya devam ediyo

Tarihi türbede çalışmalar tam gaz

Melik mehemmed gazi türbesinin çehresi değişiyor

Zeytin dalı harekâtı şehidi taner kart için anıt alan oluşturuluyor

Ordu büyükşehir belediyesi, akkuş ilçesine bağlı tuzak mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 900 yıllık olduğu belirtilen melik mehemmed gazi türbesi’nin çehresini değiştirecek olan çevre düzenleme çalışmalarına devam ediyor. Ekipler ayrıca alan içerisinde kabri bulunan şehit taner kart için de anıt alan oluşturuyor.

Ordu büyükşehir belediyesi kentin tarihi ve kültürel mirası olan yapıları geleceğe taşımaya devam ediyor. Büyükşehir belediye başkanı dr. Mehmet hilmi güler’in göreve gelmesinin ardından artan restorasyon çalışmaları ise tüm hızıyla sürüyor.

Bu kapsamda önemli çalışmalara imza atan ordu büyükşehir belediyesi, başkan güler’in göreve gelmesinin ardından geçen 27 aylık süre zarfında il genelinde her biri önemli tarihi geçmişi olan 3 adet cami, osmanlı dönemine ait 5 adet çeşme, 2 adet türbe ve 2 adet kilisede restorasyon ve çevre düzenleme çalışması gerçekleştirdi.

Melik mehemmed gazi türbesi modern bir görünüme kavuşuyor

İl genelinde restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarını aralıksız sürdüren büyükşehir belediyesi ekipleri bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda restorasyonunu tamamladığı akkuş ilçesine bağlı tuzak mahallesinde yer alan melik mehemmed gazi türbesi’nin çevresini modern bir görünüme kavuşturacak olan çalışmalarına devam ediyor.  

Anadolu’nun kapılarının türklere açılmasında büyük rol oynayan danişmentliler beyliği’nin kurucusu danişment gazi’nin oğlu melik mehemmed gazi’ye ait olan türbe de melik mehemmed gazi’nin yanı sıra koruması ve komutanlarının definleri de yer alıyor. 

Ordu büyükşehir belediyesi ekiplerinin hummalı bir çalışma yürüttüğü türbede şuana kadar birçok çalışma hayata geçirildi. Bu kapsamda türbenin giriş yoluna yapılacak olan hatıl duvarının temeli ve betonları atılarak andezit taş ile kaplandı. Yürüyüş yolunun tesviyesi yapılırken bordürleri çekilerek andezit taş kaplaması uygulandı. Öte yandan kaba inşaatı tamamlan wc ve şadırvanın gider ve su bağlantıları çekilerek sıvaya hazır hale getirildi.

Şehit taner kart için anıt alan oluşturulacak

Ordu büyükşehir belediyesi imar ve şehircilik dairesi başkanlığı tarafından melik mehemmed gazi türbesi’nde yürütülen çalışmalar kapsamında ayrıca 'zeytin dalı harekatı'nda şehit olan 29 yaşındaki tankçı uzman çavuş taner kart içinde anıt alan inşa ediliyor.

Burada da yoğun bir çalışma gerçekleştiren büyükşehir belediyesi ekipleri, şehit taner kart için oluşturulacak olan anıt alanın zemin ve duvar kaplamasını tamamlayarak mermer çalışmaların da sona geldi. Giriş tag’ının inşasını da tamamlayan ekipler, tag’ın andezit taş ile kaplanmasını sağladı. 

Devam eden aydınlatma, oturma bankları, bilgilendirme tabelaları ve peyzaj çalışmaları ile modern bir görünüme kavuşacak olan türbe ve anıt alan, çalışmaların tamamlanması ile yeniden ziyarete açılacak.

Kaynak: Sabah

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.